Conan Osíris bezapelacyjnie wygrał Festival da Cancao, zdobywając maksymalne noty od widzów, oraz od wszystkich regionalnych składów jurorskich, poza jury z Algarve, które przydzieliło mu drugie miejsce. Jak w rodzimej Portugalii oceniane są szanse młodego wokalisty z Lizbony?

Finał Festival da Canção (FdC) 2019 oglądało 610 tysięcy widzów, co nie jest powalającym wynikiem. Jednak w odróżnieniu do poprzednich lat, portugalska prasa poświęca dużo uwagi zwycięzcy. I tak, kilkanaście godzin po wygranej, Tiago Miranda (prawdziwe imię i nazwisko artysty) w rozmowie z serwisem publico.pt powiedział, że stara się nie popadać w euforię i przyjąć to zwycięstwo jako coś zupełnie normalnego. Zdradził też, że w ogóle nie czyta komentarzy na swój temat, i że zdaje sobie sprawę, że jego piosenka może wzbudzać skrajne emocje.

Poza rozmową z Conanem, serwis publico.pt postanowił zasięgnąć opinii u osób zajmujących się muzyką. Kompozytor Vitor Rua był bardzo zadowolony z wyboru, stwierdzając przy tym, że z Conanem Osírisem Portugalia może bez problemu zakończyć Eurowizję w Top 3, dodając:

„Są muzycy- tacy jak Jimi Hendrix, Thelonius Monk, Miles Davis- których rozpoznajemy w kilka chwil, gdziekolwiek jesteśmy. Conan Osiris jest jednym z takich muzyków, na swój unikalny sposób. Ma swój styl, to godne pochwały. Są artyści, którzy całe życie próbują to osiągnąć, bezskutecznie.”

Manuela Bravo, zwyciężczyni FdC 1979 o Osírisie mówi zaś: „Dla mnie to jest bardzo dziwna piosenka. Nie mogę mówić o niej ani źle, ani dobrze, bo to nie moja bajka”. Dodając potem „jako, że koncepcja Eurowizji zmieniła się bardzo, nasza piosenka może odnieść sukces”.

Pozytywne słowa pod adresem reprezentanta Portugalii wyraziły nawet reprezentantki Polski – dziewczyny z zespołu Tulia w swoim TOP 3, obok  Mahmooda i Hatari umieściły właśnie Conana Osirisa. Nie szczędziły przy tym słów uznania, dodając, że Telemóveis to czysta sztuka, a elementy orientalne podkreślają alternatywność utworu.

Opinie o portugalskim reprezentancie są w znacznej większości pozytywne. Internauci zazwyczaj stawiają Portugalczyka w ścisłej czołówce swoich rankingów, wyborem delektowali się także członkowie redakcji słynnego wiwibloggs.com. Są jednak osoby, którym wybór Conana Osírisa nie przypadł do gustu – wśród nich jest Gabriela Canavilhas, pianistka i była portugalska minister kultury, która na bieżąco komentowała FdC na twitterze – „Jeśli Conan Osiris wygra Festival da Canção, to festiwal ten ponownie wejdzie w złą erę”.

Po finale portugalskich preselekcji, trzy organizacje pozarządowych zaapelowały do Conana Osírisa, aby ten nie jechał na konkurs Eurowizji. Jako uzasadnienie podano izraelskie działania wojenne w Palestynie.

Źródła: publico.pt, escportugal.pt, fot: screen RTP.

2 KOMENTARZE