Już 9 listopada na Malcie wielka impreza otwarcia JESC 2014, transmitowana przez TVM i JuniorEurovision.tv. Tymczasem prezentujemy kolejną uczestniczkę show – Julię z Holandii.

Holandia jest wierna idei Eurowizji dla Dzieci od samego początku i wytrwała w konkursie nawet wtedy, gdy była niemal jedynym zachodnim uczestnikiem. Upór jest tym większy, że kraj raczej sukcesów w JESC nie osiąga. Holendrzy mają na koncie jedno zwycięstwo (w 2009 roku za sprawą Ralfa) i jedno drugie miejsce (w 2011 dzięki Rachel). Poza tym aż 5 razy zajmowali miejsca poza top10, co przy dość krótkiej liście startowej jest sporym wyczynem. Warto jednak przypomnieć, że Holandia co roku organizuje rozbudowane preselekcje, które cieszą się niesłabnącą popularnością, czego przykładem jest chociażby to, że już opublikowano regulamin przyszłorocznych zmagań. Eurowizja dla Dzieci dwukrotnie gościła w Holandii – w Rotterdamie i Amsterdamie.

(Julia na planie teledysku do „Around”)

Zwyciężczynią preselekcji narodowych została Julia van Bergen, urodzona w 1999 roku w małej wsi Zeewolde. W przeciwieństwie do wielu innych uczestników JESC 2014 wokalistka nie ma zbyt dużego doświadczenia scenicznego, do tej pory udało jej się jedynie występować na skromnych imprezach w różnych lokalach czy podczas ceremonii szkolnych. W tym roku postanowiła to zmienić i pewnej nocy zamiast spać postanowiła…skomponować utwór i zgłosić go do preselekcji. Przyznaje, że wzięła udział w konkursie by sprawdzić, jak daleko zajdzie bez profesjonalnego zaplecza i doświadczenia. Zgłoszeń były tysiące, ale to właśnie ją wybrano, a w preselekcjach pokonała m.in. uczestników programu „The Voice. Kids”, do którego dwukrotnie podchodziła (w trzeciej i czwartej edycji), ale bez większych sukcesów. Podczas selekcji „Junior Songfestival” wygrała zarówno półfinał jak i finał, za każdym razem zdobywając wszystkie możliwe dwunastki.

(Julia podczas preselekcji narodowych)

Utwór „Around” napisała w większości sama, ale pomagali jej R. Dorn i J. Griffionen, a produkcją zajęli się Stas Swaczyna i The Rocketeers team. W jednym z wywiadów Julia przyznała, że tekst utworu opowiada o chłopaku, którego spotkała i który powiedział jej, że ją lubi, ale nie umiał tego w żaden sposób okazać. Na maltańskiej scenie Julia wystąpi wraz z tancerzami, ale nie chce zdradzić, czy zachowa choreografię znaną z finału preselekcji. Uważa, że jedzie na Maltę by się świetnie bawić i nie myśli o konkurentach czy o ich kompozycjach. Jak twierdzi, jej życie już się zmieniło, bo przechodnie…proszą ją o autograf.

(Julia „Around” – utwór Holandii na Eurowizję dla Dzieci 2014)

ineens zie ik je voor me staan
daar ben je dan, wat is je naam (baby)
je lach verraadt wat jij verwacht
maar hoe kan het dan, dat jij weer gaat (baby)
je vrienden ze roepen
je weet wat ze bedoelen, maar je doet t niet
nee doet t niet
je vindt me je zoekt me
je wil me wel ontmoeten, maar je durft t niet
nee durft t niet

ey ey ey ey ey
oh oh oh oh oh
round en around en around
baby you go
ey ey ey ey ey
oh oh oh oh oh
round en around en around
baby you go
ey ey ey ey ey

even kom je dichterbij, daar ben je dan, je kijkt naar mij
ik lijk de zon die in je ogen schijnt
maar hoe kan het dan dat jij weer draait
je vrienden ze roepen
je weet wat ze bedoelen, maar je doet t niet
nee doet t niet
je vindt me je zoekt me
je wil me wel ontmoeten, maar je durft het niet
nee durft het niet

round en around en around en around
want jij gaat round en around en around en around

Co sądzicie o utworze Holandii? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz