Janeiro uczestniczy z piosenką "(sem título)" (Bez tytułu).

Telewizja RTP przedstawiła skróty piosenek z 1. półfinału Festival da Canção 2018! Czas przyjrzeć się tej transzy uczestników oraz fragmentom ich propozycji.

Z sylwetkami kompozytorów, którzy są stawiani w centrum uwagi Festival da Canção można przeczytać TUTAJ.

Oto uczestnicy 1. pófinału:

 • AnabelaPara te dar abrigo (Fernando Tordo)

Anabela jest piosenkarką i aktorką musicalową. Swoją karierę rozpoczęła jeszcze jako dziecko. W 1991 roku reprezentowała Portugalię z piosenką Brother. Dwa lata później reprezentowała swój kraj w Konkursie Eurowizji z utworem A Cidade (até ser dia) (10. miejsce). Anabela ma na koncie 9 albumów, w tym z muzyką fado czy interpretacją portugalskiej poezji. Wokalistka jest znana również z dubbingu w takich filmach animowanych jak Mała syrenka czy Mulan.

 • Beatriz PessoaEu te amo (Mallu Magalhães)

Pessoa wykonuje muzykę jazzową opakowaną w popowe ramy. W 2016 roku wydała EPkę zatytułowaną Insects. Jej piosenki były obecne w różnych krajowych rozgłośniach radiowych, a sama wokalistka próbowała swoich sił na wielu portugalskich festiwalach.

 • Bruno Vasconcelos – Austrália (Nuno Rafael)

Bruno Vasconcelos jest wokalistą, autorem tekstów i gitarzystą. Jest członkiem zespołu Ultraleve, który wydał swój pierwszy album w 2013 roku. Zespół był nominowany do nagrody Grammy Latino w kategorii najlepszego popowego albumu.

 • Catarina MirandaPara Não Sorrir Eu Não Preciso de Nada (Júlio Resende)

Catarina Miranda to urodzona w 1990 roku wokalistka, która jest bardziej znana pod pseudonimem Emmy Curl. Wokalistka swoją pierwszą EPkę wydała w 2007 roku (do tej pory pojawiły się trzy kolejne), a pięć lat później światło dzienne ujrzał jej pierwszym album. Miranda obecnie pracuje nad swoim drugim albumem. Emmy Curl to także producentka, instrumentalistka, reżyserka oraz fotografka.

 • Janeiro(sem título) (Janeiro)

Janeiro, który został zaproszony do stawki przez Salvadora Sobrala, wykona własną propozycję. Wokalista, w 2015 roku, wydał swoją pierwszą EPKę zatytułowaną po prostu Janeiro. Swój styl określa jako mieszankę fado, jazzu, muzyki elektronicznej oraz r&b. Ze swoim materiałem pojawił na większość istotnych festiwali w kraju tj. NOS em D’Bandada, NOS Alive, Belém Art Fest, Bons Sons czy Vodafone Mexefest. Od początku swojej kariery współpracuje z Salvadorem Sobralem oraz Aną Bacalhau. W 2017 wydał utwór Canção Para Ti, który spotkał z pozytywnym przyjęciem krytyków i lokalnej publiki.

 • Joana Barra Vaz – Anda estragar-me os planos (Minta)

Barra Vaz to przede wszystkim reżyserka i kompozytorka filmowa. W 2012 wydała swoją pierwszą EPkę zatytułowaną Passeio Pelo Trilho. Cztery lata później wydała kolejną, która spotkała się z dobrymi recenzjami. Wokalistka stoi za teledyskami wielu portugalskich artystów.

 • Joana Espadim – Zero a zero (Benjamim)

Joana Espadinha jest wokalistką i autorką piosenek, która została odkryta w 2014 roku. Ma za sobą edukację w kierunku muzyki jazzowej (Amsterdam). Obecnie jest również wykładowczynią na Universidade de Évora

 • José Cid – O som da guitarra é a alma de um povo (José Cid) 

To doświadczony muzyk, który ma na koncie niezliczoną ilość albumów. W 1980 roku reprezentował Portugalię na Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem Um grande, grande amor (7. miejsce). W 2016 roku wydał po raz pierwszy swoja płytę w Hiszpanii. Jego styl muzyczny oscyluje pomiędzy pop-rockiem, rockiem progresywnym i muzyką folkową.

 • JP Simões – Alvoroço (JP Simões)

To kolejny muzyk z dużym doświadczeniem w stawce Festiwalu. W 1974 roku, wyemigrował razem ze swoją rodziną do Brazylii. Po powrocie do kraju studiował m.in.  arabistykę, dziennikarstwo i grę na saksofonie. Ma za sobą doświadczenie aktorskie w filmach Fernanda Vendrelli and Edgara Pêrii. Do tej pory wydał 9 albumów. Artysta współpracował z wieloma muzykami, w tym Jorge Palmą, który  również uczestniczy w Festiwalu jako autor piosenki.

 • Maria Amaral – A mesma canção (Paulo Praça)

Maria ma 20 lat i pochodzi z Vila do Conde. Zasłynęła udziałem w portugalskim The Voice.

 • Peu Madureira – Só por ela (Diogo Clemente)

Pedro Madureira, lepiej znany jako Peu, pamięta, że śpiewał muzykę fado od dziecka. Zadebiutował na imprezie charytatywnej w Sintra, w 2002 roku. W 2007 roku wyjechał do Zielonego Przylądka, zaproszony przez Pierwszą Damę republiki. W tym samym roku wziął udział w obchodach Europejskiej Stolicy Kultury w rumuńskim Sibiu.

 • Rita Dias – Com gosto amigo (Rita Dias)

Urodzona w 1989 roku wokalistka jest kolejnym uczestnikiem, który zdecydował się wykonać  własny utwór w Festiwalu. Wokalistka oprócz wydawania solowej twórczości współpracuje z grupą Os Malabaristas, z którą wydała album w 2013 roku.

 • Rui David – Sem medo (Jorge Palma)

Rui David jest wyborem popularnego Jorge Palmy. David jest wokalistą istniejącej o 1996 roku pop-rockowej formacji Hands on Approach. Razem z nimi wydał ponad 5 albumów.

Playlista ze skrótami piosenek z 1. półfinału

Pierwszy półfinał Festival da Canção 2018 odbędzie się 18 lutego. Półfinał poprowadzą  Jorge Gabriel oraz José Carlos Malato. Siedmiu uczestników awansuje do finału głosami widzów i jury.

Źródło: wikipedia, culturgest.pt, escportugal, festivaiscancao.wordpress.com, Publico, facebook; Foto: Arlindo Camacho

1 KOMENTARZ