Już tylko 17 dni pozostało do finału Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014, który odbędzie się w połowie przyszłego miesiąca na Malcie. W ramach naszego cyklu prezentujemy dziś Sophię, reprezentantkę powracającego do konkursu Cypru.

Telewizja cypryjska CyBC wystartowała już w pierwszej edycji Eurowizji dla Dzieci, a reprezentantka kraju, Theodora Rafti, zajęła 14. miejsce. Historia Cypru w JESC do najciekawszych nie należy, gdyż kraj rzadko kiedy odnosił sukcesy. Najlepszym rezultatem zakończyły się udziały w latach 2004 i 2006 – 8. miejsce. Cypr był organizatorem JESC w 2008 roku, a w 2006 zapisał się w historii konkursu jako pierwsze (i jedyne do tej pory) państwo zdyskwalifikowane za plagiat. Po udziale w 2009 roku Cypr wycofał się z rywalizacji, ale teraz powraca by pokazać się z jak najlepszej strony. Uważany jest zresztą za jednego z faworytów konkursu.

(Sophia pozdrawia fanów Eurowizji dla Dzieci)

Reprezentantką Cypru została Sophia Patsalides, wokalistka urodzona w 2000 roku w stolicy kraju, Nikozji. Gdy miała pięć lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie, wykazywała też talent do śpiewania i komponowania. Od lat bierze udział w róznego rodzaju wydarzeniach muzycznych i kulturalnych, często o charakterze charytatywnym. W 2011 roku skomponowała swój pierwszy utwór pt. „Giving Colour to life”. Na początku 2014 roku startowała w projekcie „The Talent Night Experience” organizowanym przez angielską szkołę na Cyprze. Jej ulubionymi piosenkarzami są Celine Dion, Christina Aguilera, Adele ale też Queens, Aerosmith czy AC/DC.

(Sophia „The most beautiful day” – angielska wersja)

Utwór „I pio omorfi mera (Najpiękniejszy dzień)” to dzieło Sophie i Alexa Panayie’ego oraz Stavrosa Stavrou. Alex Panayi reprezentował Cypr w latach 1995 i 2000, a także jako chórzysta. Był też nauczycielem śpiewu reprezentantów eurowizyjnych Białorusi 2012-2014, Azerbejdżanu 2013 i Rosji 2014. Utwór wykonany będzie po grecku i angielsku, ale powstała również pełna wersja angielska. Za choreografię odpowiedzialna będzie Charis Saavas. Sophia ma nadzieję, że ludzie słuchający jej utworu spojrzą na swoje życie inaczej i zaczną się cieszyć chwilą, nawet jeśli przytłoczeni są wieloma problemami codzienności.

(Sophia Patsalides „I pio omordi mera” – utwór Cypru na JESC 2014)

AN AFTOS O HIMONAS KI ESENA SE PNIGI
O URANOS AN ME SUNEFA TO AVRIO TILIGI
MI MU KLES THA ME DIPLA SU EGO MI FOVASE

KI AN STAZI I VROHI KE SVINI T ASTERIA
THA DIS THA ‘RTHUN KALOKERIA

THA PERASUN TA DISKOLA
MES TO FOS HAMOGELA
KRIPS TON ILIO MES TA MATIA SU KI ELA
(OH EH OH)
ETSI FTIAHNIS TA ONIRA
(OH EH OH)
ME FTERA KE M AGERA
(OH EH OH)
STIS ZOIS SU PES LIPON KALIMERA
TIN PIO OMORFI MERA

MIA SIOPI AGALIA AN KRATAI TI SIOPI SU… OW…
THA ME EKI NA GELAO KE N’ ALAZI I EPOHI SU

KI AN STAZI I VROHI KE SVINI T ASTERIA
THA DIS THA ‘RTHUN KALOKERIA

(OH EH OH)
THA PERASUN TA DISKOLA
(OH EH OH)
MES TO FOS HAMOGELA
(OH EH OH)
KRIPS TON ILIO MES TA MATIA SU KI ELA
(OH EH OH)
ETSI FTIAHNIS TA ONIRA
(OH EH OH)
ME FTERA KE M AGERA
(OH EH OH)
STIS ZOIS SU PES LIPON KALIMERA
TIN PIO OMORFI MERA

DON’T LET ANYONE BRING YOU DOWN
STADING TALL YOU RE A FIGHTER
SPREAD YOUR WINGS AND LET THE WIND TAKE YOU HIGHER…

(OH EH OH)
YOU CAN BE WHO YOU WANT TO BE
(OH EH OH)
DON’T LET FEAR TAKE YOU OVER
(OH EH OH)
‘CAUSE TOMORROW’S ALWAYS ONE DAY AWAY

KE THA’NE AFTI PU TORA ARHIZI GIA SENA
I PIO OMORFI MERA

Co sądzicie o utworze Cypru? Zapraszamy do komentowania i wymiany opinii pod artykułem jak i na naszym fan page!

Źródło: JuniorEurovision.tv, ESCkaz, fot. CYBC

1 KOMENTARZ

  1. Jedna z najsympatyczniejszych reprezentantek tegorocznej Eurowizji dla Dzieci zaraz po Betty z Armenii, dziewczynach z Czarnogóry, Federice Falzon czy Nadehzdze Misyakovej z Białorusi.
    Jedna z moich głównych faworytek i 9 miejsce w moim TOP16 😀