Eurowizja.org prezentuje utwory, które usłyszymy podczas finału Eurowizji dla Dzieci 2013 w Kijowie. O tym, kto wygra, dowiemy się 30 listopada! Pora wybrać swoich faworytów!

ARMENIA

Reprezentant: Monika Avanesyan

Wiek: 15 lat

Utwór: Choco-Fabric

Język: ormiański, angielski

Monika od 8 lat uczy się gry na skrzypcach, a od 4 lat dodatkowo uczęszcza na zajęcia taneczne. W czerwcu wydała swój debiutancki singiel. Na scenie w Kijowie wokalistka wystąpi z grupą taneczną Vivat, z którą przeniesie widzów do..fabryki czekolady.

Armenia zadebiutowała na JESC w 2007 roku, od razu zajmując 2. miejsce. Grand Prix zdobyła w 2010 roku. Na sześć startów tylko raz nie zajęła miejsca w top5.

http://youtu.be/Zau5-deNo9g

AZERBEJDŻAN

Reprezentant: Rustem Karimov

Wiek: 10 lat

Utwór: Me and my guitar

Język: azerski, angielski

Rustem urodził się w Baku i zaczął śpiewać już w wieku 2 lat. Uwielbia grać na gitarze i perkusji, często organizował „kocerty” dla członków swojej rodziny. Młody wokalista jest ogromnym fanem Eurowizji, był zaangażowany w muzyczno-taneczne eventy organizowane w Baku podczas organizacji konkursu w 2012 roku.

Azerbejdżan dołączył do JESC rok temu, zajmując jednak przedostatnie miejsce i wywołując skandal związany z podejrzaną wymianą wysokich not z Albanią.

BIAŁORUŚ

Reprezentant: Ilya Volkov

Wiek: 11 lat

Utwór: Poy so mnoy

Język: rosyjski

W wieku sześciu lat Ilya rozpoczął naukę w szkole śpiewu „Golden Voices”. Jego idolami są Michael Jackson, Whitney Houston i Dima Bilan. Wokalista brał już udział w JESC 2012 jako chórzysta i tancerz. Jak twierdzi, to doświadczenie pozwoliło mu lepiej przygotować się do tegorocznych preselekcji.

Białoruś to najlepszy kraj JESC. Zadebiutowała już podczas pierwszej edycji, zdobywając Grand Prix w 2005 i 2007 roku. Na 10 udziałów aż 6 razy znalazła się w czołowej piątce.

http://youtu.be/JFAhsA9NXdI

GRUZJA

Reprezentant: The Smile Shop

Wiek: 10-13 lat

Utwór: Give me your smile

Język: gruziński, angielski

The Smile Shop składa się z Luki, Tamty, Saby, Anny, Mari i Mariam. Powstał specjalnie na potrzeby Eurowizji. Członkowie formacji mają spore doświadczenie sceniczne, występowali na różnego rodzaju festiwalach w kraju i zagranicą.

Gruzini zadebiutowali na JESC w 2007 roku. Do tej pory dwa razy zdobyli Grand Prix – w 2008 i 2011 roku. Na sześć udziałów tylko raz znaleźli się poza top5, zajmując jednak i tak wysokie, 6. miejsce.

HOLANDIA

Reprezentant: Mylene i Rosanne Waalewijn

Wiek: 13 lat

Utwór: Double Me

Język: holenderski, angielski

To nie pierwsze bliźniaczki na Eurowizji, ale zawsze tego rodzaju reprezentanci wyróżniają się w stawce. Rosanne poza śpiewaniem zajmuje się też gimnastyką, z kolei pasją Mylene jest balet. Dziewczęta, chociaż wyglądają podobnie, bardzo się ponoć różnią pod kątem charakteru.

Holandia, podobnie jak Białoruś, zadebiutowała na JESC podczas pierwszej edycji, jednak nie zawsze szło jej dobrze. Zdobyła Grand Prix w 2009 roku, ale na 10 startów tylko dwa razy znalazła się w czołowej piątce.

MACEDONIA

Reprezentant: Barbara Popović

Wiek: 13 lat

Utwór: Ohrid i muzika

Język: macedoński

Barbara w wieku 6 lat zaczęła brać udział w programie „Super Zvezda”, który pozwolił jej zdobyć popularność i doświadczenie sceniczne. Utwór „Bongiorno” napisała dla niej sama Kaliopi. Młoda wokalistka śpiewa zarówno po macedońsku, jak i angielsku czy włosku. Uwielbia też tańczyć.

Macedonia (z roczną przerwą) startuje w JESC od samego początku, jednak do tej pory najwyższym miejscem, jakie zajęła, była piąta lokata w latach 2007-2008.

