Na dwa tygodnie przed rozegraniem finału gruzińskich eliminacji do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji krajowy nadawca opublikował pięć kompozycji biorących udział w selekcjach.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem gruzińska stacja GPB postanowiła wybrać swojego eurowizyjnego przedstawiciela poprzez format krajowych eliminacji, do których zakwalifikowała ostatecznie pięciu uczestników.

O reprezentowanie kraju podczas jubileuszowego Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu walczyć będą:

  • Eter Beraszwili – If Someone

W 2002 roku Beraszwili, z wykształcenia skrzypaczka i basistka, założyła swój pierwszy zespół muzyczny o nazwie A’Aappella Express, wraz z którym koncertowała na terenie Rosji i innych krajów. W swoim dorobku wokalistka ma współpracę z takimi wykonawcami, jak m.in. Tamar Gwerdciteli, Michaił Szufutinskij, Andriej Makariewicz czy Leonid Agutin. W 2013 roku wzięła udział w drugim sezonie formatu „The Voice of Russia„, w którym dotarła do stawki ćwierćfinałowej.

  • Edward MaisonWe Are Freeeee

Maison jest popularnym w kraju reżyserem filmów i teledysków muzycznych, a także raperem. W 2012 roku został laureatem tytułu „Odkrycie roku” podczas festiwalu organizowanego w Bułgarii. W tym samym roku wziął udział (jako Edward Tatiani) w gruzińskich eliminacjach do 58. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Hey You„. Ostatecznie finał selekcji wygrał Anri Dżochadze z piosenką „I’m a Joker„, z którą został pierwszym gruzińskim reprezentantem, który nie zakwalifikował się do stawki finałowej imprezy, zajmując 14. miejsce w półfinale.

  • NiutoneRun Away

Zespół Niutone powstał w lutym 2013 roku, w skład formacji wchodzą: Tamuna Babilua na klawiszach, perkusista Lewan Abszilawa, gitarzysta Zura Astamadze, wokalistka Nutsa Abaszidze oraz basista Szako Gelekwa. Obecnie grupa pracuje nad materiałem na swoją debiutancką płytę.

  • Nina SublattiWarrior

Sublatti jest gruzińską artystką, kompozytorką i nauczycielką, w 2008 roku ukończyła naukę w szkole muzycznej na wydziale fortepianu. W swojej karierze występowała u boku kilku zespołów muzycznych, z którymi grała koncerty na terenie kraju. W 2011 roku zaczęła współpracować z Georgian Dream Studio. Od 2014 roku studiuje w tbilijskim konserwatorium im. Wano Saradżiszwiliego na wydziale technologii muzycznej. Oprócz tego, Sublatii uczy w szkole muzycznej Tin Club.

  • Misza SuluchiaOne and Only

Misza Suluchia ukończył szkołę muzyczną im. Zakarii Paliaszwiliego oraz… konserwatorium im. Wano Saradżiszwiliego, na którym obecnie studiuje Sublatii! Jako wokalista śpiewa zarówno muzykę popularną i rockową, jak i klasykę, a oprócz śpiewania, gra także na fortepianie, skrzypcach, flecie, saksofonie i gitarze. Artysta ma na swoim koncie m.in. udział w międzynarodowym festiwalu „Golden Talent”.

Gruziński nadawca już teraz zaczął emisję wszystkich konkursowych teledysków oraz otworzył linie do głosowania dla telewidzów. Przyjmowanie głosów potrwa do dnia finału eliminacji, tj. do 14 stycznia, kiedy to nowym reprezentantem kraju podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji zostanie zdobywca największej liczby wszystkich głosów.

Ubiegłorocznym przedstawicielem stacji GPB w Konkursie Piosenki Eurowizji był zespół The Shin, który razem z Mariko Ebralidze reprezentował kraj z utworem „Three Minutes to Earth, zajmując finalnie ostatnie, 15. miejsce w półfinale widowiska. Czy tym razem do Gruzinów uśmiechnie się szczęście? O tym przekonamy się już 19 lub 21 maja, kiedy to gruziński delegat wystąpi w jednym z dwóch koncertów półfinałowych jubileuszowego konkursu. Wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji zaplanowany jest na 23 maja.

Źródło: eurovision.tv; Fot. eurowizja.org (Maciej Mazański)

2 KOMENTARZE

  1. Poziom dosyć średni, ale najlepszą piosenką dla mnie jest piosenka Edvarda Meisona – „We are Freeeee” :). Najgorsza jest piosenka Niutone (jak można z takiego dynamicznego utworu uczynić coś tak nudnego? – jestem w szoku! – trzeba zrobić „Run Away” od tego utworu :)), a pozostałe trzy piosenki, to nic szczególnego, przeciętne ballady i pop (chociaż w sumie ten „Warrior” jest najlepszy z tej przeciętności, oczywiście nie licząc Edvarda Meisona). Zresztą, jeśli wygra pani Nina Sublatti, to musi zmienić tytuł (bo dlaczego ma zmieniać Malta – Malta była pierwsza :)).

    Podsumowując, mam nadzieję, że wygra Edvard Meison, a jak nie, to ewentualnie Nina Sublatti.

    • Słuchaliśmy tego samego utworu? „We are freeeee” jest tragiczne, kolejna piosenka inspirowana „Euphorią” ,która nawet do pięt jej nie dorasta i do tego ten tytuł…nie można było nazwać jej po prostu „We are free”? Straszny paździerz. Gruzja cokolwiek zrobi to i tak wybierze źle.