fot. RTP

Portugalia, zeszłoroczny organizator Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie, zapowiada swój udział w kolejnej edycji konkursu. Reprezentant zostanie tradycyjnie wybrany poprzez legendarny Festival da Canção.

RTP, portugalski nadawca publiczny, potwierdził udział kraju w przyszłorocznej Eurowizji, która odbędzie się w Tel Awiwie. Pomimo, że Cláudia Pascoal zdobyła w Lizbonie ostatnie miejsce w finale, nie zdecydowano się na zmianę formatu preselekcji narodowych. Ponownie, na przełomie lutego i marca odbędzie się kolejna edycja Festival da Canção.

W tym roku stawka konkursowa będzie nieco mniejsza niż w roku ubiegłym. O prawo reprezentowania Portugalii w Izraelu walczyć będzie 16 propozycji. 14 kompozytorów zostało już zaproszonych bezpośrednio przez RTP, jedno miejsce przewidziano dla zwycięzcy programu Master Class organizowanego przez radio Antena 1, natomiast ostatnie wolne miejsce przewidziano dla uczestnika wybranego poprzez otwarte zgłoszenia. W tym roku RTP zapowiada, że utwory będą stylistycznie bardzo zróżnicowane. Spodziewać się można zagranicznych uczestników, z krajów należących do Wspólnoty Państw Portugalskojęzycznych.

Jeszcze przed zeszłoroczną edycją Festival da Canção zdecydowano, że przez kilka najbliższych lat preselekcje te organizowane będą poza Lizboną. W zeszłym roku finał odbył się w Pavilhão Multiusos de Guimarães. W tym roku największe szanse na organizację mają miasta BragaGondomar, oraz Santa Maria da Feira

Fragmenty piosenek konkursowych ponownie poznamy na kilka dni przed ich premierą podczas transmisji półfinałów.

źródła: media.rtp.pt; escportugal.pt; www.escxtra.com

foto: media.rtp.pt