Już tylko 12 dni pozostało do finału Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś Alisę, reprezentantkę Rosji.

Telewizja rosyjska zadebiutowała na Eurowizji dla Dzieci w 2005 roku i za sprawą Vladislava Krutskiego zajęła 9. miejsce, najgorszy swój rezultat w historii. Później było już tylko lepiej. Za drugim podejściem wygrała konkurs, gdy w 2006 roku Grand Prix zdobyły siostry Tolmachevy. W latach 2009-2010 zajmowała 2. miejsce, a w 2011-2013 co roku uważana jest za faworyta i upacie zajmuje tylko 4. miejsce. Z Rosją wiąże się też wiele kontrowersji, jak np. jawne łamanie regulaminu EBU. Jest to bowiem jedyny kraj, który na JESC dwukrotnie wysłał też samą wokalistkę, a także wybrał na reprezentantkę Lerikę, która rok wcześniej uczestniczyła w konkursie, ale pod flagą Mołdawii. Od 2013 roku konkursem zajmuje się stacja Karusel, przez co show mocno straciło na popularności. W planach było nawet wycofanie Rosji z JESC 2014, ale ostatecznie do tego nie doszło. Anulowano jednak tradycyjne preselekcje narodowe, organizowane co tej pory zawsze w Dzień Dziecka.

(Alisa śpiewa „My all” w finale The Voice. Kids)

Alisa Kozhikina urodziła się 22 czerwca 2003 roku we wsi Uspenka w obwodzie kurskim. Już w wieku trzech lat odkryto u niej talent muzyczny, a zamiłowanie do śpiewania szybko przełożyło się na pierwsze sukcesy. Poza muzyką Alisa kocha też…matematykę, a od 6 roku życia uczy się gry na fortepianie. Ma na swoim koncie udział w wielu festiwalach, z których często wracała jako zwyciężczyni. Wygrała m.in. „New Wave 2012”, „Rose of the Winds” w Moskwie czy „Baltic Constellation 2012”. Prawdziwą sławę zdobyła jednak dzięki uczestnictwu i wygranej w programie „The Voice. Kids”, gdzie trafiła do grupy Maxa Fadeeva. W finale zdobyła ponad 58% głosów i oczarowała widzów swoim wykonaniem utworu „My All” Mariah Carey, który później nagrała również w języku rosyjskim. W nagrodę otrzymała 500 tys. rubli, 10-letni kontrakt z firmą produkcyjną Fadeeva i umowę z Universal Music Russia.

(Alisa wykonuje „Get lucky” grupy Daft Punk)

Podczas Eurowizji dla Dzieci wokalistka wykona utwór „Dreamer” w języku rosyjskim i angielskim. Kompozytorem piosenki jest Max Fadeev, odpowiedzialny wcześniej m.in. za „Song No.1” (Rosja 2007 na ESC). Tekst Alisa napisała wspólnie z Olgą Seryabkiną z trio Serebro. Alisa w jednym z wywiadów zdradziła, że już podczas udziału w „The Voice. Kids” mówiono jej, że kiedyś zawita na eurowizyjną scenę. Nie przypuszczała jednak, że stanie się to tak szybko. Na Malcie Rosjanka wystąpi sama, bo jak twierdzi, chce być na scenie jedynie w towarzystwie muzyki. Nie zdradza jednak szczegółów swojej prezentacji.

(Alisa i jej utwór „Dreamer” – rosyjska propozycja na Eurowizję dla Dzieci 2014)

Как тебе сказать
Что я люблю
С ветром за руку
Лучи нам ловлю
А хочешь будешь спать
А я тебе спою
Так близко над звездой

​И мечту свою дарю

БЕЛЫЕ АНГЕЛЫ
ПО НЕБУ ЛЕТАЛИ МЫ
И ПРОСТО ХОТЕЛИ МЫ
КРЫЛЬЯМИ НЕБА КОСНУТЬСЯ
МЫ БЕЛЫЕ АНГЕЛЫ
ПО НЕБУ ЛЕТАЛИ МЫ
И ПРОСТО ХОТЕЛИ МЫ
КРЫЛЬЯМИ НЕБА КОСНУТЬСЯ

Что сейчас
И куда бежать
Вместо неба раз
С тобой полетать
Или хочешь будешь спать
А я тебе спою
Я буду над тобой
И тебе я приснюсь

И ​я научусь вместе с ветром летать

буду очень мечтать о тебе и о нас

​я же просто мечтаю

You are my everything
So how can I tell you this
You are my all everything
My love till the end of the time
Can I be your everything
Can I be your everything
Or maybe I’m just little dreamer
You are my everything

Co sądzicie o utworze Rosji? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz