Telewizja RTP w ramach preselekcji zorganizuje dwa półfinały oraz finał wraz z żywą orkiestrą. Festival da Canção 2015 rozpocznie się pod koniec lutego.

 Z Portugalii napływa coraz więcej szczegółowych informacji dotyczących organizacji Festivalu da Canção 2015. Portugalski nadawca publiczny ujawnił, że w tym roku stacja planuje organizację dwóch półfinałów oraz finału – wszystkim trzem koncertom będzie towarzyszyła żywa orkiestra, czyli uczestnicy preselekcji nie będą mogli wykonywać swoich utworów z półplaybacku.

W każdym półfinale wystąpi 6 wykonawców – do finałowego etapu awansuje po trzech artystów, z każdego etapu półfinałowego – dwóch wskażą telewidzowie, jednego zaś ocali komisja składająca się z ekspertów muzycznych oraz kompozytorów. Łącznie w finale wystąpi sześciu szczęśliwców. Koncert finałowy podzielony będzie na dwie rundy – w pierwszej zaprezentują się wszyscy uczestnicy, natomiast w kolejnej rundzie o bilet do Wiednia powalczy trójka wykonawców – dwóch z największym poparciem telewidzów oraz jeden wskazany przez jury. O tym, kto ostatecznie pojedzie do stolicy Austrii zadecydują wyłącznie telewidzowie.

Przypominamy, że Portugalia powróciła w 2014 roku do Konkursu Piosenki Eurowizji po rocznej przerwie związanej z kłopotami finansowymi stacji RTP. W Kopenhadze honoru swojego kraju broniła Suzy wraz z utworem Quero Ser Tua – ostatecznie wokalistka uplasowała się w półfinale na pechowym, 11. miejscu. Portugalia bierze udział w Eurowizji od 1964 roku. Jest krajem, który najdłużej czeka na Grand Prix. Najlepszym rezultatem, który został osiągnięty przez reprezentację tego kraju było 6. miejsce w 1996 roku.

W Wiedniu Portugalia wystąpi w pierwszej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się 21 maja.

https://www.youtube.com/watch?v=Zm-G4gHRKJU

Źródło: oikotimes.com

Zdjęcie: eurovision.tv