Do finału Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie, pozostało 24 dni. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś duet reprezentujący Czarnogórę – Mašę i Lejlę.

Chociaż telewizja czarnogórska RTCG debiutuje w konkursie dopiero w tym roku, już w 2005 roku była zaangażowana w konkurs za sprawą jedynego w historii udziału jako część nieistniejącego już państwa – Serbii i Czarnogóry. Wtedy reprezentantem był Filip, który jednak nie zdobył miejsca w pierwszej dziesiątce. Czy w „oficjalnym” debiucie pójdzie Czarnogórcom lepiej? Na pewno mogą liczyć na wsparcie krajów z regionu, tj. Słowenii, Serbii czy Chorwacji. Jak przyznał kierownik projektu, kraj bierze udział w konkursie niemal za darmo, bo koszty udziału, transportu i zakwaterowania pokryli sponsorzy i strona maltańska.

(Maša Vujadinović śpiewa utwór „Proljeće”)

Maša Vujadinović urodziła się w 2000 roku w Podgoricy. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak np. „Nasa Radost”, który trzykrotnie wygrała, „Zlatna pahulja”, „Male skale” czy w „Słowiański Bazar”. Popularność przyniósł jej udział w pierwszej edycji programu „X Factor Adria”. Podczas castingu zdobyła 4 x „Tak”, ale odpadła w kolejnym etapie i nie dotarła do koncertów finałowych.

Lejla Vulić jest dwa lata młodsza od Mašy i urodziła się… w Miami! Aktualnie mieszka w Kotorze, gdzie uczy się w międzynarodowej szkole. Poza śpiewaniem uczęszcza na zajęcia z gry na skrzypcach. Podobnie jak jej koleżanka z duetu, brała udział na festiwalu „Nasa radost”, pojawiła się też jako gość podczas karnawału organizowanego w Kotorze. Co ciekawe, pisze też wiersze, które doczekały się publikacji w paru gazetach i magazynach.

(Lejla Vulić w utworze „Nikola”)

Maša i Lejla stanowią jedyny duet w tegorocznej stawce konkursowej. Zostały wybrane wewnętrznie przez specjalną komisję, a ich utwór Budi dijete na jedan dan napisał Slaven Knezović, znany kompozytor, który wcześniej odpowiedzialny był m.in. za utwory Zauvijek moja (ESC 2005) czy Hajde kroci (ESC 2007). Tekst do piosenki napisała sama Vulić we współpracy z Sanją Perić. Utwór nagrywano zarówno w Czarnogórze, jak i w Australii. Piosenka zaśpiewana jest w języku narodowym, ale posiada fragmenty po angielsku. Delegacja czarnogórska chce pokazać się na Malcie w jak najlepszym świetle, dlatego prezentuje wesoły utwór z przesłaniem do dorosłych, by odrzucili na chwilę problemy codzienności, postarali się być dzieckiem i cieszyli życiem.

(Maša  i Lejla w utworze „Budi dijete na jedan dan” – piosence Czarnogóry na JESC 2014)

I’v got a perfect plan,
Come with me and I’ll explain!
Be a kid for a day
An’ you’ll find out what I say!

Dođi, u naše carstvo, nije šala,
uđi, u kuću šarenu od murala
da te podsjetim šta je igra,
jer ne uči se to iz knjiga…
Ma dosta je bilo briga!

Ja imam savršen plan,
pođi samnom i reći ću ti šta!
Budi dijete na jedan dan,
i otkrićeš tajne koje znam!

Ja imam savršen plan,
jer svjetu nedostaju sitnice!
Budi dijete na jedan dan,
i osmjeh vratićeš na lice!!!

Hajde, uzmimo se za ruke jednostavno.
Znaš, jer nije to ni bilo tako davno.
Imali ste naše godine,
niste znali tad za razlike.
To djeci važno nije!

Ja imam savršen plan,
pođi samnom i reći ću ti šta!
Budi dijete na jedan dan,
i otkrićeš tajne koje znam!

Ja imam savršen plan,
jer svjetu nedostaju sitnice!
Budi dijete na jedan dan,
i osmjeh vratićeš na lice!!!

Come on everyone,
I’v got a perfect plan
And I wanna say
Be a kid for a daaaaaaay!

Co sądzicie o utworze Czarnogóry? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz, fot. RTCG

1 KOMENTARZ