Dansk Melodi Grand Prix – poznaj finalistów

źródło: dr.dk

Oto uczestnicy, którzy powalczą o bilet do Tel Awiwu w duńskich barwach. Przybliżamy Wam sylwetki 10 wykonawców. Finał już 23 lutego!

1. Simone Emilie

Utwór: Anywhere

Tekst i muzyka: Jeanette Bonde, Fred Miller i Fredrik Sonefors

23 – letnia Simone Emilie urodziła się i wychowała w Vesterbro w Kopenhadze, a obecnie mieszka w Frederiksberg, gdzie studiuje biznes międzynarodowy w Copenhagen Business School. Jeszcze podczas nauki w szkole koncertowała w Singapurze, USA i Hiszpanii jako solistka sopranowa z chórem dziewczęcym, jak i solo.

Jak sama mówi – Anywhere to bardzo szczera piosenka, która emanuje zarówno tęsknotą, jak i nadzieją. Zaczyna się w ciszy i bezbronności, a kończy się ogromnym ciosem. 

Jednym z twórców utworu jest Jeanette Bonde, która brała udział w DMGP w 2017 roku z utworem Hurricane, a rok później współtworzyła utwór Signals, który wykonywała KARUI. Była też autorką tekstu do utworu Astronaut, który brał udział w 2018 roku w brytyjskich preselekcjach UK You Decide.

2. Jasmin Gabay

Utwór: Kiss Like This

Tekst i muzyka: Lise Cabble, Clara Sofie Fabricius, Fredrik Sonefors

31-letnia Jasmin Gabay,  wychowała się w Kopenhadze, a obecnie mieszka w Søborgu z jej trzyletnim synkiem. Jej pasje to pieczenie i muzyka. Dała się poznać szerszej publiczności jako finalistka programu Bake – Off. Jasmine śpiewa od dzieciństwa, a jej repertuar jest bardzo szeroki, wykonuje wszystko od jazzu przez gospel po muzykę bigbandową. Była częścią zespołu Wallmans. Występowała również jako chórek Mariah Carey, gdy ta koncertowała ze świątecznym repertuarem w Danii i Szwecji. Wspierała wokalnie Anję – reprezentantkę Danii w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2017 roku w Kijowie.

Piosenka Kiss Like This jest o bardzo wyjątkowym pocałunku – jak mówi Jasmin – A potem brzmi dokładnie tak, jak powinien brzmieć prawdziwa piosenka z Grand Prix. Ma dobrą energię, jest zabawna i sprawia, że wszyscy będą się świetnie bawić.

Lisa Cabble, współautorka utworu jest weteranką DMGP. Napisała dla tego konkursu ponad kilkanaście utworów, z czego jej największym osiągnięciem jest praca nad zwycięskim utworem Only Teardrops Emmelie De Forest oraz Fra Mols til Skagen, który reprezentował Danię w roku 1995 i został wykonany przez Auda Wilkena.

3. Rasmus Faartoft

Utwór: Hold My Breath

Tekst i muzyka: Martin Skriver, Tim Schou, Thomas Agerholm, Sebastian Owens, Benjamin Rønn, Marcus Elkjer

Urodził się w Herning. Absolwent szkoły artystycznej w Fredericii. Aktor musicalowy, ma na koncie udział w takich przedsięwzięciach jak Dzwonnik z Notre Dame czy Seebach, gdzie grał prowadzącego Dansk Melodi Grand Prix, Erlinga Bundgaarda. Wiosną wyruszy w trasę ze swoim następnym spektaklem, Spotkaj mnie w Kasjopei.

Hold My Breath, współtworzony przez Tima Schou (ESC 2011) jest uniwersalną narracją, polegającą na tym, że czasami trudno jest zaakceptować siebie w świecie, w którym żyjemy. Utwór obudził we mnie pewien oddźwięk i mam nadzieję, że dzięki temu ludzie poczują, że jest w porządku, gdy jesteś sobą. – stwierdził Faartoft.

Jednym z twórców utworu jest także dobrze znany fanom Eurowizji Martin Skriver, który reprezentował Danię w 2016 roku w duecie Lighthouse X z piosenką Soldiers of Love.

4. Marie Isabell

Utwór: Dancing with You in My Heart

Tekst i muzyka: Greg C. Curtis, Miguel Garcia, Petrus Wessman, John Ballard

33-letnia Marie Isabell Reinhold pochodzi z małej wyspy Amager, położonej na terenie stolicy kraju, Kopenhagi. Pracuje jako liderka zespołu opieki domowej, codziennie łącząc ją z muzyką. Za każdym razem, gdy odwiedza osoby starsze w domu opieki, prowadzi lekcje śpiewu. Marie Isabell na przestrzeni lat odwiedzała kluby karaoke i bary, gdzie dawała swoje popisy wokalne.

