Tak się złożyło, że ostatnią bohaterką naszego cyklu jest wokalistka, która swoim występem otworzy stawkę konkursową Eurowizji dla Dzieci, której finał odbędzie się już 15 listopada! Poznajcie Nadezhdę!

Białoruś to potęga na Eurowizji dla Dzieci. Bierze udział nieprzerwanie od początku konkursu, czyli od 2003 roku, ma na koncie dwa zwycięstwa (w 2005 dzięki Ksenii Sitnik i w 2007 dzięki Alexeyowi), pięć razy zdobyła miejsce w top3, a w 2010 z powodzeniem organizowała konkurs w Mińsku. Nasi sąsiedzi najpierw zadebiutowali na JESC, a dopiero pół roku pojawili się w dorosłym konkursie. Tak naprawdę to dorośli reprezentanci powinni uczyć się od swoich młodszych kolegów w jaki sposób zdobyć serca Europy, bo to, co osiąga Białoruś podczas JESC zdaje się być nie do zdobycia podczas majowych Eurowizji. Telewizja białoruska zawsze wybiera swój utwór na Eurowizję dla Dzieci poprzez preselekcje narodowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością.

(Nadezhda i Dima Koldun „Ya poyu”)

Nadezhda Misyakova urodziła się w 2000 roku w Mińsku. Gdy miała osiem lat wstąpiła do zespołu pieśni Zakhar któremu dowodziła mama Ksenii Sitnik, zwyciężczyni JESC 2005. Jak większość uczestników Eurowizji dla Dzieci ze wschodu Europy, Nadezhda już wielokrotnie uczestniczyła w różnego rodzaju festiwalach i konkursach, często odnosząc tam spore sukcesy. Wygrała m.in. Festiwal Kraju Białej Flagi, „Maladzichok”, „European Cup” czy Crimea waves. Dwukrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach narodowych do JESC, jednak dopiero za trzecim razem udało jej się wygrać. Uwielbia słuchać muzyki, a jedną z jej ulubionych artystek jest Ani Lorak (Ukraina 2008). W 2012 roku wydała swój tomik wierszy, a teraz jest w trakcie pisania noweli pt. „Kath”. W tegorocznych preselekcjach narodowych zajęła 1. miejsce w głosowaniu jurorów i 8. u widzów, zremisowała w ten sposób z dwiema innymi uczestniczkami, ale dzięki jurorom remis rozstrzygnięty został na jej korzyść.

(Nadezdha podczas tegorocznych preselekcji narodowych)

„Sokal (Falcon)” to opowieść o sokole oparta na słowiańskiej legendzie w którym piękna dziewczyna czeka na sokoła, który przemienił się w przystojnego mężczyznę. Nadezhda napisała ten utwór przy pomocy wokalisty o pseudonimie Uzari, którego niektórzy kojarzyć mogą z selekcji do dorosłej ESC. Co istotne, utwór wykonany zostanie po białorusku, co oznacza, że język ten wraca na JESC po wielu latach przerwy. Warto przypomnieć, że ten język nigdy nie pojawił się jeszcze na dorosłej Eurowizji. Celem Nadezhdy podczas JESC jest zaprezentowanie sie w jak najciekawszy sposób. Podczas losowania miejsc startowych Białorusinka miała małego pecha, bowiem to ona zaśpiewa w sobotę jako pierwsza. Czy to pogrzebie jej szanse na zwycięstwo?

(Oficjalny teledysk do utworu „Sokal”) 

Sinimi izumrudami vypala rasa
Vyishla krasnae soneika.
A kalya byarozy hodzits dzeuchyna-krasa
U belyh ruchkah peraika
Ya shykayu, ya gukayu, ne magu znaystsi
Sokal yasny dze ty-dze ty, prylyatsi
Zolatam tabe asvetlits sontsa shlyah
Prylyatsi moy sokal yasny
Moy charouny ptah

Dze ty-dze ty, sokal moy yasny
Z dal-dalyoku prylyatay
Dze ty-dze ty sokal moy yasny
Mae mary razgaday

Dze ty-dze ty, sokal moy yasny
Z dal-dalyoku prylyatay
Dze ty-dze ty sokal moy yasny
Mae mary razgaday

о-о-о-о-о-а
О-О-О

Ya shukayu, ya gukayu
Ne magu znaystsi
Sokal yasny dze ty- dze ty prylyatsi
Ty lyatsi lyatsi vysoka peraika mayoooo
Adguknisya sokal yasny

Оu-e оu-e оu-e оu-e оu
U-u-u-u
Оu-e оu-e оu-e оu-e оu

Moy sookal

Moy sookal
Moy sookal
Moy sookal
Moy sokal yasny
Moy sookal

О-о-u-о
Moy sookal
Sinimi izumrudami vypala rasa
Vuyshla krasnae soneyka

Co sądzicie o utworze Białorusi? Kto jest Waszym faworytem podczas JESC 2014?

Źródło: JuniorEurovision.tv, fot. EBU

1 KOMENTARZ

  1. W tym roku zdecydowanie będę trzymał kciuki za Armenię, Czarnogórę oraz wpomnianą w powyższym artykule Białoruś aczkolwiek ciekawe piosenki mają też Malta, Ukraina, Cypr czy Włochy.
    Na bank będziemy mieli ciekawą Junior Eurowizję w tym roku.