Po wielu plotkach oraz domysłach, norweski nadawca NRK ogłosił 10 szczęśliwców, którzy staną do walki o godne reprezentowanie Norwegii podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2017. 

Zamykając zgłoszenia we wrześniu, telewizji norweskiej udało się uzyskać rekordową liczbę zgłoszeń do konkursu. Wśród uczestników są znane nazwiska, byli uczestnicy selekcji a nawet jeden poprzedni reprezentant! Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

  1. Ammunition – Wrecking Crew  

Åge Sten Nilsen, frontman grupy, już raz miał okazję występować na Konkursie Piosenki Eurowizji. I to nawet w Kijowie! Wraz z grupą WigWam i ich utworem In my dreams zdobyli wysokie, dziewiąte miejsce. Zdaniem grupy Ammunition, ich utwór posiada wszystko to co dobry rockowy numer powinien posiadać. Obiecują również mnóstwo energii oraz dobrej zabawy.

2. Ulrikke – Places 

Ulrikke zyskała popularność po udziale w The Voice of Norway w 2015 roku, gdzie doszła do aż do półfinału. W latach 2011 – 2013, razem wraz z  Åge Sten Nilsenem, występowała w The show must go on II oraz The thrill of Michael Jackson. Ulrikke opisuje swój styl muzyczny jako mieszankę Popu oraz RnB, i w takim klimacie też będzie jej konkursowy utwór. Warto również wspomnieć, iż Ulrikke jest współautorką swojej eurowizyjnej piosenki.

3. Amina Sewali – Mesterverk

Jedyny utwór w stawce, który jest w języku narodowym należy do Aminy Sewali, 28 letniej piosenkarki, aktorki, beatboxerki oraz multiinstrumentalistki. Amina urodziła się w Ugandzie i wyprowadziła się wraz z rodziną do Norwegii gdy miała 4 latka. W 2011 roku wydała swój debiutancki album z wytwórnią Warner Music. Jej głównymi inspiracjami są pop, jazz, soul oraz RnB. Mesterverk został napisany przez samą Aminę a sama artystka obiecuje iż nawet jeśli wygra selekcje to utwór zostanie zachowany w języku norweskim.

4. JOWST feat. Aleksander Walman – Grab the Moment

Pod nazwą artysty kryje się Joakim Steen, szerzej nieznany producent muzyczny. Wokalu w utworze użycza Aleksander Walman, uczestnik norweskiej edycji The Voice w 2012 roku. Utwór łączy w sobie mieszankę potężnego wokalu oraz chwytliwego refrenu i jest opisany jako niezwykle nowoczesny.

5. Kristian Valen – You and I

Kristian to 42 letni komik, aktor oraz piosenkarz, który ma na koncie jeden duży hit. Still here było jedną z najczęściej granych piosenek w stacjach radiowych w Norwegii w 2004 roku. Jego konkursowy utwór to ballada, która jest oparta o jego własne doświadczenia życiowe.

6. Elin & The Woods – First Step in Faith / Oadjebasvuhtii 

Elin Kåven to 37 letnia, jak sama siebie nazywa, arktyczna wróżka. Jej styl muzyczny to pop z elementami folkowymi. Druga połowa zespołu to nikt inny jak Robin Lynch, osoba odpowiedzialna za I feed you my love, które zajęło w Malmoe w 2013 wysokie czwarte miejsce. Ich utwór łączy w sobie muzykę elektroniczną oraz folk.

7. Jenny Augusta – I go where you go

Jenny jest współautorką swojej eurowizyjnej piosenki. Szerzej nieznana piosenkarka zdobyła uznanie wielu krytyków muzycznych. Cżęsto w jej piosenkach możemy usłyszeć banjo.

8. Ella – Mamma Boy

Utwór został napisany przez jedną z największych gwiazd norweskiego rocka, Idę Maria. Mimo iż Ella jest debiutantką w konkursie to scena w Oslo Spectrum nie jest jej obca – Ella była jedną z osób rozgrzewających publiczność przed ubiegłymi konkursami Melodi Grand Prix. Ella była również częścią grupy VoiVoi, która wykonywała utwory związane z Eurowizją oraz jej finałami narodowymi.

9. Rune Rudberg Band – Run Run Away

Rune to 55 letni wokalista, który głównie zajmował się wykonywaniem muzyki dansband. Wydał już łącznie 12 albumów. Nie jest on również obcy fanom śledzącym norweskie selekcje, bowiem Rune brał udział w Melodi Grand Prix już 2 razy – w 1989 oraz 2001 roku, nie zajmując czołowych miejsc. Teraz jego utwór jest bardziej zachowany w stylistyce country. Poza solową karierą, Rune Rudberg występował również wraz z zespołem Scandinavia.

10. In Fusion – Nothing Ever Knocked Us Over

Na ten moment nie wiadomo zbyt wiele na temat artystek oraz samego utworu. Jedna z artystek tej grupy brała już udział w Melodi Grand Prix w 2012 wraz z zespołem Irresistable gdzie wykonywały utwór Elevator.  Współautorką piosenki jest Cissi Kallin z grupy Timoteij (Melodifestivalen 2010, 2012).

Krótkie fragmenty utworów konkursowych są do odsłuchu TUTAJ

Pełne wersje utworów dostępne będą w środę, 15.02.

Finał Melodi Grand Prix odbędzie w Oslo Spektrum, 11.03.17. O wynikach w pierwszej turze głosowania zadecydują widzowie oraz jury międzynarodowe. W superfinale zaś będzie użyty sam televoting. Tegoroczne norweskie selekcje poprowadzą Kåre Magnus Bergh (prowadzi MGP od 2015 roku) oraz debiutująca w tej roli – Line Elvsåshagen.

Źródło: escnorge.com, NRK; Foto: NRK 

1 KOMENTARZ