Dancing with You in My Heart jest piosenką pochodzącą od Szwedów. Stoją za nią między innymi John Ballard oraz Greg C. Curtis. Ten pierwszy na przestrzeni kilku ostatnich lat miał wiele piosenek w Konkursie Piosenki Eurowizji – to on stoi za Azerbejdżanem (2013), Rosją (2014, 2016), Grecją (2017) oraz Mołdawią (2018). Curtis zaś jest jednym z finalistów Szwedzkiego Idola (2016). Gdy ją śpiewam, myślę o moim synu. Mam nadzieję, że się nie rozpłaczę, gdy będę ją śpiewać na scenie. Myślę, że ten utwór ma wszystko, co piosenka DMGP powinna zawierać.

5. Sigmund

Utwór: Say My Name

Tekst i muzyka: Christoffer Stjerne, Abigail F. Jones

Sigmund Trondheim urodził się i dorastał w Sørvad koło Holstebro. Ma tylko 23 lat i jest rewelacją 2018 roku. To właśnie w zeszłym roku dotarł do półfinału duńskiej edycji X Factor. Brał udział również w kopenhaskiej paradzie równości, wydał swój debiutancki singiel Folder mig ud oraz uczestniczył w reality show Love Island Studio. Swój debiut na scenie w Boxen miał jednak znaczenie wcześniej – w 2015 roku wystąpił w show oddającym cześć jego ulubionej artystce, Lady Gadze.

Utwór Say My Name niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, z którym artysta sam się utożsamia. Kiedy upadniesz, zdobądź pewność siebie i powstań. Musisz uwierzyć w siebie i kochać siebie każdego dnia. To są wartości, które były przeze mnie pomijane przez całe życie, dlatego udział w DMGP jest dla mnie czymś wielkim.

6. Humørekspressen

Utwór: Dronning af baren

Tekst i muzyka: Christian Kroman, Søren Schou, Chang Il Kim, Peter Lützen

Jedyny utwór w języku duńskim, co wyróżnia grupę spośród całej stawki. Pojedynczo, każdy z nich ma na koncie wiele platynowych płyt i wyróżnień, prezentując inne style muzyczne. Pharfar jest znany z formacji Bikstok RøgsystemKlumben zdobył popularność dzięki utworowi Faxe Kondi, nagranemu z Raske Penge. Chapper jest beatboxerem, wykonawcą (Chapper & Familiestenen), prezenterem telewizyjnym (prowadził dziecięce audycje na DR) oraz grafikiem, zaś Peter Lützen to gitarzysta formacji Panamah.

Chłopaki łącząc się, chcą przywrócić świetność duńskiej kulturze, wracając pamięcią do twórczości Kim Larsen (ESC 1979) czy Gangu Olsena. Nic dziwnego, że debiutancki longplay supergrupy, wydany w 2017 En lille én został uznany albumem roku. Rok później razem z Kandis wydali hymn dopingujący Duńczyków podczas Mundialu, Så er der målCzekamy na to, aby wprawić duńską publiczność w dobry nastrój!

7. Julie & Nina

Utwór: League of Light

Tekst i muzyka: Julie Berthelsen, Nina Kreutzmann Jørgensen, Marcus Winther-John, Joachim Ersgaard

Znają się ponad 20 lat, chodząc na zajęcia do grupy wokalnej i do tej pory radziły sobie świetnie jako solistki. Teraz Julie Berthelsen oraz Nina Kreutzmann Jørgensen postanowiły połączyć siły.

Julie jest Dunką. 39-latka największe sukcesy odnosiła, gdy była dużo młodsza – w 2002 roku zajęła 2. miejsce w talent show Popstars, a chwilę później gdy wydała album Home, zgarnęła trzy nagrody duńskiego przemysłu muzycznego. Na przestrzeni lat wydała cztery albumy i spełniała się jako prowadząca (współprowadziła DMGP 2010 razem z Felixem Smith), lektorka oraz autorka. W tym samym czasie razem z Niną uczestniczyły w programie All Stars. Obie artystki jednak współpracowały ze sobą znacznie wcześniej, jednak nigdy nie stały razem na jednej scenie – wydały dziecięcą płytę Oh Abe po grenlandzku.

Nina pochodzi z Grenlandii. Pierwsze albumy wydała wraz z formacją Qulleq w latach 90., później zaś rozpoczęła solową karierę, śpiewając zarówno po duńsku, jak i po grenlandzku. W 2001 roku wyruszyła w trasę z islandzką wokalistką Björk.

W tych dwóch językach jest także utwór konkursowy League of Light (po raz drugi w historii DMGP będzie piosenka wykonywana w języku grenlandzkim!). To dla nich wyjątkowa chwila, gdyż nigdy wcześniej dziewczyny nie występowały jako duet. To dla nas ważne, by próbować kontrolować emocje, ponieważ to dla nas wyjątkowa chwila związana z tym, że staniemy razem na jednej scenie. Zamierzamy tam być z silnym, emocjonalnym oraz osobistym przekazem o czymś znacznie większym od nas.

8. Teit Samsø

Utwór: Step It Up

Tekst i muzyka: Christoffer Stjerne, Lise Cabble, Nanna Larsen

Samsø urodził się w Kopenhadze, lecz dorastał w Holeby. 37-latek ukończył akademię muzyczną w Fredericii, gdzie właściwie żyje do dziś, pracując w miejscowym teatrze. Podobnie jak Rasmus Faartoft, grał w różnych sztukach takich jak Alladyn, Jukebox, Seebach (grając główną rolę – Tommy’ego Seebacha, reprezentanta Danii na ESC w latach 1979, 1981 oraz 1993) czy obecnie w Tarzanie. Ponadto, przez trzy lata śpiewał w popularnej w Kopenhadze restauracji teatralnej Wallmans.

Jego utwór Step It Up jest o dawaniu ludziom akceptacji.  Mam nadzieję, że występem pokażę nie tylko imprezowy nastrój, ale że jest miejsce dla wszystkich w społeczeństwie, – wszyscy musimy zaakceptować siebie nawzajem, bez względu na to, jak bardzo jesteśmy różni.

Jest to drugi utwór w stawce autorki Lisy Cabble.

9. Leonora

Utwór: Love Is Forever

Tekst i muzyka: Lise Cabble, Melanie Wehbe, Emil Lei

Ma tylko 20 lat i jest najmłodszą tegoroczną uczestniczką DMGP. Leonora Colmor urodziła się i dorastała w Hellerup (dzielnica Kopenhagi). Od 7. roku życia jeździła na łyżwach, z sukcesami – zdobyła trzy tytuły Mistrzostw Danii w kategorii Junior, a także uczestniczyła w mistrzostwach nordyckich oraz świata w tej dyscyplinie sportowej. Dziś trenuje młode talenty, a także zajmuje się choreografią. W wolnej chwili poświęca się muzyce. Śpiewała w niezliczonej ilości barów i klubów, prezentując swoje autorskie propozycje. Wierzy, że kiedyś uda jej się wydać album.

Miłość jest czymś uniwersalnym dla wszystkich ludzi wobec innych osób – i tak zawsze będzie. O tym jest ten utwór. Nawet jeśli ludzie na całym świecie będą wobec siebie robić okropne rzeczy – miłość zawsze będzie istniała i będzie niosła nadzieję, optymizm, będzie łączyć ludzi. Współtwórczynią utworu jest Lisa Cabble i jest to jej trzeci utwór w tegorocznej stawce konkursowej.

10. Leeloo

Utwór: That Vibe

Tekst i muzyka: Laurell Barker, Ludvig Hilarius Brygmann, Maria Marcus

34-letnia Pernille-Leeloo dorastała w Aabenraa, a obecnie mieszka w Gentofte z rodziną. Już jako 13-latka, Leeloo zaczęła występować z własnymi piosenkami, a w 2008 roku zaśpiewała Gold worth for me, z filmu Anja & Viktor – i medgang og modgang. Miłość do muzyki doprowadziła ją do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrała swój debiutancki album I Am What You Want, wydany w 2010 roku. Wraz z albumem koncertowała w Stanach Zjednoczonych i Europie, zanim zdecydowała się powrócić do Danii. W ostatnich latach publikowała materiały zarówno w języku duńskim, jak i angielskim, a także występowała na wielu festiwalach, w tym w Langelandsfestival. O swojej piosence That Vibe mówi: Uwielbiam występować i dawać ludziom dobrą energię. I tak jest w przypadku mojego utworu, który jest prawdziwie imprezową piosenką. 

Twórczyni utworu brytyjsko – kanadyjska osobowość Laurell Barker to weteranka w komponowaniu utworów eurowizyjnych. Na jej koncie znajdują się utwory takie jak: Stones (Szwajcaria 2018), I Wish I loved you more (UK You Decide 2017), Arrows (Eurovizijos Litwa 2018), All The Feels (Melodifestivalen 2018), Legends (UK You Decide 2018)

Piosenek możesz posłuchać tutaj:

źródło: dr.dk

Exit mobile version