Fińska telewizja YLE ujawniła pierwsze szczegóły przyszłorocznych selekcji –Uuden Musiikin Kilpailu. Producenci ujawnili, że stacja otrzymała 420 zgłoszenia.
Jest to bardzo podobna ilość do tej jaka miała miejsce rok wcześniej. Harri Hakanen odpowiedzialny z ramienia YLE za UMK 2014 podkreśla, że w tym roku otrzymano szczególnie dużo piosenek wykonywanych przez kobiety z potężnymi głosami oraz wiele propozycji elektronicznych. Dodając jednocześnie, że wśród zgłoszeń pojawili się ponownie finaliści jednej z dwóch edycji UMK. Hakanen stwierdził, że swoje propozycje wysłało też wielu znanych już artystów na rodzimej scenie.

Znamy również daty selekcji. Emisja show rozpocznie się 28 grudnia. Finał odbędzie się natomiast 1 lutego. Najprawdopodobniej, tak jak rok temu, finał będzie gościć Barona Areena w Espoo. Wszystko wskazuje na to, że format UMK będzie przebiegać dokładnie w ten sam sposób jak w 2013 roku. Pierwsze dwa odcinki będą poświęcone prezentacji piosenek przed jurorami. Kolejne części odbywać się już będą na żywo. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwa półfinały, z których po 2 wykonawców automatycznie przejdzie do finału. Reszta będzie musiała zmierzyć się w półfinale drugiej szansy. O tym kto wygra selekcje zadecydują jurorzy oraz widzowie.

Wykonawcy zostaną zaprezentowani 12 grudnia na specjalnej konferencji. Jurorów oraz prowadzących poznamy 4 listopada. Już wiadomo, że w jury znajdzie się znany z zeszłego roku raper Redrama. Wszystko wskazuje, że w składzie pozostanie też Aija Puurtinen, która w dzisiejszym wywiadzie dla gazety Iltalehti przyznała, że UMK jest najlepszą platformą dla młodych wykonawców w Finlandii ponieważ daje możliwość zaprezentowania swojej twórczości.

Warto wspomnieć, że nad ostatecznym brzmieniem piosenek będzie czuwać po raz kolejny Jukka Immonen . Znany producent stojący za sukcesem m.in. Jenni Vartiatinen zmierzył się w 2013 roku bezpośrednio z Eurowizją jak kompozytor belgijskiej propozycji – Love Kills.

Jak w przypadku wielu nordyckich selekcji pojawiają się niepotwierdzone informacje na temat kto zgłosił się do selekcji. Bardzo możliwe, że w stawce zobaczymy Kriistinę Wheeler, która brała udział w panelu oceniającym piosenki z Eurowizji w Malmö oraz podawała tegoroczne, fińskie głosy.

Czy Kriistina Wheeler pojawi się w UMK 2014 ?

Źródło: yle.fi, iltalehti, ilkar.blogspot.com