Dzisiaj o godzinie 12:15 odbyła się konferencja prasowa, którą prowadzili gospodarze MGP 2019 – Kare Magnus Bergh oraz debiutująca w roli prowadzącej – Heidi Ruud Ellingsen.

Do tegorocznych preselekcji zostało zgłoszonych ponad 1000 utworów, a z tej puli zakwalifikowały się tylko 4 piosenki. Pozostałych 6 finalistów zostało zaproszonych przez telewizję NRK. Odpowiedzialny za Melodi Grand Prix – Stig Karlsen oraz jego team zdecydowali się na osobiste zapraszanie kompozytorów oraz artystów, co zdaniem szefa MGP poskutkowało tym, że znajdzie się w niej wiele znajomych twarzy oraz sławnych artystów.

Wszystkie zakwalifikowane piosenki można już posłuchać na oficjalnej stronie NRK 

Oto finałowa stawka Melodi Grand Prix 2019:

 

D’Sound – Mr. Unicorn (Kompozytorzy: Kim Ofstad, Jonny Sjo, Mirjam Johanne Omdal, Magnus Martinsen oraz Tormod Martinsen)

To zespół tworzony przez Mirjam Omdal, Kim Ofstad oraz Jonny’ego Sjo. Formacja powstała w 1993 roku. Zespół tworzy muzykę z gatunku pop, soul, funk oraz drum and bass. Grupa wydała do tej pory 7 albumów studyjnych.

Chris Medina – We Try (Kompozytorzy:  Chris Medina, Jason Gill, Tormod Løkling oraz Julimar Santos)

Chris Medina to 35 letni wokalista pochodzący z USA. W 2010 roku wziął udział w programie American Idol, w którym zakwalifikował się do pierwszej czterdziestki. Jego utwór z 2011 roku, „What Are Words”, dotarł do pierwszego miejsca na liście przebojów w Szwecji, Danii oraz Norwegii. Utwór również uplasował się na 83. miejscu na liście Billboard Hot 100. Aktualnie Chris mieszka w Norwegii wraz ze swoją żoną oraz córką.

Carina Dahl – Hold Me Down (Kompozytorzy: Ashley Hicklin, Jeroen Swinnen, Pele Loriano, Laurell Barker oraz Laura Groeseneken (Sennek))

Dahl pierwotnie zasłynęła udziałem w szwedzko-norweskiej wersji programu Big Brother w 2006 roku. Przez wiele lat pracowała jako modelka. W 2010 roku wydała swój pierwszy album – Hot Child. Rok później wzięła udział w norweskich selekcjach z piosenką Guns & Boys. W 2013 ponownie pojawiła się w Melodi Grand Prix, tym razem z piosenką zatytułowaną Sleepwalking.

Anna-Lisa Kumoji – Holla (Kompozytorzy: Ashley Hicklin, Jeroen Swinnen oraz Maria Broberg)

Absolwentka teatru muzycznego. Od ukończenia stusiów pracowała jako profesjonalna piosenkarka, aktorka, lektorka i artystka muzyczna. Anna-Lisa ma korzenie zarówno Norweskie, jak i Ghany.  Występowała także w Flashdance w Oslo i Księdze Mormona w Kopenhadze. Podkłada także głosy w filmach Disneya.

Erland Bretland – Sing for You (Kompozytorzy: Erlend Bratland, Arvid Solvang oraz Nils Egil Brandsæter)

Erland wygrał norweską wersję programu Mam Talent w 2008 roku. W programie zasłynął m.in. wykonaniem piosenki Lost z repertuaru Anouk (ESC 2013). W tym samym roku był nominowany do nagród norweskiego przemysłu muzycznego. W 2015 roku wrócił po długiej przerwie i wziął udział w norweskich selekcjach z piosenką Thunderstruck, która zajęła 2. miejsce.

Adrian Jørgensen – The bubble (Kompozytorzy: Jonas McDonnell, Aleksander Walmann oraz Kjetil Mørland)

Pochodzący z Bindal na młody 26 letni piosenkarz. W przeszłości występował na scenie Melodi Grand Prix, ale nigdy na czele sceny. Największym hitem Adriana jest cover Despacito, który wykonuje na trąbce.

Keiino – Spirit in the sky (Kompozytorzy: Tom Hugo, Fred Buljo, Alexandra Rotan, Henrik Tala oraz Alex Olsson) 
W sklad tria Keiino wchodza Alexnadra Rotan, Tom Hugo i Fred Buljo.

Alexandra Rotan to kolejna wokalistka, której fanom Eurowizji nie trzeba przedstawiać. To 23 letnia wokalistka, która w zeszłym roku w duecie z Stellą Mwangi zajęła wysokie 4 miejsce w finale Melodi Grand Prix. Użyczyła również swojego wokalu na utworach popularnego DJ’a, Alana Walkera.

Tom Hugo to kolejna postać znana z wcześniejszych edycji Melodi Grand Prix. W 2013 konkurował z utworem Det Er Du, odpadając w półfinale. Tom komponuje utwory nie tylko dla siebie ale również dla artystów zza granicy. Stworzone przez niego utwory są popularne w Niemczech, Chinach czy Japonii.

Fred Buljo to trzydziestoletni norweski piosenkarz, finalista Norske Talenter z 2008 roku, gdzie występował z grupą rapową Douva. Koncertuje w całej Skandynawii oraz Rosji, uważany za jednego z najlepszych norweskich artystów.

Mørland – En livredd mann (Kompozytor: Kjetil Mørland)

Kjetil Mørland to 39 letni wokalista, który również jest znany fanom Eurowizji. W 2015 roku razem z Deborah Scarlett zajął wysokie 8. miejsce w finale konkursu Eurowizji. W zeszłym roku Mørland odpowiedzialny był również za utwór Who We Are wykonywany przez debiutantkę Rebeccę. Utwór uplasował się na drugim miejscu, zaraz za Alexandrem Rybakiem. Tym razem swoją piosenkę wykona w ojczystym języku.

Ingrid Berg Mehus – Feel (Kompozytorzy: Ingrid Berg Mehus, Bjørnar Hopland oraz Anthony Modebe)

Ingrid Berg Mehus to utalentowana norweska skrzypaczka. Co ciekawe zwycięska piosenka Alexandra Rybaka Fairytale z 2009 roku opowiadała o jego miłości do Mehus.

Hank Von Hell – Fake it (Kompozytorzy: Hank von Hell oraz Andreas Werling)

Były członek hardrockowego zespołu, który przyjął nazwę Turbonegro. W ostatnich  latach zagrał w filmie Cornelis Vreeswijk, a w ubiegłym roku światło dzienne ujrzał jego solowy album Egomania. Hank Vol Hell bierze udział w konkursie po raz drugi, w 2013 roku wystąpił z piosenką No One, lecz odpadł w eliminacjach półfinałowych.

Wielki Finał Melodi Grand Prix 2019 odbędzie się 2 marca, a imprezę tradycyjnie gościć będzie Oslo Spektrum. W ubiegłym roku kraj po raz drugi reprezentował Alexander Rybak, który nie powtórzył sukcesu, jaki odniósł w Moskwie. Zakończył rywalizację na 15. miejscu z dorobkiem 144 punktów.

 

 

Źródła, foto: esctoday.com, nrk.no