Scena gotowa, goście już zakwaterowani w hotelach, wszystko gotowe by rozpocząć Eurowizję dla Dzieci 2014 na Malcie! Powoli kończymy nasz cykl prezentujący uczestników konkurs. Przedostatnia bohaterka to Lizi Pop.

Gruzja to jeden z najlepszych krajów Eurowizji dla Dzieci. Debiut w 2007 roku zakończył się 4. miejscem, ale już rok później trio Bzikebi zdobyło Grand Prix. Zwycięstwo Gruzini odnieśli także  w 2011 dzięki formacji Candy. W 2012 zajęli 2. miejsce. Do tej pory najsłabszym rezultatem jest siódme miejsce z 2009 roku. Gruzja aż dwukrotnie wysłała na konkurs piosenki w wymyślonym języku, a od 2011 roku konsekwentnie prezentuje staranie wyselekcjonowanych wykonawców śpiewających w języku narodowym i po angielsku. O ile na „dorosłej” Eurowizji wśród reprezentantów często przewija się imię Sopho, tak na JESC niemal co roku dla Gruzji śpiewa ktoś o imieniu Mariam.

(Lizi Pop i piosenka „Cloud”)

Lizi-Pop tak naprawdę nazywa się Liza Japaridze, ma 10 lat i uczy się w gruzińsko-amerykańskiej szkole. Płynnie mówi w trzech językach obcych: po angielsku, rosyjsku i francusku. Uwielbia zwierzęta, sport i sztuki walki. Od 2011 aktywnie udziela się wokalnie w ramach projektów muzycznych Bzikebi Studio. Ma na koncie kilka utworów śpiewanych zarówno po gruzińsku jak i angielsku. Jedną piosenkę nagrała ze zwyciężczyniami JESC 2011 – grupą Candy. Zgodnie z decyzją telewizji gruzińskiej Lizi wystąpi na scenie z kwartetem chórzystek, w skład którego wchodzą Kate Arbolishvili, Nita Lomidze, Sopho Dashniani i Dea Dashniani. Będą one nie tylko wspomagać Lizi wokalnie, ale też przygotują specjalną choreografię do utworu.

(Lizi Pop i piosenka „Make Up)

Utwór „Happy Day” skomponował Giga Kukhanidze, który już zapisał się w historii JESC, gdyż jego utwory dwukrotnie wygrywały konkurs. Póki co Lizi nie chce zdradzać szczegółów swojego występu, ale zapewnia, że będzie to niezapomniane show. Nie myśli na razie o rywalizacji, bo jak twierdzi, dla niej najważniejszy jest fakt, że w ogóle otrzymała prawo do reprezentowania Gruzji w konkursie i uważa to za ważną misję. Niestety w tym roku Gruzja nie jest uważana za faworyta konkursu, a utwór „Happy Day” jest krytykowany za zbyt duże podobieństwo do przeboju „Wrecking Ball” Miley Cyrus.

(Lizi Pop i „Happy Day” – utwór Gruzji na JESC 2014)

Mzev, anate, anate
Tsimtsima sxivebi anateisev dila daiwyos
Bednierebis gTxov
O deli deli delia
Guli bednieria
It’s ok „It’s ok “
Happy day

Chia Chia Maia
Xval tu kargi daria
Chia Chia Maia
Xval tu kargi daria

Co sądzicie o piosence z Gruzji? Zapraszamy do komentowania!

Źródło: junioreurovision.tv, esckaz, fot.: GBP