Finału Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014 coraz bliżej! W ramach naszego cyklu zapraszamy dziś do poznania Josie, reprezentantki powracającej Chorwacji.

Powrót Chorwacji to chyba największa niespodzianka Eurowizji dla Dzieci 2014. Telewizja HRT zdecydowała się na ten ruch po 7 latach przerwy, a jednocześnie nie zmieniła zdania co do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji dla dorosłych. Chorwacja to kraj, który wygrał pierwszą w historii Eurowizję Juniorów. W 2003 roku dokonał tego Dino Jelusic z utworem „Ti si moja prva ljubav”, któremu polscy widzowie przyznali aż 10 punktów. Rok później kraj reprezentowała Nina, której przypadło miejsce 3. i 7 punktów z Warszawy. Dwa kolejne starty Chorwatów były już słabsze, a nadawca zakończył zabawę w dość kontrowersyjny sposób. Telewizja HRT postanowiła transmitować JESC 2006 na kodowanym kanale, co Europejska Unia Nadawców uznała za złamanie regulaminu. W atmosferze skandalu telewizja wycofała się z Eurowizji dla Dzieci. Teraz wraca…ale czy na długo?

(Josie opowiada o swojej książce)

Reprezentantką Chorwatów została Josephine Ida Zec, która urodziła się 1 listopada 2000 roku w Filadelfii (USA). Chociaż rodzice przeprowadzili się do Chorwacji niedługo po urodzeniu córki, to jedna Josie podkreśla swoje amerykańskie korzenie. Nie jest jednak jedyna, a uważni czytelnicy naszego cyklu na pewno pamiętają, że w Ameryce urodziła się też jedna z reprezentantek Czarnogóry. Co ciekawe, Josie profesjonalną wokalistką nie jest, ale dzięki swojej kreatywności i wielu talentom zdobyła popularność w kraju. Do jej osiągnięć należą m.in. książka obrazkowa  „Animingles” o zwierzętach, która doczekała się wielu dodatkowych gadżetów jak np. koszulki z podobiznami bohaterów. Josie interesuje się też informatyką, tworzeniem aplikacji na smartphone’y, nowymi technologiami i trendami, a jest też fanką „vlogowania” (videoblogowanie). Pomimo tak wielu pasji znajduje czas na muzykę i śpiewanie oraz naukę gry na skrzypcach. W przeciwieństwie do wielu innych konkurentów z JESC 2014, Josie nie ma jednak zbyt wielkiego doświadczenia scenicznego. Od 2013 roku komponuje piosenki i pisze teksty po chorwacku czy angielsku.

https://www.youtube.com/watch?v=s8orsLaBQ5k

(Wspólny występ Josie i Ivanki Boljkovac podczas koncertu bożonarodzeniowego)

Jest jedyną uczestniczką Eurowizji dla Dzieci 2014, która zupełnie sama napisała swój utwór konkursowy. „Game Over” wykonane zostanie w większości po chorwacku, ale z angielskimi wstawkami. W oryginale tekst napisany był po angielsku, bo dziewczynce znacznie łatwiej tworzy się w tym języku. Jak przyznała w jednym z wywiadów, tekst opowiada o prawdziwej historii z jej życia. Na scenie JESC 2014 Josie wystąpi z dwoma tancerzami. W jednym z programów telewizji chorwackiej reprezentantka miała okazję spotkać się ze zwycięzcą Eurowizji dla Dzieci 2003 – Dinem Jelusiciem, który zapewnił ją, że tak naprawdę to nie wynik się liczy, ale samo uczestnictwo i reprezentowanie swojego państwa.

(Josie „Game Over” – utwór Chorwacji na Eurowizję dla Dzieci 2014)

Game game over no no restart
Više nema povratka
Tebi sve je samo igra al’
Znaj-aj-aj moj svijet je sad
Slow motion

Bilo je ljeto
Igrao si ”8 Pool”
Trikove si pokazao mi
I bio si baš cool

A kad sam došla na red
Smijao si se
Ne znaš kako to je bad
Sve si uništio

Game game over no no restart
Više nema povratka
Tebi sve je samo igra al’
Znaj-aj-aj moj svijet je sad
Slow
Game game over no no restart
Više nema povratka
Tebi sve je samo igra al’
Znaj-aj-aj moj svijet je sad
Slow motion

Pobijedili nismo
Za sve je prekasno
Jer ti samo muljaš
sad je sasvim jasno

Game game over no no restart
You can’ t erase what You’ ve done
You play the game just for fun
And I can see it all in Slow

Game game over

Co sądzicie o utworze Chorwacji? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!