35 dni pozostało do finału Eurowzji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś drugą uczestniczkę konkursu. Pora na Emiliję z powracającej Serbii!

Telewizja serbska RTS to jeden z nadawców powracających w tym roku do JESC. Serbia (jako niepodległe państwo) zadebiutowała w 2006 roku, czyli wcześniej niż na „dorosłej” Eurowizji. Zajęła dobre, 5. miejsce. Największym sukcesem kraju jest zdobycie najniższego miejsca na podium – udało się to osiągnąć dwukrotnie. W 2007 roku trzecia była Nevena Božović, a w 2010 Sonja Škorić. Warto przypomnieć, że Nevena reprezentowała też Serbię podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmo jako członkini trio Moje 3.

https://www.youtube.com/watch?v=TLc4dg1EmJ0

(Emilija podczas finału „Mam Talent 3”)

Reprezentantką Serbii na JESC została Emilija Đonin, 14-letnia wokalistka z miasta Vršac. Jest uczennicą 8. klasy szkoły podstawowej i 2. klasy szkoły muzycznej, gdzie jej nauczycielem jest Valentin Zunić. Pochodzi z umuzykalnionej rodziny, jej babcia uczyła muzyki, a rodzice grają na różnych instrumentach. Emilija popularność w Serbii zdobyła dzięki uczestnictwu w lokalnej edycji programu „Mam Talent 3” (2011), gdzie dotarła do finału, zajmując w nim 2. miejsce. Uznano ją za „małą soulową divę”, a media (zwłaszcza regionalne) szybko wykreowały ją na idolkę młodych ludzi. Dzięki sukcesowi osiągniętemu w talent-show wokalistka miała okazję uczestniczyć w wielu festiwalach, koncertach czy imprezach charytatywnych. Śpiewała jako gość specjalny podczas koncertu Hajrudina Varešanovicia (BiH ESC 2006), wykonała utwór „Čudo” z gwiazdami serbskiej estrady, np. Bebi Dol (Jugosławia ESC 1991).

(Amatorskie nagranie z występu Hariego i Emiliji)

Emilija została wybrana na JESC wewnętrznie. Jej utwór „Svet u mojim očima / World in my Eyes (Świat w mych oczach)” napisała wraz z Draganem Iliciem. Tekst przygotował Nikola Čuturilo. Wokalistka jest dumna z faktu, że będzie reprezentować swój kraj na Eurowizji dla Dzieci, jednak zapowiada, że jej występ będzie niezwykle prosty. Nie będzie choreografii, a pierwszą część utworu Emilija zaśpiewa grając jednocześnie na fortepianie. Warto dodać, że ballada będzie w całości wykonana po serbsku.

(Emilija Đonin „Svet u mojim očima / World in my Eyes” – utwór Serbii na JESC 2014)

Danas, gorim ceo dan
danas bih da znam
da li je java ili san
to što osećam

Ne mogu da sakrijem, svako zna
kako gledam te ja u snovima
Pitam se, vidiš li da si ti
svet u mojim očima.

Dugo, tajnu čuvam ja
i borim se s’ njom
negde, među zvezdama
u srcu si mom

Da li si ti
dečak iz mog sna
il’ samo sanjarim ja ?

Ne mogu da sakrijem, svako zna
kako gledam te ja, u snovima
Pitam se, vidiš li da si ti
svet u mojim očima

Co sądzicie o utworze Serbii? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

1 KOMENTARZ

  1. Czy na JESC wykonawcy też udają, że grają na instrumentach? :]

    Pod względem muzycznym… standardowa ballada, niezła, ale nic szczególnego. Kwintesencja przeciętności. Na dorosłej ESC mogłaby równie dobrze wejść do finału, jak i zginąć w tłumie podobnych utworów. Jak na tak młodą osobę, ta dziewczyna brzmi całkiem dorośle. W końcu 14 lat, no jeszcze 4 lata i będzie mogła kupić legalnie w sklepie np. papierosy 😀 😀 .