Jak co roku w nocy z czwartku na piątek, EBU wraz z telewizją organizującą konkurs, po długich naradach układa ostateczną listę kolejności występów finalistów. Kto zdaniem Europejskiej Unii Nadawców i KAN najlepiej nadaje się na otwarcie i zamknięcie widowiska?

W 2013 roku zrezygnowano z losowania numerów startowych dla państw występujących w każdym koncercie eurowizyjnym, decydując się na oddanie odpowiedzialności w ręce drużyny organizatorów, której zadaniem jest dobranie utworów w konfiguracjach mających przyciągnąć uwagę widza i nadać widowisku dobrą dynamikę.

Wszyscy uczestnicy losują dla siebie jedynie pierwszą lub drugą połowę stawki na konferencjach odbywających się po zakończeniu odpowiednich półfinałów (kraje „Wielkiej Piątki” dokonują tego podczas ich konferencji prasowych), a jedynie kraju-gospodarzowi już w marcu przypada konkretny numer z całej puli od 1 do 26. W tym roku Izraelowi trafiła się pozycja startowa nr 14.

Oto kolejność startowa tegorocznego finału Konkursu Piosenki Eurowizji:

 1. Malta
 2. Albania
 3. Czechy
 4. Niemcy
 5. Rosja
 6. Dania
 7. San Marino
 8. Macedonia Północna
 9. Szwecja
 10. Słowenia
 11. Cypr
 12. Holandia
 13. Grecja
 14. Izrael
 15. Norwegia
 16. Wielka Brytania
 17. Islandia
 18. Estonia
 19. Białoruś
 20. Azerbejdżan
 21. Francja
 22. Włochy
 23. Serbia
 24. Szwajcaria
 25. Australia
 26. Hiszpania

Powyższa lista obowiązuje już od pierwszej próby generalnej finału (dziś o 15:00), ale także podczas próby jurorskiej oraz trzeciej próby generalnej. W ciągu ostatnich 20 lat najwięcej szczęścia przynosiła liczba 17, która patronowała zwycięstwom zespołu Lordi, Mariji Serifović oraz Loreen.

Wielki Finał już w sobotę, 18 maja od godziny 21:00! Śledźcie relację na naszym portalu oraz zakulisowe materiały, które znajdziecie na profilach eurowizja.org w mediach społecznościowych.

Źródło: eurovision.tv