Tym razem telewizja RTP przedstawiła skróty piosenek z 2. półfinału Festival da Canção 2018! Poznajcie uczestników tego koncertu oraz posłuchajcie fragmentów ich propozycji.

Przypomnijmy, że z sylwetkami kompozytorów możecie zapoznać się TUTAJ.

Oto uczestnicy 2. półfinału:

 • Diogo Piçarra – Canção do Fim (Diogo Picarra)

Uczestnik 3. edycji portugalskiego Idola (razem z Salvadorem Sobralem) i zwycięzca 4. sezonu tego programu. W 2015 roku wydał debiutancki album Mirror z takimi utworami jak Tu E Eu czy True. W ubiegłym roku wydał swój drugi album Do = s. Po raz pierwszy próbuję swoich sił w kwalifikacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

 • Liliana Correia – The Flying Storks (Armando Teixeira)

Znana jako Lili jest wokalistką zespołu Ballerina. Zwyciężczyni Blitz Press Awards. Już wcześniej współpracowała z Armando Teixeira przy takich projektach jak Bullet czy Balla.

 • Rita Ruivo – Come On From Here (João Afonso)

Zadebiutowała już w wieku czterech lat podczas międzynarodowej gali dla młodych wokalistów w Figueira da Foz, skąd pochodzi. W Portugalii znana jest głównie z  tradycyjnego repertuaru, który można usłyszeć m.in. na płycie Ceia Louca. W swojej twórczości wykonuje gatunki takie jak fado, bossa nova, czy tango. Co ciekawe posiada również doktorat z inżynierii chemicznej i zawodowo zajmuje się badaniami w tej dziedzinie. Również ona debiutuje w tym roku na Festival da Canção.

 • Claudia Pascoal – The Garden (Isaura)

Jest 23-letnią wokalistką, uczestniczką ostatniej edycji The Voice of Portugal. W wieku piętnastu lat stworzyła swój pierwszy album, który nie doczekał się jednak wydania. Debiut na tegorocznym festiwalu.

 • Ana Miró – All Over Again (Bruno Cardoso)

Znana jako Sequin również debiutuje w tym roku na Festival da Canção. W wieku 25 lat wydała swój pierwszy album Penelope. Wcześniej brała udział w takich projektach muzycznych jak The Ballis Band, Heats, czy Jibóia.

 • Susana Travasos – The Messenger (Aline Frazão)

To również tegoroczna debiutantka. Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy wydała album Oi Elis. Większość swojego życia spędziła w Brazylii, gdzie współpracowała z takimi artystami jak Zeca Baleiro, Fagner, Toninho Horta i Xico César.

 • Tamin – About Us (Capicua)

Tamin jest wokalistką funkowego zespołu Sodré Funk Connection z Lizbony, do którego należą takie utwory jak Black Hand i Like No Other.

 • Dora Fidalgo – Rainbow (Miguel Ângelo)

Dora Fidalgo nie jest obca widzom. W 1989 roku, jako tancerka Da Vinci, wygrała Festiwal Piosenki i w tym samym roku reprezentowała Portugalię w 34. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lozannie w Szwajcarii. Będzie to jej drugi udział w Festival da Canção.

 • Peter Serrado – Sunset (Peter Serrado)

Peter Serrado jest jednym z trzech uczestników Festiwalu Piosenki zakwalifikowanych z otwartych konkursów promowanych przez Antenę 3. Urodzony w Toronto w Kanadzie, jest synem portugalskich imigrantów. Zaczął śpiewać w wieku pięciu lat, ale dopiero w wieku 18 lat, po wygraniu lokalnego konkursu, zaczął rozważać tworzenie muzyki. Od tego czasu zaczął komponować własne piosenki i wziął udział w kilku konkursach, takich jak Long and Mcquade Singing Contest czy CNE Rising Star. Studiuje prawo, ale pewnego dnia marzy o tym, by móc żyć tylko muzyką.

 • Minnie & Rhayra – Patati Potato (Paulo Flores)

Minnie i Rhayra to duet, który będzie bronił propozycji Paula Floresa podczas tegorocznego festiwalu. Uczestniczyli w The Voice of Angola w 2015 roku i byli częścią zespołu Paulo Flores, przybywającego do gal żyć.

 • David Pesoa – Love Fast (Francisco Rebelo)

W 1994 roku, gdy nastoletni David Pessoa wyjechał do Stanów Zjednoczonych ze swoimi rodzicami, jego droga zmieniła się na zawsze. Pod wpływem brzmień bluesa, gospel na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych udzielał się w lokalnych zespołach muzycznych i zaczął komponować pierwsze utwory. Po powrocie do Portugalii wybrał architekturę jako zawód, jednak miłość do muzyki zwyciężyła. W 2014 roku wydał swój pierwszy singiel zatytułowany Still We Have Time.

 • Maria Ines Paris – Blue Flag (Tito Paris)

Maria Inês Paris jest siostrzenicą Tito Paris, a także jedną z uczestników ostatniej edycji The Voice of Portugal. Ma zespół złożony z kuzynów i przyjaciół o nazwie General Cachaça. Gra na pianinie i gitarze, a oprócz śpiewu posiada także głęboką pasję do tańca. Będzie to, podobnie jak jej wuja, debiut na Festival da Canção.

 • Daniela Onis – For There From Rio (Daniela Onis)

Daniela Onis jest jedną z trzech przedstawicieli otwartych konkursów Anteny 3 na Festiwal Piosenki. Urodziła się w Lizbonie, przez całe życie żyła i dorastała w Odivelas. Ma dyplom z turystyki i teatru, a oprócz bycia piosenkarką, jest także aktorką. Pracuje w telewizji, gra w filmach i oraz udziela głosu w dubbingu. Wzięła udział w programie Master Class Anteny 1 i została wybrana jako jedna z autorek tekstów Festiwalu Piosenki w 2018 roku.

Playlista ze skrótami piosenek z 2. półfinału:

Drugi półfinał Festival da Canção 2018 odbędzie się 25 lutego. Imprezę poprowadzą  Sónia Araújo oraz Tânia Ribas de Oliveira. Najlepsza siódemka (po zsumowaniu głosów widzów i Jury) awansuje do finału, który odbędzie się 4 marca.

Źródło: wikipedia, culturgest.pt, escportugal, festivaiscancao.wordpress.com, Publico,
Foto: escportugal.pt

1 KOMENTARZ