Foto: Facebook/Official Profiles

Finał mołdawskich selekcji O Melodie Pentru Europa 2019 odbędzie się 3 marca w Kiszyniowie. Po raz kolejny zrezygnowano z półfinałów i tylko dziesięć propozycji powalczy o bilet do Tel Awiwu. Przyjrzyjmy się bliżej uczestnikom.

Śladami preselekcji: Między folklorem a popularnym brzmieniem mołdawskich selekcji

W sobotę, 2 lutego odbyły się przesłuchania na żywo, gdzie 26 mołdawskich kandydatów do Eurowizji 2019 przeszło wstępną selekcję. Wokale i piosenki były oceniane przez jury w składzie: Vali Boghean, Cristina Scarlat (ESC 2014), Andrei Tostogan, Ilona Stepan i Sandu Gorgos.

Mołdawia ogłasza kandydatów do Eurowizji

W tym roku wybrano tylko dziesięć propozycji do finałowego koncertu rezygnując jednocześnie z półfinałów. To mniej niż rok temu, kiedy zorganizowano wielki finał z aż szesnastoma piosenkami, kiedy to wygrał zespół DoReDos. Czy mimo niskiej frekwencji uda się Mołdawii wybrać dobry kawałek, który będzie godnie reprezentował kraj na Eurowizji? Poznaj artystów, którzy powalczą o wyjazd do Tel Awiwu.

  • Anna OdobescuStay (Georgios Kalpakidis, Thomas Reil, Jeppe Reil, Maria Broberg)

Anna Odobescu, a właściwie Anna Vdovichenko ma 26 lat i pochodzi z miejscowości Dubosary (Naddniestrze). Artystka ukończyła wydział popu jazzowego w Pridnestrovian College of Music im. Antona Rubinsteina (Tyraspol) oraz Akademię Muzyczną, Teatralną i Sztuk Pięknych (Kiszyniów). W 2016 roku zajęła 2. miejsce na festiwalu Slavianski Bazaar na Białorusi. Rok temu wzięła udział w mołdawskich preselekcjach z piosenką Agony i zajęła 5. miejsce w finale. Teraz walczy o udział w Eurowizji z kolejną balladą Stay.

  • Aurel Chirtoacă La cinema (Aurel Chirtoacă, Dumitru Rau)

Aurel Chirtoacă ma 32 lata i pochodzi z miasta Rezina w północnej Mołdawii. Absolwent Akademii Muzycznej i Teatralnej w Kiszyniowie. Laureat wielu muzycznym nagród m.in. zdobył 1. miejsce na europejskim festiwalu Korona Târnovgrada w Bułgarii. W 2017 roku brał udział w preselekcjach do Eurowizji z piosenką Dor de Mamă. Teraz ponownie próbuje swoich sił z utworem La Cinema.

  • Tina GiVirus (Cristina Coșciug)

Tina Gi to pseudonim Cristiny Coșciug. W 2017 roku próbowała swoich sił w rumuńskim The Voice, gdzie wykonała Rolling in the Deep, ale odpadła podczas przesłuchań w ciemno. Jej eurowizyjna propozycja Virus zabrzmi podczas krajowego finału.

  • Diana Brescan Lies (Samuel Bugia Garrido, Roxana Elekes)

Diana Brescan ma 21 lat i już przyniosła sławę Mołdawii na arenie międzynarodowej biorąc udział w niezliczonych festiwalach. Półfinalistka rumuńskiego The Voice ma na swoim koncie już kilka hitów m.in. ostatni Hey, Cowboy!. Dwukrotnie brała udział w preselekcjach O Melodie Petru Europa w 2015 roku z piosenką Up and Down, w 2017 roku (Breath). Teraz wykona piosenkę Lies.

  • SiajOlimp (Siaj, Victor Nguyen, Ruslan Ciotu, Stefan Postoronca, Dumitru Rusu, Marian Ungur)

Siaj to pop-rockowy zespół z Kiszyniowa, który powstał w 2016 roku. Wokalistką jest Maria-Mihaela Frimu, która odpowiada za tekst i muzykę propozycji Olimp.