MALTA

Reprezentant: Gaia Cauchi

Wiek: 11 lat

Utwór: The Start

Język: angielski

Gaia zaczęła śpiewać gdy miała 2,5 roku, aktualnie uczy się w prestiżowej „La Voix Academy”. Swój talent zaprezentowała też Włochom, gdzie startowała w kilku festiwalach (w tym Sanremo). Zdobyła wiele nagród i wyróżnień także na Malcie, gdzie uważana jest za gwiazdę dziecięcej piosenki i wokalistkę, o której wkrótce będzie jeszcze głośniej.

Malta zadebiutowała na JESC w 2003 roku, jednak parę lat temu zdecydowała się na przerwę i teraz wraca do rywalizacji. Mimo, iż ma prawo śpiewać po angielsku, nie odnosi sukcesów. Na osiem startów tylko raz była w top5.

http://youtu.be/b6LWA7JFkO4

MOŁDAWIA

Reprezentant: Rafael Bobeica

Wiek: 11 lat

Utwór: Cum sa fim

Język: rumuński, angielski

Rafael urodził się w Lizbonie (Portugalia), a wraz z rodziną przeprowadził się do Mołdawii w 2004 roku. Wokalista ma w swoim repertuarze ponad 40 piosenek i 2 albumy studyjne. Jego marzeniem jest zostać śpiewakiem operowym. Wygrana w preselekcjach wiązała się jednak z kontrowersjami i oskrażeniami o fałszowanie wyników.

Mołdawia pojawiła się na JESC w 2010, niejako zastępując Rumunię. Najlepszym wynikiem jest 6. miejsce zdobyte w 2011 roku. Kraj zawsze wystawia utwory dwujęzyczne.

http://youtu.be/TWCBOvLXT1E

ROSJA

Reprezentant: Dayana Kirillova

Wiek: 11 lat

Utwór: Mechtay

Język: rosyjski

Dayana pochodzi z Tatarstanu, tak jak tegoroczna reprezentantka Rosji na „dorosłej” Eurowizji. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia podczas konkursów muzycznych zarówno w kraju jak i regionie. Brała udział w ubiegłorocznych preselekcjach rosyjskich, gdzie zajęła 2. miejsce.

Rosja zadebiutowała na JESC w 2005 roku, wygrywając konkurs przy drugim podejściu. Na osiem startów tylko 3 razy nie wylądowała w czołowej piątce. Ostatnio co roku uznawana jest za faworyta, ale nie udaje jej się ponownie zdobyć pierwszego miejsca.

SAN MARINO

Reprezentant: Michele Perniola

Wiek: 15 lat

Utwór: O-o-O Solo interno a me

Język: włoski

Michele urodził się we Włoszech, gdzie za sprawą wygranej w popularnym show dla młodych talentów zdobył przydomek „włoskiego Michaela Jacksona”. Po udziale w programie miał możliwość koncertowania zarówno we Włoszech, jak i w USA czy nawet Chinach.

San Marino debiutuje w tym roku podczas JESC. Ze względu na małą powierzchnię kraju, Europejska Unia Nadawców pozwoliła na wybór reprezentanta spośród obywateli San Marino jak i Włoch.

SZWECJA

Reprezentant: Eliias

Wiek: 13 lat

Utwór: Det ar dit vi ska

Język: szwedzki

Elias pochodzi z miasta Nacka. Za śpiewanie zabrał się już w wieku 3 lat, aktualnie uczy się gry na pianinie. Uwielbia też komponować utwory, bawić się ze zwierzętami i … uczyć się. Ma spore doświadczenie sceniczne, bowiem występował podczas różnych konkursów muzycznych w kraju.

Szwecja zadebiutowała w JESC podczas pierwszej edycji, jednak po drodze zaliczyła zmianę nadawcy i rok pauzy. Jej największym sukcesem jest 3. miejsce w 2006 roku. Co ciekawe, jej pierwsze trzy starty zawsze kończyły się na 15. miejscu.

UKRAINA

Reprezentant: Sofiya Tarasova

Wiek: 12 lat

Utwór: We are one

Język: ukraiński, angielski

Reprezentantka gospodarzy mieszka w Kijowie, a w wieku 10 lat trafiła pod skrzydła producentów Paradiz, którzy szkolą ją pod kątem wokalu i prezentacji scenicznej. Zdobyła sporo pierwszych nagród podczas muzycznych festiwali na terenie Ukrainy i za granicą.

Ukraina dołączyła do JESC w 2006 roku. Grand Prix zdobyła rok temu, a wcześniej najlepszym rezultatem pochwalić się mogła w 2008 roku, kiedy…starsza siostra ubiegłorocznej triumfatorki wywalczyła 2. miejsce.

http://youtu.be/Yk8D_PBRxA4