Kolejny kraj pewny swojej obecności w Kopenhadze! Powrót na eurowizyjną scenę po roku przerwy.

Krajowy nadawca (RTP) potwierdził oficjalnie powrót Portugalii do konkursu po rocznej przerwie! Do końca miesiąca mamy też dowiedzieć się, na jaki format wyłonienia reprezentanta postawi krajowy nadawca.

Warto wspomnieć, że w kontekście powrotów dalej nie możemy wykluczyć Polski. Na podjęcie decyzji TVP ma czas do końca jesieni – dlatego cierpliwie oczekujemy na oficjalną decyzję, którą będziemy mogli się z wami podzielić!

Portugalia zadebiutowała na Eurowizji w 1964 roku, a jej najlepszym wynikiem jest 6. miejsce z 1996 roku. Jest to kraj, który najdłużej czeka na swoje historyczne zwycięstwo. Podczas formatu Eurowizji z jednym półfinałem nigdy nie udało się Portugalczykom przebić do finału, ale sensacją był ich awans w 2008 roku (już z dwoma półfinałami), gdy Vania Fernandes zajęła w półfinale 2. miejsce, a utwór „Senhora do mar” uważany był za jednego z faworytów fanów. Dwa ostatnie starty nie były jednak zbyt udane. W 2011 roku formacja Homens da Luta pokonała w swoim półfinale jedynie Magdalenę Tul, a w 2012 Filipa Sousa zajęła w grupie 13. miejsce.

Źródło: Oikotimes.com, fot.: st.gdefon.com

Uzupełnienie newsa: Maciej Błażewicz

1 KOMENTARZ