Portugalia: zwyciężczyni Festival Da canção 2020, Elisa, fot. RTP Festival da Canção / Instagram

Wszystko na to wskazuje, że Portugalia wybierze nowego artystę na Eurowizję 2021. Wytypowana do reprezentowania kraju w Rotterdamie Elisa podała do wiadomości, że nie wystąpi w przyszłorocznym konkursie. Portugalski nadawca, stacja RTP, nie wydał jeszcze oświadczenia w tej sprawie. 

Portugalia na Eurowizji 2021:

Najprawdopodobniej Portugalia pójdzie śladem Szwecji oraz Estonii i odmiennie do większości państw nie wybierze na Eurowizję 2021 reprezentanta wskazanego w tym roku. Powodem jest najpewniej chęć organizacji Festival da Canção. Konkurs organizowany jest od 1964 roku, czyli od czasu, kiedy Portugalia debiutowała na Eurowizji. Od 56 lat nieprzerwanie służy jako metoda selekcji artysty z Portugalii na największe widowisko muzyczne na świecie. Wydarzenie jest przez Portugalczyków postrzegane także w kategorii przeglądu muzycznego i bywa trampoliną do ogólnokrajowej popularności. Otwiera ono także możliwości współpracy z uznanymi kompozytorami i autorami tekstów.

Portugalia: Elisa – Medo de Sentir

7 marca widzowie i jurorzy wybrali Elisę na reprezentantkę Portugalii w tegorocznym konkursie. W Rotterdamie 20-latka z Madery miała wykonać balladę Medo de Sentir. Autorką kompozycji jest Marta Carvalho. Piosenka jeszcze przed finałem była jednym z najczęściej słuchanych utworów na Spotify w Portugalii. Na pytanie, czy po odwołaniu Eurowizji 2020 jest zainteresowana udziałem w konkursie w kolejnym roku, odpowiedziała krótko w wiadomości prywatnej, że wraz z Martą, kompozytorką utworu, nie pojadą na Eurowizję 2021.

Wokalistka nie kryła, że występ na Eurowizji był dla niej spełnieniem marzeń. Jak napisała na Instagramie:

Obserwowałam Konkurs Piosenki Eurowizji od dawna. Jestem jego prawdziwą fanką, dlatego wyobraźcie sobie moją radość, gdy dowiedziałem się o zakwalifikowaniu do Festival da Canção. Podjęłyśmy z Martą to wyzwanie, nie licząc na wygraną. Celem było pokazanie naszej muzyki i zapracowanie na dobre wspomnienia. To, co zdarzyło się potem, było dodatkiem do naszego szczęścia.

Eurowizja 2021: kolejne kraje potwierdzają udział

Na ten moment osiem krajów zadeklarowało wysłanie na przyszłoroczny konkurs reprezentantów wybranych w tym roku. Wśród nich są: Azerbejdżan, Belgia, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Szwajcaria i Ukraina. Według Wiwibloggs artyści z Białorusi, Irlandii, Litwy, Łotwy i Polski wyrazili zainteresowanie udziałem w kolejnej edycji widowiska. W podobnym tonie wyraziła się Montaigne z Australii, która przyznała, że bardzo chciałaby reprezentować swój kraj, lecz wszystko leży w rękach stacji SBS.

Gotowość do występu w Rotterdamie w 2021 roku wyraził też Damir Kedžo. Dziś chorwacki nadawca, HRT, potwierdził udział w konkursie. W Danii, Finlandii i Norwegii trwają rozmowy, czy wystawić dotychczasowych reprezentantów, czy zorganizować selekcje. Menadżer duetu Ben & Tan proponuje przyznanie wokalistom dzikiej karty uprawniającej do automatycznego awansu do finału Dansk Melodi Grand Prix.

Pełna lista uczestników Eurowizji 2021:

  • AZERBEJDŻAN: Samira Efendi
  • BELGIA: Hooverphonic
  • GRECJA: Stefania
  • GRUZJA: Tornike Kipiani
  • HISZPANIA: Blas Canto
  • HOLANDIA: Jeangu Macrooy
  • SZWAJCARIA: Gjon’s Tears
  • UKRAINA: Go_A

Źródła: esctoday.com, escxtra.com, eurovoix.com, wiwibloggs.com