Już 10. marca odbędzie się wielki finał Melodi Grand Prix, który wyłoni norweskiego reprezentanta na Konkurs Piosenki Eurowizji 2018. W wielkim finale wystąpi 10 uczestników. 

W przeciwieństwie do poprzednich lat, norweska stawka w tym roku wypełniona jest znanymi nazwiskami, które napawają ekscytacją wielu fanów konkursu. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

  1. Charla KStop The Music

Charlotte Kjær zadebiutowała w 2009 roku, gdy w duecie Shackles zajęły drugie miejsce w norweskim X-Factorze. Duet próbował swoich sił w norweskich selekcjach w 2013 roku z utworem On Hold, odpadając jednak w półfinale. Konkursowy utwór Charli współtworzył między innym Per Gessle, legendarny członek szwedzkiego zespołu Roxette.

2. Alejandro FuentesTengo Otra

Alejandro Feuntes zadebiutował w 2005 roku w programie Idol, plasując się w nim na trzecim miejscu. Wraz z trzema innymi muzykami, założył zespół The New Guitar Buddies, którego członkiem był między innymi Kurt Nielsen, zwycięzca programu World Idol. W 2010 roku, wydał solowy singiel Hell If I, który dotarł do pierwszego miejsca norweskiej listy przebojów.

3. Aleksander WallmannTalk to the Hand

Aleksander Wallmann jest znany fanom Eurowizji z ubiegłorocznego konkursu, w którym razem z JOWST’em zaprezentowali Europie utwór Grab the Moment, plasując się na 10. miejscu. Wallmann zadebiutował w 2012 roku, uczestnicząc w The Voice of Norway. Tegoroczny utwór jest również tworzony przez JOWST’a, lecz nie zdecydował się on tym razem aby wystąpić z Aleksandrem na scenie.

  1. Stella & AlexandraYou Got Me

Duet składa się z 31-letniej Stelly Mwangi oraz z 21-letniej Alexandry Rotan. Stella jest już znaną twarzą dla fanów Eurowizji. W 2011 roku reprezentowała swój kraj z hitem Haba Haba, nie kwalifikując się do wielkiego finału ku zaskoczeniu wielu. Do tej pory Stella wydała dwa albumy oraz ogromną ilość singli, jednak żaden z nich nie osiągnął takiego sukcesu w kraju jak jej eurowizyjna piosenka. O ile jej partnerka z duetu nie ma żadnego solowego dorobku, Alexandra koncertuje z jednym z najpopularniejszych DJ na świecie – Alanem Walkerem, udzielając swojego głosu w wielu jego kompozycjach.

  1. Vidar VillaMoren Din

Vidar Villa to ostatnio jedno z najbardziej gorących nazwisk norweskiego przemysłu muzycznego. Każdy jego utwór staje się w kraju wielkim hitem a jego utwory w 2017 roku łącznie odtwarzanie były ponad 27 milionów razy.

  1. Ida MariaScandilove

Ida Maria to rockowa wokalistka, który osiągnęła w Norwegii duży sukces. Zadebiutowała w 2006 roku, zaś swój pierwszy album wydała w 2008. Łącznie ma na swoim koncie już aż 4 albumy studyjne. W 2017 roku zajęła trzecie miejsce w popularnym programie  Stjernekamp, w którym artyści wykonywają rovery utworów w różnych gatunkach muzycznych, często odbiegających od ich własnych preferencji. Fani Konkursu Eurowizji mogą ją kojarzyć z utworu Mama’s Boy, który współtworzyła dla wokalistki Elli. Utwór brał udział w Melodi Grand Prix 2017, nie kwalifikując się do superfinału.

  1. Tom HugoI Like I Like I Like

Tom Hugo to kolejna postać znana z wcześniejszych edycji Melodi Grand Prix. W 2013 konkurował z utworem Det Er Du, odpadając w półfinale. Tom komponuje utwory nie tylko dla siebie ale również dla artystów zza granicy. Stworzone przez niego utwory są popularne w Niemczech, Chinach czy Japonii.

  1. RebeccaWho We Are

Rebecca Thornsen to 19 letnia debiutantka na norweskim rynku muzycznym. Rebecca ma na koncie suporty przed takimi artystami jak Elliot czy Donkeyboy. jej konkursowy utwór został napisany przez Kjetila Mørlanda, reprezentanta Norwegii w Konkursie Eurowizji w 2015 roku.

  1. NicolineLight Me Up

Nicoline Kaasin to finalistka programu The Voice Of Norway 2015. W 2016 roku zadebiutowała singlem No Suitcase. W tym samym roku była jedną z uczestniczek program Stjernekamp.

  1. Alexander RybakThat’s How You Write a Song

Alexander Rybak to postać, której nie trzeba przedstawiać. W 2009 roku zwyciężył Konkurs Eurowizji z 387 punktami, ustanawiając wtedy nowy rekord, który zostałby dopiero pobity w 2017 roku, gdy Salvador Sobral uzyskałby w starym systemie punktowym 417 punktów. Alexander ma na swoim koncie 4 albumy studyjne oraz całą masę singli, które zdobyły popularność nie tylko w Skandynawii, lecz także w Europie Wschodniej. Alexander już kilkukrotnie próbował wrócić na scenę eurowizyjną, pisząc selekcyjne utwory dla artystów z Norwegii, Malty czy Białorusi, zawsze będąc w czołówce.

Norweskie selekcje odbędą się 10.03.18 w hali Oslo Spektrum o godz 20:00.

Źródło: NRK, wikipedia

 

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Ktoś wróci na eurowizyjną scenę z Norwegii, bo tylko 2 kawałki byłych uczestników mają coś więcej w sobie, reszta przeciętna mocno. Osobiście Wallmann, bo Rybak trochę… dziwny. Każdy inny wybór będzie porażką Norwegów. Gdzie są te czasy gdy w eliminacjach brał udział Keep Of Kalessin… „The Dragontower” wymiatał, podobnie jak ich późniejszy kawałek ze wspomnianym Rybakiem – „The Divine Land”.