Telewizja SRF opublikowała nazwiska oraz konkursowe utwory wszystkich sześciu finalistów, którzy zaprezentują się przed szwajcarską publicznością 5 lutego, podczas finałowego koncertu pt. „Entscheidungsshow”

W związku z licznymi porażkami reprezentantów Szwajcarii, nadawcy publiczni w tym kraju postanowili nieco odświeżyć formułę rodzimych preselekcji – zrezygnowano m.in. z długoletniej platformy internetowej, na której zgłaszali się artyści z całego świata chcący reprezentować kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Telewizje SRF, RTS, RSI wybrały – spośród nadesłanych ponad 300 kompozycji – jedynie 21, które zaprezentowały się na żywo przed specjalną międzynarodową komisję ekspertów powołaną przez niemieckojęzyczną stację telewizyjną. Według nowego regulaminu preselekcji, jurorzy mogli rozdysponować dziesięć złotych biletów do finału, jednak poziom wybranych utworów był na tyle słaby, że komisja zdecydowała się wręczenie wyłącznie sześć biletów – czyli konkursowe minimum zostało spełnione.

Poniżej prezentujemy finalistów szwajcarskich preselekcji Entscheidungsshow:

  1. Freschta – Gold

2. Ginta Biku – Cet air la

3. Michèle – Two Faces

4. Nadya – The fire in the sky

5. Shana Pearson – Exodus

https://www.youtube.com/watch?v=BECV7nwGtMs

6. Timebelle – Apollo

Na tym etapie kończy się praca jurorów – co prawda, będą oni obecni podczas finałowego koncertu oraz udzielą oceny każdego reprezentanta, jednak decyzję o tym, kto będzie reprezentować Szwajcarię w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji podejmą wyłącznie telewidzowie. Koncert finałowy odbędzie się 5 lutego w Zürichu, w największej siedzibie stacji SRF.

Przypominamy, że w tym roku Szwajcarię reprezentowała pochodząca z Kanady Rykka, która ostatecznie uplasowała się na odległym, 18. miejscu w półfinale z dorobkiem zaledwie 28 punktów. Czy w przyszłym roku nowemu reprezentantowi tego kraju uda się osiągnąć na Eurowizji upragniony sukces?

Źródło: srf.ch, rts.ch

Zdjęcie: esctoday.com