Już w najbliższą sobotę, 23 lutego dowiemy się kto będzie miał zaszczyt reprezentowania Litwy w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Avivie. Do ostatecznej walki stanie 7 artystów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Henry & Tommy Modric – Neverpart

Pod pseudonimem Henry & Tommy Modric ukrywają się Tomas Sinickis i Henrikas Piktuizis. Tomas Sinickis to popularny na Litwie wokalista i autor tekstów piosenek. W latach 2003-2008 był głównym wokalistą oraz gitarzystą grupy Gravel. Prowadził także program MTV Oops w litewskim oddziale telewizji MTV. W 2015 roku wydał swój debiutancki, solowy album Beloved Man and Son, a dwa lata później mini-album Vilnius. Henrik Piktuizis to basista i klarnecista. Można go usłyszeć na debiutanckiej płycie Tomasa, gdzie nagrał nie tylko partie instrumentalne, ale również wokalne. Teraz panowie postanowili połączyć siły i wspólnie reprezentować Litwę na Eurowizji. Czy ta sztuka im się uda?

Justina Budaitė-Juna – Strength of a woman

Zwyciężczyni trzeciej edycji Lietuvos Balsas (litewskiej wersji formatu The Voice). Współpracowała z wieloma uznanymi osobistościami ze świata litewskiej muzyki, między innymi z Donny’m Montell’em (ESC 2012 i ESC 2016) oraz producentem Leonem Somov’em. Była także chórzystką Donny’ego w Sztokholmie w 2016 roku. Eurowizyjny świat na tyle jej się spodobał, że postanowiła teraz powalczyć o to, by samej móc reprezentować swój kraj w Konkursie.

Jurgis Bruzga – CTRL ALT DELETE

To nie jest pierwszy kontakt Jurgisa z preselekcjami litewskimi – w zeszłym roku z utworem 4Love udało mu się dotrzeć aż do samego finału, jednak Ieva Zasimauskaite okazała się lepsza od niego i to ona wyruszyła do Lizbony. Wokalista jednak nie poddaje się w walce o wyjazd na Eurowizję i w tym roku znów możemy go zobaczyć w etapie finałowym preselekcji, tym razem z utworem CTRL ALT DELETE. Jurgis jest absolwentem Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie na kierunku wokalu jazzowego. Brał udział w wielu konkursach muzycznych m.in. Montreux Jazz – jednym z najważniejszych konkursów jazzowych na świecie. Przez długi czas wykonywał covery kompozycji innych artystów, jednak dwa lata temu odważył się pójść własną drogą i wydał album 175.

Monika Marija – Light on

Monika Marija Paulauskaite to 21-letnia zwyciężczyni 5 edycji Lietuvos Balsas (gdzie była pod opieką Donny’ego Montella). Ma już na swoim koncie doświadczenie z Eurovizijos Atranka – w zeszłym roku „przejęła” po Erice Jennings utwór The truth i zajęła z nim 4 miejsce w finale. Tym razem próbuje swoich sił ze swoim własnym utworem.

Antikvariniai Kašpirovskio Dantys – Mažulė

Antikvariniai Kašpirovskio Dantys to sześcioosobowy zespół pochodzący z Wilna. Formalnie istnieje od 2006 roku, ale ich kariera zaczęła się tak naprawdę dopiero 6 lat później. Na swoim koncie mają dwa albumy (Antikvariniai Kašpirovskio Dantys wydany w 2015 roku i Problematika wydany w 2017 roku) i kilka występów na różnego rodzaju festiwalach i konkursach. Teraz debiutują w roli kandydatów na reprezentantów Litwy w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Jurgis DID & Erica Jennings – SING!

Jurgis DID i doskonale znana fanom Eurowizji Erica Jennings są małżeństwem. Jurgis oprócz tego, że jest wokalistą oraz autorem tekstów zajmuje się także… polityką. Był członkiem grupy InCulto, która reprezentowała Litwę na Eurowizji w 2010 roku. Ich utwór Eastern European Funk zdobył wtedy 44 punkty w półfinale, co nie dało zespołowi awansu do finału. Urodzona w Dublinie piosenkarka Erica Jennings również ma już za sobą doświadczenia związane z Eurowizją. W 2001 jako wokalistka zespołu Skamp wykonała na eurowizyjnej scenie utwór You Got Style, który zajął 13 miejsce w ostatecznej klasyfikacji. W 2016 roku próbowała szczęścia w Eurovizijos Atranka z utworem Leading me home i udało jej się wywalczyć drugie miejsce. W zeszłym roku chciała ponownie podejść do selekcji, ale ostatecznie oddała swój utwór The Truth Monice Mariji. Małżeństwo postanowiło połączyć siły i ich wspólne dzieło usłyszymy w finale.

Jurijus – Run with the Lions

Jurijus Veklenko był uczestnikiem drugiej edycji Lietuvos Balsas. W 2012 wziął udział w Eurovizijos Atranka, jednak nie udało mu się wygrać. Próbę ponowił dwa lata później – również bezskutecznie. W 2015 roku udało mu się jednak stanąć na eurowizyjnej scenie jako… chórzysta Moniki Linkyte i Vaidasa Baumili. Teraz znów próbuje swoich sił w preselekcjach. Co ciekawe za jego konkursową kompozycję Run with the lions odpowiedzialny jest Ashley Hicklin, który współtworzył propozycję Belgii na Eurowizję 2010 czyli Me and my guitar Toma Dice’a.

Alen Chicco – Your cure

Tak naprawdę nazywa się Tomas Alencikas. W 2017 roku brał udział w litewskiej wersji programu X-Factor, a kilka lat wcześniej w Bitwie Chórów. Można o nim powiedzieć, że jest kolorowym ptakiem litewskiej sceny muzycznej. Ma brata bliźniaka i co ciekawe obydwaj są porównywani do reprezentantów Irlandii w ESC 2011 i ESC 2012 duetu Jedward. Jednak jak twierdzi sam Alen – „on i jego brat poruszają się lepiej niż bracia Jedward”. Czy taka jest prawda? Będziemy mogli sprawdzić to już w najbliższą sobotę w finale Eurovizijos Atranka, gdzie zobaczymy Alena. Z piosenką Your cure zastąpi Monikę Mariję, która początkowo zakwalifikowała się do finału z piosenkami Light on oraz Criminal ale ostatecznie zdecydowała się wycofać tę drugą. Alen dostał więc drugą szansę. Miejmy nadzieję, że odpowiednio ją wykorzysta!

Źródło: delfi.lt, wikipedia.org, 15min.lt, diena.lt, facebook.com, instagram.com 
Foto: lrt.lt