26 dni pozostało do finału Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś reprezentantkę gospodarzy – wokalistkę operową o imieniu Federica.

Malta to kraj, który pojawił się w stawce Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci już podczas inauguracyjnego koncertu w 2003 roku, jednak bardzo długo czekał, aż los się do niego uśmiechnie. W ciągu pierwszych pięciu startów wyspiarze tylko raz znaleźli się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji. Przełom nadszedł w 2008 roku, kiedy to Daniel Testa zajął 4. miejsce i udowodnił, że malutka Malta może namieszać w rankingu. W 2010 roku kraj zajął 13. miejsce w finale konkursu, a z powodu niezadowalających wyników wycofał się z rywalizacji na dwa lata. Wrócił z Gaią Cauchi, która fenomenalnym wykonaniem ballady The Start pokazała, że liczy się talent i dobra kompozycja, a nie wzajemne wspieranie się sąsiednich państw. Ten mały kraj z wielką pasją do Eurowizji pozostawił wtedy w tyle Ukrainę, Białoruś czy Rosję, zdobywając w 2013 roku swoje pierwsze Grand Prix i oznajmiając, że jest gotowy przyjąć Europę u siebie. Tak też się stało – Europejska Unia Nadawców z radością przyznała Maltańczykom tytuł gospodarzy 12. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci, a nadawca PBS robi co może, by show było niezapomniane. Jak telewizja poradzi sobie z organizacją konkursu? Przekonamy się już 15 listopada, a tymczasem poznajmy osobę, która walczyć będzie pod biało-czerwoną flagą.

(Federica wykonuje „La Voix”, czyli szwedzki utwór z ESC 2009)

Federica Falzon urodziła się w 2003 roku, a gdy miała osiem lat, po raz pierwszy poszła z dziadkiem do klubu karaoke, gdzie szybko zachwyciła swoim unikatowym głosem. Zainteresowali się nią wówczas nauczyciele śpiewu, a w 2011 roku miała już okazję wystąpić przed większą publicznością podczas uroczystości organizowanej przez swoją szkołę. W maju kolejnego roku po raz pierwszy wzięła udział w lokalnym festiwalu, podczas którego zaśpiewała utwór country, zajmując ostatecznie 2. miejsce. W czerwcu trafiła do akademii „La Voix”, początkowo planowała zająć się muzyką country, ale szybko odkryła w sobie miłość do opery. Podczas lokalnych rywalizacji wokalnych wykonywała m.in. eurowizyjną propozycję Maleny Ernman La voix (ESC 2009), z którym wygrała podczas międzynarodowego konkursu Sanremo Doc we Włoszech, gdzie reprezentowała swój kraj. Inny konkurs zwyciężyła, śpiewając eurowizyjny utwór It’s My Life Cezara z Rumunii (ESC 2013). Największym sukcesem okazał się jednak triumf w siódmej edycji programu Ti lascio una canzone włoskiej telewizji RAI. Szybko zdobyła ogromną popularność wśród widzów, chociaż na początku niemal w ogóle nie mówiła po włosku. Już w kwietniu 2014 roku została wskazana na reprezentantkę Malty podczas JESC 2014 i, chociaż jej utwór bardzo długo pozostawał tajemnicą, już od dłuższego czasu promuje konkurs i swój udział w nim. Zaraz po finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2014 wraz z Gaią Cauchi wykonała np. swoją wersję utworu Rise Like a Phoenix Conchity Wurst.

(Federica i Gaia śpiewają „Rise Like a Phoenix” Conchity Wurst)

Maltańczycy wierzą w jej sukces, a wielu fanów uważa, że Malta po raz drugi może sięgnąć po Grand Prix. Utwór Diamonds na pewno odstaje od reszty konkursowej stawki ze względu na operowy klimat i powagę. Kompozytorem utworu jest Elton Zarb, tekst napisali Matt Muxu Mercieca i Gillian Attard. Utwór wykonany zostanie w całości po angielsku, a Federica zaśpiewa go na scenie sama. W jednym z wywiadów przyznała, że czuje przewagę, występując przed swoimi rodakami i ma nadzieję, że Maltańczycy będą ją wspierać. Cieszy się, że JESC odbywa się na Malcie, bo jej rodzice nie muszą już latać samolotem do Włoch by śledzić poczynania swojej utalentowanej córki.

(Federica Falzon i „Diamonds” – konkursowa propozycja Malty)

Nothing burns like the cold
But I feel warmth deep down in my soul
Look at me
Here I stand
Take my hand

(Chorus)
Together we can shine
Like diamonds in the sky
No dream is out of reach
If you just believe
Find our course
Through the darkest storm

Find your light, and you’ll know
The right path to take you home
Look at me
Here I stand
Take my hand

(Chorus)
Together we can shine
Like diamonds in the sky
No dream is out of reach
If you just believe
Find our course
Through the darkest storm

(Bridge)

(Chorus)
Together we can shine
Like diamonds in the sky
No dream is out of reach
If you just believe
Find our course
Through the darkest storm… and you’ll be home.

Co sądzicie o utworze Malty? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz, fot. PBS