  • LemoniqueGravitTy (Lemonique)

Zespół Lemonique, który stworzyli Mary Vegga (wokalistka) i Sergiu Ionas (gitarzysta) powstał w Kiszyniowie i brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach, w finale krajowym do Eurowizji 2012 oraz w ogromnej liczbie występów w kraju, a także daleko poza granicami. Ich propozycja do Eurowizji to Gravity.

  • Maxim Zavidia I will not Surrender (Primož Poglajen, Michael James Down, Jonas Gladnikoff, Jernej Dermota)

Maxim Zavidia jest jednym z najbardziej stylowych i utalentowanych artystów w Mołdawii. Pochodzi z Kiszyniowa, gdzie ukończył studia na Akademii Ekonomicznej. Karierę muzyczną rozpoczął w 2011 roku dołączając do muzycznego projektu Aftershow. W 2012 roku Maxim Zavidia i Samir Loghin stworzyli duet, wydając wspólnie sześć singli. W 2016 roku Maxim rozpoczął karierę solową i nagrał teledysk Doar Cu Tine. Brał udział w preselekcjach do Eurowizji w 2016 roku z utworem La La Love, napisanym przez głównego wokalistę SunStroke Project, Serja Ialovitskiego. Maxim Zavidia z powodzeniem uczestniczył w wielu projektach muzycznych i konkursach, w tym rumuński Mam Talent, The Voice, Slavic Baazar i wielu innych.

  • Marcela ScripcaruMeteor (Rob Price)

Marcela Scripcaru ma 26 lat i pochodzi z Kiszyniowa, obecnie studiuje i mieszka w Bukareszcie. Zasłynęła w rumuńskim X Factorze wykonując własną interpretację znanej pieśni Lie Ciocârlie. W preselekcjach zaśpiewa piosenkę Meteor.

  • Che MD ft. Elizaveta IvasiukSub Pămînt (Under the Earth) (Michaił Smolenko)

Grupa Che-MD gra etno-metal. Zespół powstał w 2002 roku wówczas pod nazwą Plexus. Liderem i inspiratorem jest Michaił Smolenko. Nazwa kolektywu zmieniła się w 2006 roku na wersję zgodną z nazwą legendarnego rewolucjonisty Che Guevara i nazwą domeny internetowej Mołdawii – md (Che Guevara – MD). I grupa zaczęła nazywać się Che-MD. Kierunek muzyczny jaki obrali to ciężkie gitarowe riffy, mołdawskie motywy ludowe i melodyjny współczesny rock. W repertuarze Che-MD znajdują się także wątki średniowieczne, wesołe refreny mołdawskie i współczesne kompozycje rewolucyjno-protestacyjne. Języki kompozycji Che-MD to mołdawski i rosyjski. Większość pracy zespołu poświęcona jest bohaterskiej przeszłości narodu mołdawskiego. Rok temu startowali w preselekcjach z Inima-in stanga. W tym roku zgłosili dwie propozycje Yarmarokul Bufonilor oraz Sub Pămînt z gościnnym udziałem Elizavety Ivasiuk.

  • Vera ȚurcanuCold (David Gällring, Karl Sahlin, Vera Țurcanu, Nikos Sofis)

Vera Țurcanu ma 30 lat i dwa razy próbowała swoich sił na scenie w programie X-Factor w Rumunii (w 2016 i 2017 roku). Wcześniej w duecie Vera & Diana Popa wzięły udział w preselekcjach do Eurowizji 2015 z piosenką Faith. Rok temu Vera zdecydowała się startować w konkursie z propozycją muzyków z Grecji i Szwecji, którzy stworzyli dla niej utwór Black Heart, dzięki któremu zajęła 2. miejsce w preselekcjach. Jej nowa propozycja Cold powstała w tym samym zespole Nikosa Sofisa, Karla Sahlina i Davida Gallringa. Czy tym razem uda się jej wygrać?

Źródło: artist.md, ragozamusic.net, ea.md, facebook, wikipedia