6 grudnia odbył się półfinał szwajcarskich preselekcji – tzw. runda „Expert Check”, w trakcie której na scenie wystąpiło 18 uczestników. Profesjonalne jury wybrało sześciu finalistów, którzy 31 stycznia powalczą o bilet do Wiednia.

 Jak co roku, Szwajcaria organizuje wieloetapowe preselekcje, które mają na celu wytypowanie 18 półfinalistów, którzy walczyli o bilet do finału 6 grudnia. Przypominamy, że w skład publicznych nadawców wchodzą trzy największe stacje telewizyjne w Szwajcarii – RSI (włoskojęzyczna), SRF (niemieckojęzyczna) oraz RTS (francuskojęzyczna). Każdy nadawca drogą wewnętrznego wyboru, radiowych preselekcji lub głosowania na platformie internetowej wytypowali kolejno 3 kandydatów do półfinału z ramienia RSI, 9 pretendentów z niemieckojęzycznej platformy SRF oraz 6 artystów wyłonionych poprzez radiowe preselekcje RTS.

Po niezwykle długiej i emocjonującej rundzie „Expert Check” profesjonalne jury wytypowało sześciu finalistów, którzy 31 stycznia będą rywalizować ze sobą o złoty bilet do Wiednia. W skład uczestników ostatniego etapu selekcji znaleźli się: jeden kandydat RSI, dwóch z ramienia RTS oraz trzech pretendentów z SRF. O tym, kto ostatecznie będzie 55. reprezentantem Szwajcarii w Konkursie Piosenki Eurowizji zadecydują wspólnie telewidzowie oraz jury – stosunkiem głosów 50/50.

Lokalne media chwalą poziom tegorocznych kompozycji zgłoszonych do preselekcji. Niewątpliwie wiąże się to z sukcesem, który odniósł w Kopenhadze Sebalter – wokalista wraz z utworem Hunter of Stars uplasował się na 13. miejscu, jest to najlepszy wynik Szwajcarii od 10 lat.

Poniżej prezentujemy utwory, które zakwalifikowały się do finału szwajcarskich preselekcji:

1. Licia Chery – Fly (RTS)

2. Mélanie René – Time To Shine (RTS)

3. Deborah Bough – Take me back to 23 (RSI)

4. Andy McSean – Hey Now (SRF)

5. Timebelle – Singing About Love (SRF)

6. Tiziana – Only Human (SRF)

Źródło: srf.ch, rts.ch, rsi.ch, eurovision.tv, inf. wł., youtube.com

Zdjęcie: rsi.ch