34 dni pozostały do finału Eurowzji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś trzecią uczestniczkę konkursu. Będzie to Krisia z Bułgarii, która na JESC wystąpi w towarzystwie Ibrahima i Hasana!

Telewizja bułgaria BNT, pomimo swojej krótkiej historii udziałów w konkursie, zdążyła już drugi raz do niego wrócić. Zadebiutowała w 2007 roku wystawiając formację Bon-Bon, która zajęła 7. miejsce. Rok później Krastyana zdobyła ostatnie miejsce, a Bułgaria postanowiła zrezygnować z udziału. Po dwóch latach została zachęcona do EBU i powróciła z reprezentantem Ivanem Ivanowem, któremu przypadło 8. miejsce. Po nim znów nastąpiły dwa lata przerwy. W tym roku udział Bułgarii w JESC był możliwy dzięki współpracy z prywatnym nadawcą BTV. To właśnie w programie tej stacji popularność zdobyła bohaterka tego artykułu.

https://www.youtube.com/watch?v=lkGIr19L0jo

(Krisia Todorova „Listen” – występ podczas „Slavi’s Show”)

Krisia Todorova urodziła się 1 czerwca 2004 w Warnie. Już jako trzylatka zapewniała rodziców, że kiedyś będzie wielką gwiazdą, rozpoznawaną również poza granicami kraju. Jak widać, wszystko idzie zgodnie z jej dziecięcymi marzeniami. Pierwszy raz wystąpiła na scenie w wieku 3 lat, a jako czterolatka trafiła do zespołu tańca ludowego. Rodzice starali się zapewnić jej wykształcenie muzyczne, jednak Krisia często musiała przerywać lekcje śpiewu, bo nie miał ich kto opłacić. Dzięki swojemu talentowi szybko zaczęła jednak zdobywać nagrody na różnych festiwalach piosenki. Prawdziwym przełomem okazał się udział w castingu do programu „Slavi’s Show” telewizji BTV. Dało jej to możliwość zaśpiewania w trakcie show, a jej pierwszy występ (do utworu Beyonce) okazał się hitem Internetu, który zebrał ponad 100 tys. odtworzeń w ciągu paru dni. Krisia zdobyła serca miliona Bułgarów, wygrała konkurs i na stałe weszła do obsady programu. Wykonywała tam zarówno bułgarskie jak i zagraniczne przeboje, zawsze w pełni profesjonalnie i niezwykle emocjonalnie. Ogromnym sukcesem młodziutkiej gwiazdy było zaśpiewanie hymnu narodowego przed meczem na stadionie Sofii. Bez żadnej tremy zaśpiewała przed 43 tys. widzów, więc udział w Eurowizji dla Dzieci na pewno nie będzie dla niej stresujący.

(Krisia śpiewa utwór „Mój kraj, moja Bułgaria” oraz hymn narodowy przed ponad 40-tysięcznym tłumem)

Ballada „Planet of the Children (Planeta Dzieci)” wykonana zostanie przez nią po bułgarsku. Na scenie towarzyszyć jej będą Hasan i Ibrahim, młodzi i utalentowani pianiści, którzy również zdobyli popularność dzięki „Slavi’s Show”. Autorami kompozycji są Slavi Trifunov (prowadzący „Slavi’s Show” i pomysłodawca udziału Bułgarii w JESC 2014) i Evgeny Dimitrov, a tekst napisał Ivailo Valchev. Zarówno w komponowaniu jak i tworzeniu słów do piosenki pomagała im także sama Krisia. Trifunov uważa, że w tym roku Bułgaria jedzie na JESC po zwycięstwo, gdyż ma nie tylko bardzo dobry utwór, ale i reprezentantkę wspieraną przez cały naród.

(Krisia Todovora w towarzystwie Ibrahima i Hasana „Planet of the Children” – utwór Bułgarii na JESC 2014)

Iskam da sum nyakoy den
Feya ili supergeroy
Vsitchki hora po sveta
Iskam da prevurna vuv detsa
I, poviarvay mi,
Che suvsem sami
Tozi svyat shte promenim!

Shte bude detska planeta
Bez glad I strakh, bez voyna.
Shte bude detska planeta
Nashata Zemya.

Shte bude detska planeta –
Nadezhda, mir, svetlina.
Shte bude detska planeta –
Nay-krasivata mechta.

Ne e samo sun tova,
Ne e malka prikazka edna.
O, poviarvay mi,
Che suvsem sami
Tozi svyat shte promenim!

Shte bude detska planeta
Bez glad I strakh, bez voyna.
Shte bude detska planeta
Nashata Zemya.

Shte bude detska planeta –
Nadezhda, mir, svetlina.
Shte bude detska planeta –
Nay-krasivata mechta!

Detska planeta-a-a-a,
detska planeta, Nashata Zemya.
U-u-uh, o-o-oh…
Shte bude detska planeta –
Nay-krasivata mechta

Co sądzicie o utworze Bułgarii? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz, YouTube, fot. JuniorEurovision.tv

2 KOMENTARZE