Festival da Canção 2020 dobiega końca. O bilet do Rotterdamu walczyło szesnaście piosenek, ale do finału awansowało tylko osiem. Czy któraś z nich może sprawić, że Portugalia na Eurowizji 2020 sięgnie po kolejne zwycięstwo? 

Festival da Canção zorganizowano po raz pierwszy w 1964 roku i do dziś jest najważniejszym konkursem piosenki w Portugalii. Jego laureat reprezentuje kraj podczas Konkursu Eurowizji. Większość utworów skomponowali przedstawiciele lokalnej sceny muzycznej zaproszeni przez telewizję RTP, ale tylko niektórzy z nich sami wykonują swoje piosenki.

Portugalia: znamy piosenki walczące o bilet na Eurowizję 2020

Finał Festival da Canção 2020

Finał Festival da Canção 2020 odbędzie się w Elvas w centralno-wschodniej Portugalii. Zobaczymy go już w sobotę, 7 marca o godz. 22:00 (czasu warszawskiego) na antenach stacji RTP 1, RTP Interncional i RTP África. Transmisję w internecie będzie można śledzić TUTAJ. Gospodarzami finału będą Filomena Cautela i Vasco Palmeirim, natomiast Inês Lopes Gonçalves będzie rozmawiać z artystami w green-roomie.

O zwycięstwie zadecydują punkty od jury i publiczności (w systemie 50:50). W pięciu regionach Portugalii oraz w jej dwóch regionach autonomicznych (Madera i Azory) głosować będą pięcioosobowe grupy muzycznych profesjonalistów. Podobnie jak na Eurowizji, kolejno poznamy wynik ich głosowania.

Ranking jury oraz wyniki głosowania widzów zostaną przeliczone na punkty w skali eurowizyjnej. Oznacza to, że najlepsza piosenka w każdym z rankingów otrzyma 12 pkt., kolejna 10, a następne od 8 do 3 pkt. Zwycięzcą Festival da Canção 2020 będzie piosenka z największą liczbą punktów po zsumowaniu obu rankingów.

Festival da Canção 2020: finaliści

O zwycięstwo walczy osiem piosenek:

 1. Filipe Sambado – Gerebera Amarela do Sul
  Filipe jest kompozytorem i wokalistą. Czerpie z Indie pop, ale jednocześnie pozostaje wierny tradycji portugalskiej. Nie unika ekstrawagancji i odważnych aranżacji. Sam jest autorem swojego konkursowego utworu.
 2. Jimmy P Abensonhado
  Jimmy P to w rzeczywistości Joel Plácido. Wokalista jest związany z Angolą, skąd pochodzą jego rodzice, ale też Paryżem, w którym spędził 10 lat smakując rapu i muzyki ulicznej, oraz Porto, w którym świętuje dziesięciolecie kariery muzycznej.
 3. Tomás Luzia Mais Real Que O Amor (kompozytor: Pedro Jóia)
  Ten młody wokalista (urodził się w 2002 roku) kończy jeszcze szkołę średnią, ale odkąd pamięta jego życie wypełniała muzyka. Cztery lata studiował w szkole muzycznej, gra na saksofonie, śpiewał w chórze, a obecnie jest członkiem szkolnej grupy teatralnej.
 4. Elisa Rodrigues Não Voltes Mais
  Elisa wydała debiutancki album w 2011 roku, natomiast jej głos określa się jako jazzowy. Koncertowała na świecie i współpracowała z wieloma muzykami, m.in. Luísą Sobral, autorką piosenki z Amar Pelos Dois, z którą Salvador Sobral wygrał dla Portugalii Eurowizję 2017. Elisa sama skomponowała swój utwór na Festival da Canção.
 5. Throes + The Shine – Movimento
  Grupa wywodzi się z Portugalii oraz Angoli. Łączy tradycyjne angolskie kuduro z rockiem i muzyką elektroniczną, a ich celem jest tworzenie muzyki idealnej do szalonego tańca. Sami skomponowali swoją konkursową piosenkę.
 6. Kady Diz Só (kompozytor: Dino D’Santiago)
  Kady pochodzi z Republiki Zielonego Przylądka, ale to Lizbonę uczyniła miejscem rozkwitu swojej kariery. W 2015 roku wydała pierwszy solowy album.
 7. ElisaMedo De Sentir (kompozytor: Marta Carvalho)
  Elisa urodziła się na Maderze i jest miłośniczką jazzu. Studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej w Lizbonie, ale śpiewać zaczęła już mając 7 lat.
 8. Bárbara Tinoco – Passe-Partout (kompozytor: Tiago Nacarato)
  Bárbara urodziła się w Lizbonie i jest wokalistką i kompozytorką. Studiowała nauki muzyczne, ale sama uczyła się śpiewać i grać na gitarze.

Festival da Canção 2020: faworyci

W przeciwieństwie do ubiegłorocznej edycji, w tym roku poziom konkursu jest bardzo wyrównany i brak wyraźnego faworyta. Rok temu Conan Osiris był niemal pewnym zwycięzcą: otrzymał najwyższe noty jurorskie aż z 6 regionów (w siódmym zajął 2. miejsce) i zdecydowanie wygrał także głosowanie widzów.

Dużą popularnością w Portugalii cieszy się natomiast Bárbara Tinoco – jej Passe-Partout ma też najwięcej odsłon w serwisie YouTube. Ostatnia pozycja startowa daje też artystce spore szanse na wygraną. Po drugim półfinale faworytem do zwycięstwa stał się także Jimmy P. Jednak w finale startuje z 2. pozycji, co może stanowić przeszkodę w pokonaniu Bárbary.

Portugalia na Eurowizji

Portugalia bierze udział w Eurowizji z drobnymi przerwami od 1964, łącznie już 51 razy. Ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo (2017: Salvador Sobral Amar Pelos Dois), ale dziesięciokrotnie znajdowała się w dziesiątce najlepszych. Średni wynik tego południowego kraju to pozycja ​14.

Jako gospodarz Eurowizji 2018 Portugalia zajęła miejsca ostatnie, natomiast w zeszłym roku zdecydowany zwycięzca Festival da Canção, Conan Osiris, nie awansował do eurowizyjnego finału z piosenką Telemóveis.

Eurowizja 2020: co wiemy?

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 12, 14 i 16 maja w Rotterdamie. Konkurs poprowadzą Jan Smit, Chantal Janzen oraz Edsilia Rombley. Tegorocznym hasłem konkursu jest Open Up! Do tego sloganu nawiązuje też logo oraz projekt sceny. W konkursie weźmie udział 41 państw. Również Polska potwierdziła swój udział. Do konkursu po roku przerwy wrócą Bułgaria i Ukraina, natomiast z rywalizacji zrezygnowały Węgry i Czarnogóra.

Źródła: RTP, fot.: RTP

Poprzedni artykułMołdawia: zwycięstwo Natalii Gordienko w cieniu skandali i konfliktów
Następny artykułDania: już dziś Dansk Melodi Grand Prix 2020
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...