Uczestnicy drugiego półfinału Festival da Canção 2020, fot. RTP

Festival da Canção 2020 na półmetku. O bilet do Rotterdamu walczy w sumie szesnaście piosenek. Dziś usłyszymy osiem z nich, ale tylko czworo artystów awansuje do finału. Czy ktoś z nich może sprawić, by Portugalia na Eurowizji 2020 powtórzyła sukces sprzed trzech lat? 

Festival da Canção zorganizowano po raz pierwszy w 1964 roku i do dziś jest to najważniejszy konkurs piosenki w Portugalii. Jego laureat reprezentuje kraj podczas Konkursu Eurowizji. Większość utworów skomponowali przedstawiciele lokalnej sceny muzycznej zaproszeni przez telewizję RTP. Niektórzy z nich sami wykonują swoje piosenki.

Portugalia: znamy piosenki walczące o bilet na Eurowizję 2020

Drugi półfinał Festival da Canção 2020

Drugi półfinał Festival da Canção 2020 zobaczymy już w sobotę, 29 lutego o godz. 22:54 (czasu warszawskiego) na antenach stacji RTP 1, RTP Interncional i RTP África. Transmisję w internecie będzie można śledzić TUTAJ. Gospodarzami drugiego półfinału będą Sónia Araújo i José Carlos Malato, natomiast Inês Lopes Gonçalves będzie rozmawiać z artystami w green roomie.

Głosami jury i publiczności (w systemie 50:50) z każdego półfinału cztery utwory awansują do finału, który odbędzie się w Elvas w centralno-wschodniej Portugalii. W tym roku podczas półfinałów nie poznamy dokładnych wyników głosowania, lecz jedynie tytuły czterech utworów awansujących do finału. Na szczegółowe rezultaty musimy poczekać do 7 marca 2020. Telewizja RTP opublikuje pełną punktację dopiero po zakończeniu konkursu.

W składzie jury zasiadają:

 • Anabela: wokalistka, zwyciężczyni Festival da Canção 1993 (na Eurowizji zajęła 10. miejsce);
 • Capicua: wokalistka i kompozytorka, autorka piosenki Sobre Nós na Festival da Canção 2018;
 • Conan Osiris: wokalista i kompozytor, zwycięzca Festival da Canção 2019 (na Eurowizji nie awansował jednak do finału);
 • Héber Marques: wokalista i kompozytor, a także autor piosenek na Festival da Canção 2015 i 2017;
 • Isilda Sanches: prezenterka radia Antena 3 i publicystka muzyczna;
 • Miguel Ângelo: wokalista i kompozytor, uczestnik Festival da Canção 1985, oraz autor konkursowej piosenki w 2018;
 • Rui Miguel Abreu: dziennikarz, publicysta m.in. magazynu Blitz;

Festival da Canção 2020: uczestnicy pierwszego półfinału

O cztery miejsca w finale będzie walczyć osiem piosenek:

 1. Dubio feat. +351 Cegueira
  To jedyni uczestnicy, którzy do konkursowej stawki dostali się dzięki otwartemu naborowi. Dubio tworzą Rui Gira i Pedro Azevedo, DJe i producenci. Natomiast +351 to trio, którego nazwa jest jednocześnie numerem kierunkowym do Portugalii. W jego skład wchodzą Duarte Teixeira, Hugo Azevedo i Margarida Almeida. To Dubio skomponowali muzykę, ale wspólnie z +351 dopracowali piosenkę, która wygrała publiczny nabór RTP.
 2. Luiz Caracol e Gus Liberdade Dói-me o País (kompozytor: António Avelar Pinho)
  Obaj są muzykami, wokalistami, a także kompozytorami. Luiz wydał dotąd dwa albumy studyjne i pracuje nad trzecim. Gus tworzy także ścieżki i efekty dźwiękowe do krótkometrażowych filmów i sztuk teatralnych.
 3. Judas Cubismo Enviesado (kompozytor: Hélio Morais)
  Judas urodził się w Angoli, ale od siódmego roku życia mieszka w Portugalii. Jest muzykiem, kompozytorem, a także tancerzem.
 4. Kady Diz Só (kompozytor: Dino D’Santiago)
  Kady pochodzi z Republiki Zielonego Przylądka, ale to Lizbonę uczyniła miejscem rozkwitu swojej kariery. W 2015 roku wydała pierwszy solowy album.
 5. Elisa Rodrigues Não Voltes Mais
  Elisa wydała debiutancki album w 2011 roku, natomiast jej głos określa się jako jazzowy. Koncertowała na świecie i współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Luísą Sobral, autorką piosenki z Amar Pelos Dois, z którą Salvador Sobral wygrał dla Portugalii Eurowizję 2017. Elisa sama skomponowała swój utwór na Festival da Canção.
 6. Cláudio Frank Quero-te Abraçar
  Urodził się w Angoli, ale 10 lat temu wyemigrował do Portugalii. Wtedy też zaczął rozwijać się muzycznie. Do Festival da Canção trafił z programu Masterclass organizowanego w radiu Antena 1. Jest autorem utworu, który wykona w półfinale.
 7. Tomás Luzia Mais Real Que O Amor (kompozytor: Pedro Jóia)
  Ten młody wokalista (urodził się w 2002 roku) kończy jeszcze szkołę średnią, ale odkąd pamięta jego życie wypełniała muzyka. Cztery lata studiował w szkole muzycznej, gra na saksofonie, śpiewał w chórze, a obecnie jest członkiem szkolnej grupy teatralnej.
 8. Jimmy P Abensonhado
  Jimmy P to w rzeczywistości Joel Plácido. Wokalista jest związany z Angolą, skąd pochodzą jego rodzice, ale też Paryżem, w którym zasmakował rapu, oraz Porto, w którym świętuje dziesięciolecie kariery muzycznej.

Portugalia na Eurowizji

Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo (2017: Salvador Sobral Amar Pelos Dois), ale dziesięciokrotnie znajdowała się w dziesiątce najlepszych. Średni wynik tego południowego kraju to pozycja ​14.

Jako gospodarz Eurowizji 2018 Portugalia zajęła miejsca ostatnie, natomiast w zeszłym roku zdecydowany zwycięzca Festival da Canção, Conan Osiris, nie awansował do eurowizyjnego finału z piosenką Telemóveis.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródła: RTP, fot.: RTP

Poprzedni artykułGrupa VAL z Białorusi na Eurowizję 2020!
Następny artykułMelodifestivalen 2020: kto otrzyma drugą szansę?
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...