Portugalska telewizja RTP, organizator tegorocznej Eurowizji przedstawił artystów, którzy uświetnią konkurs w ramach interval act. Beatbombers, Branko, Ana Moura, Mariza oraz Salvador Sobral wystąpią podczas wielkiego finału Eurowizji w Lizbonie.

Gonçalo Madaíl, dyrektor kreatywny tegorocznej Eurowizji, wczoraj wieczorem przedstawił artystów, którzy gościnnie wystąpią 12 maja podczas finału Eurowizji. Prezentacja miała miejsce równo 2 miesiące przed finałem konkursu w Lizbonie, w programie Faltam 2 Meses Para a Eurovisão.

Mariza to definitywnie najbardziej rozpoznawalna obecnie artystka z Portugalii. Pieśniarka fado, urodzona w Mozambiku, nadała temu gatunkowi muzyki własny charakterystyczny kierunek. Wielokrotnie występowała w Polsce, m.in. przed miesiącem w Warszawie i Gdańsku. Sprzedała ponad milion płyt na całym świecie.

Ana Moura jest jedną z największych gwiazd portugalskiej muzyki. Jej album Desfado wydany w listopadzie w 2012 roku utrzymywał się na pierwszym miejscu portugalskich list sprzedaży przez rekordowe 166 tygodni.

Po raz pierwszy, właśnie na scenie Konkursu Piosenki Eurowizji 2018, dwie światowej sławy piosenkarki fado Ana Moura i Mariza wystąpią razem, co bezsprzecznie będzie wyjątkowym momentem w historii portugalskiej muzyki.

Beatbombers są odpowiedzialni za motyw muzyczny towarzyszący oficjalnej prezentacji Lizbony jako miasta gospodarza Eurowizji.

Branko, czyli João Barbosa, to portugalski DJ i producent, który po raz pierwszy zaistniał na arenie międzynarodowej w 2002 roku jako kreatywna siła napędowa stojąca za Buraka Som Sistema, projektem portugalskiej muzyki elektronicznej, specjalizującym się w fuzji techno, afrykańskiego gatunku zouk i kuduro. Zespół w 2008 roku zdobył nagrodę MTV Europe Music Award dla najlepszego portugalskiego wykonawcy.

Salvador Sobral nie wymaga przedstawienia. Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2017 oprócz wykonania Amar Pelos Dois zaprezentuje podczas finału nowy utwór.

Z dalszych informacji dotyczących organizacji tegorocznej Eurowizji:

  • Pedro Granger oraz Pedro Penim będą odpowiedzialni za przebieg konferencji uczestników z udziałem dziennikarzy w press roomie.
  • Carla Bugalho, zastępca głównego producenta Eurowizji ujawniła, że ostatnia część biletów na koncert finałowy dostępna będzie w sprzedaży 5 kwietnia o godzinie 11:00 polskiego czasu na stronie blueticket.pt. Nabyć będzie można również bilety na oba półfinały, oraz tzw. jury shows i family shows.
  • Euroclub, symboliczna przestrzeń, która co roku towarzyszy Konkursowi Piosenki Eurowizji, zmieniła swoją lokalizację. Pierwotnie miała znajdować się w klubie w Cais do Sodré. W dniach 6-12 maja, strefa dostępna dla wszystkich akredytowanych fanów i prasy znajdzie się w dyskotece przy Praça do Comércio, w samym centrum miasta, obok wioski eurowizyjnej.
  • Cláudia Pascoal reprezentująca Portugalię z utworem O Jardim otrzymała poprzez losowanie 8 pozycję startową w finale. Pozostałe pozycje finałowe zostaną określone przez producentów po zakończeniu drugiego półfinału.
  • Lizbońska rada miasta przewiduje wydać 5 milionów euro na organizację Eurowizji, co jest 1/3 wszystkich przewidywanych kosztów. 2,8 miliona z tej kwoty zostanie przekazane nadawcy publicznemu RTP. Oczekuje się, że miasto odwiedzi ok. 30 tysięcy dodatkowych przyjezdnych, fanów i przedstawicieli prasy, w tym 27 tysięcy osób z zagranicy. Szacuje się, że ekonomiczny wpływ wyniesie 26,5 miliona euro.
  • Źródło: escportugal.pt, http://media.rtp.pt/eurovisao/
  • Foto: google.com