Podczas poniedziałkowej audycji śniadaniowej The Ken Bruce Show w BBC Radio 2 zaprezentowano sześć propozycji biorących udział w brytyjskich eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Wśród wszystkich utworów znalazł się m.in. kawałek współtworzony przez Leonę Lewis!

Koncert finałowy selekcji Eurovision: You Decide odbędzie się 26 lutego w londyńskim O2 Forum Kentish Town. Koncert finałowy poprowdzi prezenterka i aktorka Mel Giedroyc, zaś za jego produkcję odpowiadzialni będą Guy Freeman i Helen Riddell.

W tegorocznych eliminacjach eurowizyjnych w Wielkiej Brytanii wezmą udział:

  • BiancaShine a Little Light (aut. Ash Howes, Leona Lewis, Cass Lowe, Richard Stannard)
  • DarlineUntil Tomorrow (aut. Roy Stride, Joshua Wilkinson, Duck Blackwell, Jack McManus)
  • DulcimaWhen You Go (aut. Tomas Twyman)
  • Joe & JakeYou’re Not Alone (aut. Schwartz, Justin J. Benson, S. Kanes Karl)
  • William Lund – Miracle (aut. Karl William Lund)
  • Matthew JamesA Better Man (aut. Helienne Lindvall, Andrew Fromm, Peter Kvint)

Przypomnijmy, że w wyborze finałowej szóstki stacji pomógł m.in. brytyjski oddział Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE), do którego należy obecnie ok. 1 tys. członków. Oprócz tego, do wysyłania swoich kandydatur zachęcała artystów Brytyjska Akademia Autorów Piosenek, Kompozytorów i Autorów (ang. British Academy of Songwriters, Composers and Authors; BASCA).

Krajowe selekcje Eurovision 2016: You Decide będą pierwszymi od sześciu lat narodowymi eliminacjami eurowizyjnymi, które zostaną zorganizowane w Wielkiej Brytanii. W latach 2010-2015 reprezentant kraju wybierany był wewnętrznie przez szefostwo telewizji BBC. Tym razem o ostatecznych wynikach zdecydują telewidzowie.

Ubiegłoroczni reprezentanci Wielkiej Brytanii, duet Electro Velvet, zakończyli udział na niskim, 24. miejscu w finale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem Still In Love with You. Najlepszym wynikiem dla Wysp na przestrzeni ostatniej dekady może pochwalić się Jade Ewen, która z piosenką It’s My Time zajęła piąte miejsce w 2009 roku.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale zeszłorocznego widowiska.

Źródło i foto: bbc.co.uk/eurovision

2 KOMENTARZE

 1. Całkiem dobre piosenki, na wysokim poziomie. Chociaż może trochę za bardzo w jednym klimacie… ale i tak jest bardzo dobrze. Aż tak bardzo się nie wynudziłem, jak w przypadku wielu tegorocznych preselekcji innych krajów 🙂 . A dwie piosenki, jak dla mnie, wyróżniają się szczególnie – są świetne. To piosenki Joe & Jake’a oraz Matthew Jamesa (nie jestem pewien, która jest lepsza). Zaraz pod nimi dałbym może utwór Williama Lunda, a dalej to już mi wszystko jedno 🙂 (choć podkreślam – ogólnie, źle nie jest).