TelewizjaTVE ogłosiła nazwiska sześciu finalistów hiszpańskich preselekcji. Wśród uczestników znajdują się popularni artyści młodego pokolenia, w których drzemie ogromny potencjał. 

Po tygodniach spekulacji hiszpański nadawca publiczny opublikował nazwiska finalistów narodowych preselekcji. Zgodnie z zapowiedziami, telewizja RTVE przy wyborze szóstki szczęśliwców współpracowała z największymi wytwórniami w kraju, które jednogłośnie podjęły decyzję o wskazaniu artystów młodego pokolenia. Dla muzyków Konkurs Piosenki Eurowizji ma być trampoliną do sukcesu, natomiast – dzięki świeżości na hiszpańskim rynku muzycznym – Hiszpania może ponownie zaangażować się w eurowizyjny projekt, przyciągając miliony widzów przed telewizorami. Jedno jest pewne, pokładane są ogromne nadzieje w nowego reprezentanta kraju. Poniżej przedstawiamy wszystkich hiszpańskich finalistów:

Xuso Jones (Jesús Segovia) – wokalista, który od najmłodszych lat interesował się muzyką. W szkole uczęszczał na lekcje nauki z gry na gitarze oraz pianinie. W 2009 roku zamieścił pierwszy amatorski film z coverem znanego utworu na serwisie YouTube, którego oglądalność wyniosła ponad 2 miliony. W latach późniejszych przebywał w Los Angeles w szkole muzycznej, w której doskonalił swoje zdolności wokalne. W 2012 roku został aktorem muzycznym w Teatrze Muzycznym w Madrycie. Rok później wydał swój debiutancki album zatytułowany Part I. W międzyczasie napisał kilka utworów do filmów i seriali w Hiszpanii, Meksyku oraz w Chinach. Wokalista brał udział w kilku programach muzycznych, dzięki czemu jego popularność znacznie wzrosła. W zeszłym roku artysta wydał kolejny krążek pt. Vuela, na którym znajdują się niemal wszystkie utwory napisane przez Xusa. Autorem jego konkursowego utworu jest znany szwedzki duet Andreas ÖhrnPeter Boström.

Electric Nana  (Monica Vazquez) – jako 14-latka rozpoczęła tworzyć swoją własną muzykę oraz naukę lekcji na pianinie, a także na gitarze. Jest wokalistką, pisarką tekstów oraz producentką. Tworzy muzykę z pogranicza popu, electro, a także nowych i nowoczesnych brzmień w czterech językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz włoskim. W zeszłym roku ukończyła studia dziennikarskie. Artystka pierwsze kroki jako Nana Electric w 2007 roku. Cztery lata później współpracowała pod szyldem Plan B wraz z Carlosem Jeanem. Ich wspólne utwory Lead The Way oraz Gimme The Base królowały na listach przebojów w Hiszpanii, zdobywając 1. miejsca w niemal wszystkich krajowych rozgłośniach radiowych. Na początku 2015 roku jako Nana Electric wydała swój debiutancki album zatytułowany To Life!, który w całości został napisany w języku angielskim przez artystkę. Monica jest również autorką swojej konkursowej kompozycji.

Salvador Beltrán pochodzi z Andaluzji. Jako dziecko rozpoczął naukę na instrumentach. W 2012 roku wydał swoją debiutancką płytę pt. Change Of Plans, z którego pochodzi znany przebój En Mi Mente. W międzyczasie zdobył kilka prestiżowych nagród muzycznych za udany debiut. W zeszłym roku nakładem wytwórni Universal Music Spain wydał kolejny krążek w swojej karierze zatytułowany Reflejos de mi camino. Artysta tworzy muzykę z pogranicza rocka, popu oraz bossanova. Salvador jest współautorem eurowizyjnego utworu – drugą osobą odpowiedzialną za produkcję kompozycji jest Miguel Ángel Arenas ‚Capi’.

BAREI (Bárbara Reyzábal) – wokalistka, producentka oraz autorka tekstów. Na swoim koncie ma dwa albumy, które odniosły sukces. Pierwsze muzyczne kroki rozpoczęła 17 lat temu. Ukończyła studia na wydziale wokalistyki, gry na gitarze oraz fortepianie, a także jest absolwentką prestiżowej szkoły muzycznej w Nowym Jorku. W zeszłym roku zadebiutowała na deskach Teatru Narodowego w Madrycie. Artystka śpiewa i tworzy głównie w języku angielskim. Współpracowała m.in. z Malu, Edurne oraz J.May. Największymi autorytetami wokalistki są Michael Jackson, Stevie Wonder, One Republic, Maroon 5, Sia, a także Pink. Jej konkursowy utwór stworzyła we współpracy z Rubéna Villanueva.

Maverick to 19-letni wokalista. Popularność zdobył jako finalista w programie muzycznym The Voice of Spain – jego trenerką była Laura Pausini, z którą współpracował przy tworzeniu debiutanckiej płyty. Tworzy ballady połączone z oryginalnymi latynoskimi brzmieniami. Inspiruje go muzyka z pokroju r&b oraz nowoczesnego, alternatywnego popu. Od najmłodszych lat interesował się muzyką i śpiewaniem. Uczęszczał do szkół baletowej oraz muzycznej. Przez 10 lat pobierał nauki lekcji śpiewu w najlepszych szkołach w Hiszpanii. Autorem jego eurowizyjnej propozycji są Juan Magan, Luggi Olivaes oraz Darlin A. Cuevas.

María Isabel López Rodríguez odniosła pierwsze muzyczne sukcesy w wieku 9 lat, wówczas wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci wraz z utworem Antes Muerta Que Sencilla. Po sukcesie na dziecięcej scenie wydała swój debiutancki krążek w 2009 roku. Doświadczenie muzyczne zbierała w trakcie podróży po Amerycę oraz w Japonii, występując na międzynarodowych scenach w wielu krajach. W tym roku Maria Isabel powraca na hiszpański rynek muzyczny z nowym albumem Yo Decido, który pod koniec grudnia trafił do sprzedaży. Autorem jej konkursowego utworu jest sama wokalistka oraz David Santisteban.

TelewizjaTVE ogłosiła, że konkursowe utwory finalistów zostaną opublikowane jeszcze w styczniu. Finał hiszpańskich preselekcji odbędzie się najprawdopdobniej w lutym – data nie została jeszcze podana do wiadomości publicznej. Decyzję o tym, który artysta pojedzie do Szwecji bronić honoru swojego kraju podejmą telewidzowie oraz profesjonalne jury stosunkiem głosów 50/50.

Źródło: rtve.es, eurovision.tv, ebu.ch

Zdjęcie: rtve.es