fot. RTP

Portugalska telewizja (RTP) po sukcesie Salvadora Sobrala bardzo profesjonalnie przygotowuje swoje preselekcje. Tak jest i w tym roku. A to wszystko, pod tradycyjną nazwą „Festival da Canção” startuje już w ten weekend! Prezentujemy skład I półfinału z uwzględnieniem kolejności startowej.

  1. Ana Cláudia-urodzona w Lizbonie zaśpiewa piosenkę „Inércia” duetu D’Alva, składającego się z Alexa D’Alva Teixeira oraz Bena Monteiro, urodzonych w Lizbonie, jednak mających brazylijskie korzenie. Sama Ana studiuje jazz na wyższej szkole muzycznej w Lizbonie, a pierwszą solową EPkę wydała w 2014 roku. Producentem tejże był nie kto inny, jak Ben Monteiro, połowa duetu D’Alva.

2. João Campos – zaproszony przez D.A.M.A. do wykonania utworu, urodził się w Lizbonie w kwietniu 1973, z wykształcenia jest politologiem, jednak to muzyką zajmuje się od niemal 20 lat. Twórcy konkursowego „É O Que É”, zespół D.A.M.A jest w Portugalii niezwykle popularny, chociażby dzięki wydanemu rok temu wielkiemu hitowi „Oquelávai”.

3. Soraia Tavares– wykonawczyni „O Meu Sonho” jest 24-letnią wokalistką, mającą na koncie niezliczone występy w musicalach, kształciła się w Szkole Wyższej Teatru i Kina-jest więc śpiewającą aktorką. W 2015 brała udział w portugalskim The Voice. Jej konkursowy utwór skomponowała Lura.

4. Calema– duet zaśpiewa utwór „A dois”, którego są także kompozytorami. António Mendes Ferreira(ur.1992) i Fradique Mendes Ferreira (ur.1987) są Portugalczykami z saotomejskimi korzeniami.  Na rodzimym rynku wylansowali kilka ogromnych hitów: „A Nossa Vez”, „Vai”, „Casa de Madeira” i wiele innych.

5. Conan Osíris– to pseudonim artystyczny Tiago Mirandy. Artysta uznawany za faworyta tegorocznego FdC sam komponuje i produkuje swoje piosenki. Jego wydany w 2016 roku album nosił tytuł „Música normal” , i tak też swoją twórczość tytułuje. Nie sposób jednak nie powiedzieć, że jego muzyka nie jest wyjątkowo oryginalna- w szczególności dostrzec można w niej ogromną inspirację tradycyjną muzyką bliskowschodnią. W sobotę zaśpiewa „Telemóveis”.

6. Ela Limão– pod tym pseudonimem ukrywa się Rita Laranjeira (nie chodzi o portugalską reprezentantkę na JESC 2018). Z zamiłowania jest fotografem oraz tańczy balet, dopiero niedawno to muzyka stała się jej najważniejszym zajęciem. Kompozytorem jej „Mais Brilhante Que Mil Sóis” jest Flak.

7. Filipe Keil– urodził się w 1991 roku nie tylko śpiewa, ale też komponuje, pisze teksty i produkuje swoje piosenki. W 2006 próbował swoich sił w portugalskich preselekcjach do Eurowizji Junior, jednak większą rozpoznawalność zyskał dopiero w 2013, kiedy to wziął udział w programi X Factor, a w 2014 wydał swoją pierwszą solową płytę. Sam stworzył swoją konkursową propozycję pt. „Hoje”.

8. Matay– czyli Rúben Matay Leal de Sousa urodził się w 1986 na Wyspach Zielonego Przylądka, jest doświadczonym wokalistą, mającym na koncie wiele projektów muzycznych- był nawet członkiem grup gospelowych. Zaśpiewa piosenkę „Perfeito”, skomponowaną przez wybitnego portugalskiego kompozytora, który ma na swoim koncie współpracę z divą fado- Marizą, dla której skomponował „Ó Gente da Minha Terra”, uznawany przez wielu za jeden z najważniejszych utworów muzyki portugalskiej.

fot.: rtp.pt

1 KOMENTARZ