Festival da Canção 2015 przechodzi do historii – następczynią Suzy w Konkursie Piosenki Eurowizji jest Leonor Andrade – młoda wokalistka, której popularność przyniósł udział w programie „The Voice of Portugal”.

Za nami dwa koncerty półfinałowe oraz finał portugalskich preselekcji. Koncert finałowy podzielony był na dwie rundy – w pierwszej zaprezentowali się wszyscy uczestnicy, natomiast w kolejnej rundzie o bilet do Wiednia walczyła trójka wykonawców – dwóch z największym poparciem telewidzów oraz jeden wskazany przez jury. O tym, kto ostatecznie pojedzie do stolicy Austrii zadecydowali wyłącznie telewidzowie w kolejnej rundzie głosowania. Najwięcej wsparcia esemesowego otrzymała młoda wokalistka Leonor Andrade, która w Wiedniu wykona utwór Há um mar que nos separa. Portugalka pokonała w superfinale faworytkę Teresę Radamanto oraz doświadczonego Gonçalo Tavares. Poniżej prezentujemy nową eurowizyjną kompozycję z Portugalii:

https://www.youtube.com/watch?v=OQ8teiTqf2w

Przypominamy, że Portugalia powróciła w 2014 roku do Konkursu Piosenki Eurowizji po rocznej przerwie związanej z kłopotami finansowymi stacji RTP. W Kopenhadze honoru swojego kraju broniła Suzy wraz z utworem Quero Ser Tua – ostatecznie wokalistka uplasowała się w półfinale na pechowym, 11. miejscu. Portugalia bierze udział w Eurowizji od 1964 roku. Kraj ten najdłużej czeka na Grand Prix konkursu. Najlepszym rezultatem, który został osiągnięty przez reprezentację tego kraju było 6. miejsce w 1996 roku. Czy nowy reprezentant przełamie złą passę, która niewątpliwie dotknęła Portugalię? Ten najbardziej wysunięty na Zachód Europy kraj wystąpi w 1. części 2. półfinału 60. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Źródło: rtp.pt

4 KOMENTARZE