Moncho, Martin Almgren, Jessica Andersson, Kalle Moraeus i Orsa Spelmän, Barbi Escobar oraz Mendez wezmą udział w 3. półfinale Melodifestivalen 2018 (Foto: Jessica Gow/TT)

Czas zaprezentować sylwetki uczestników, którzy powalczą w 3. półfinale Melodifestivalen w Malmö. Do finału awansuje 2 uczestników z największą liczbą głosów. 

W tym półfinale mamy mieszankę debiutantów i weteranów. 3. półfinał będzie cechował się szczególną różnorodnością stylistyczną. W  stawce zobaczymy przedstawicieli radiowego popu, starą i dobrą szkołę szlagieru, pupilkę krytyków muzycznych, rytmy latynoskie czy szwedzki folk.

Wśród półfinałowej siódemki są:

  • Martin AlmgrenA bitter lullaby (Josefin Glenmark, Märta Grauers)

Almgren urodził się w 1987 roku. W 2015 roku wygrał edycję szwedzkiego Idola, a zwycięska piosenka Can’t hold me down cieszyła się sporą popularnością. W 2017 roku na rynku pojawił się album – Changing street z jego debiutanckim materiałem. Glenmark do tej pory stała za utworami popularnej w Szwecji – Peg Parnevik, a Grauers współpracowała z Alcazerem, Agnes Carlsson czy Le Kid.

  • Barbi EscobarStark (Barbi Escobar, Costa Leon, Andreas ”Stone” Johansson)

Barbi Escobar to podchodząca z Chile artystka r&b. Do tej pory zdobywała doświadczenie jako chórzystka. Wokalistka opisuje swoją propozycję jako szybki numer inspirowany muzyką uliczną i melancholijnym tonem.

  • Moncho Cuba libre (Jimmy Jansson, David Strääf, Markus Videsäter, Axel Schylström, Moncho)

Moncho jest bratem z jednej z największych gwiazd szwedzkiego hip-hopu – Daniego M. Raper jest również członkiem formacji Löst Folk. Propozycja Cuba Libre jest opisywana stylistycznie jako utwór na granicy muzyki dance, reggetonu i hip-hopu.

  • Jessica Andersson – Party voice  (Fredrik Kempe, David Kreuger, Niklas Carson Mattsson, Jessica Andersson)

Jessica Andersson to dobrze znana postać fanom Eurowizji. Na początku poprzedniej dekady zasłynęła udziałem w talent show – Fame Factory. W 2003 roku, w ramach duetu Fame reprezentowała Szwecję z piosenką Give me your love, która zajęła ostatecznie 5. miejsce. W kolejnych latach Andersson ponownie próbowała swoich sił w Melodifestivalen (2004,2006,2007). Ballady, które wykonała podczas dwóch ostatnich podejść (2010, 2015) przyniosły wokalistce awans do finału szwedzkich selekcji. Tym razem Jessica wraca do piosenki nawiązującej swoją stylistyką do dawno niewidzianego w selekcjach szwedzkiego szlagieru.

  • Kalle Moraeus & Orsa Spelmän – Min dröm (Thomas G:son, Alexzandra Wickman)

Kalle Moraeus to popularny muzyk folkowy w Szwecji. Od końca lat 80. działa w stworzonej przez siebie formacji Orsa Spelmän. Moraeus często współpracuje z Bennym Anderssonem, który był członkiem legendarnej grupy ABBA (ESC 1974). Kalle Moraeus wygrał lokalną wersję programu Bitwa na głosy. W okresie 2013-2017 prowadził szwedzkie Śpiewające fortepiany. Moraeus jest też pomysłodawcą i prowadzącym program Moraeus med mera, gdzie występują gwiazdy szwedzkiej muzyki rozrywkowej wykonując folkowe wersje swoich piosenek. W 2010 roku, razem ze swoim zespołem brał udział w szwedzkich selekcjach. Mimo, że ich propozycja Underbart nie znalazła się w finale, to była jednym z największych komercyjnych hitów Melodifestivalen w 2010 roku.

  • Dotter Cry (Linnea Deb, Peter Boström, Thomas G:son, Johanna ”Dotter” Jansson)

Wyczekiwana debiutanka przez część fanów Melodifestivalen po raz pierwszy przedstawiła swoją twórczość w 2014 roku. Jej piosenka My flower spotkała się ze sporym uznaniem. Do tej pory wydała łącznie 5 singli. Jako swoje inspiracje podaje m.in. Florence and The Machine, First Aid Kit czy Joni Mitchell. W 2017 roku była współautorką propozycji Mariette – A million years.

  • Mendez – Everyday (Leopoldo Mendez, Jimmy Jansson, Palle Hammarlund)

Kolejny akcent chilijski w tegorocznej stawce. Mieszkający od 1986 roku w Szwecji Leopoldo Mendez łączy muzykę latynoską z hip-hopem. Od 1999 roku, jego utwory zaczęły odnosić sukcesy zarówno w Szwecji oraz innych krajach nordyckich. W 2002 roku, jego Adrenaline zajęło 2. miejsce w Melodifestivalen. Mendez powrócił również rok później. Wokalista ma na koncie takie nagrody jak MTV Video Music Award Latinoamérica czy MTV Europe Music Awards. Jego ponowny udział wiąże się z fenomenem piosenki Despacito.

3. półfinał Melodifestivalen 2018 odbędzie się w Malmö, 17 lutego.

Źródło: SVT, scandipop, wikipedia; Foto: Jessica Gow/TT

 

1 KOMENTARZ