Jeden z nich pojedzie do Kijowa. Kto ma szansę na zwycięstwo?

Krótko przed świętami poznaliśmy pełną stawkę przyszłorocznej edycji Festival della Canzone Italiana di Sanremo. Część plotek, która krążyła w sieci od niemal kilku miesięcy, potwierdziła się. Wielu wyczekiwanych nazwisk, w tym zwłaszcza Alessandry Amoroso czy Maliki Ayane, nie znajdziemy jednak na liście. O główną statuetkę powalczy w tym roku aż 22 czempionów. Zwycięzca, zgodnie z obowiązującym regulaminem festiwalu, będzie miał prawo reprezentowania Włoch w Konkursie Piosenki Eurowizji. Nie musi jednak z niego skorzystać, czego przykład mieliśmy chociażby w tym roku. Statuetkę zgarnął bowiem zespół weteranów – Stadio, ale ze startu w Sztokholmie zrezygnował. W zamian pojechała wytypowana przez RAI Francesca Michielin.

Tegoroczna stawka prezentuje się następująco:

 1. Al Bano – Di rose e di spine
 2. Alessio BernabeiNel mezzo di un applauso
 3. Bianca AtzeiOra esisti solo tu
 4. Chiara GaliazzoNessun posto è casa mia
 5. ClementinoRagazzi fuori
 6. Elodie Tutta colpa mia
 7. Ermal MetaVietato morire
 8. Fabrizio MoroPortami via
 9. Fiorella MannoiaChe sia Benedetta
 10. Francesco GabbaniOccidentalis karma
 11. Gigi D’Alessio La prima stella
 12. Giusy FerreriFatalmente male
 13. Lodovica ComelloIl cielo non mi basta
 14. Marco MasiniSpostato di un secondo
 15. Michele BraviIl diario degli errori
 16. Michele ZarrilloMani nelle mani
 17. Nesli & Alice PabaDo retta a te
 18. Paola TurciFatti bella per te
 19. Raige & Giulia LuziTogliamoci la voglia
 20. RonL’ottava meraviglia
 21. Samuel Vedrai
 22. Sergio Silvestre Con te

Tegoroczna stawka wygląda na bardzo zróżnicowaną. Na liście znajdziemy zarówno uwielbiane przez Włochów (przy lekkim niezrozumieniu fanów z innych krajów) wielkie nazwiska sprzed lat i spektakularne powroty (Fiorella Mannoia, Al Bano, Michele Zarillo, Gigi D’Alessio), jak i nieomal debiutantów, mających na swoim koncie zaledwie kilka hitów (Francesco Gabbani, Ermal Meta – zeszłoroczni uczestnicy sekcji dla młodych). Nie zabrakło oczywiście miejsca dla wokalistów wywodzących się z rozmaitych talent show (Alessio Bernabei, Elodie, Sergio Silvestre, Michele Bravi).

Włoscy fani Eurowizji skupieni wokół portalu Eurofestival News wybrali już swojego faworyta, a w zasadzie faworytki do wyjazdu na Eurowizję. Jako przyszłoroczną reprezentantkę najchętniej widzieliby Chiarę Galiazzo. Na kolejnych miejsach podium znalazły się Lodovica Comello oraz Giusy Ferreri. W antysondażu zwyciężył z kolei Gigi D’Alessio. Aż 1/3 czytelników zdecydowanie nie chciałaby go widzieć w Kijowie! 18% nie wyobraża sobie również, aby Włochy reprezentował Al Bano. Co ciekawe, ten słynny w całej Europie 73-letni piosenkarz, dwukrotny reprezentant Włoch, wyraził chęć ponownego powrotu na eurowizyjną scenę!

Kto ma jednak szansę na rzeczywiste zwycięstwo, jeśli oczekiwania fanów pozostawimy na boku? Bukmacherzy twierdzą, że również w tym roku triumfować będą uznane gwiazdy. Artyści powracający po latach na deski Teatru Ariston zazwyczaj mogą liczyć na dodatkowe uznanie publiczności. Nie znamy co prawda jeszcze piosenek, ale już w tej chwili wielką faworytką jest Fiorella Mannoia. Powrót do konkursu po 29 latach to z pewnością niebywałe wydarzenie. Zwłaszcza, że Fiorella wciąż jest uznaną artystką i ma na koncie aktualne hity. Nie wiadomo jednak czy zdecydowałaby się na wyjazd do Kijowa.

Kto jeśli nie Fiorella? Drugie miejsce u bukmacherów zajmuje aktualnie… Gigi D’Alessio. Piosenkarz słynie z wykonywania utworów z pogranicza kiczu i tradycyjnej muzyki Neapolu. Ma jednak wielką rzeszę fanów na południu Włoch.

Na dalszych pozycjach znajdują się Giusy Ferreri, mająca na koncie dwa wielkie hity ostatnich lat – Volevo te oraz Roma Bangkok, a także Sergio Silvestre, uczestnik tegorocznego finału niezwykle popularnego talent show Amici. 

Przyszłoroczna edycja festiwalu w Sanremo odbędzie się w dniach 7-11 lutego i zaplanowana jest tradycyjnie na pięć wieczorów. Zwycięzcę i najprawdopodobniej reprezentanta Włoch poznamy w sobotę 11 lutego.

Posłuchaj twórczości niektórych faworytów:

źródło: RAI, eurofestivalnews (fot. RAI)