Ryan O'Shaughnessy

Pod koniec stycznia telewizja RTÉ ogłosiła, że w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji Irlandię reprezentować będzie Ryan O’Shaughnessy z balladą Together. Wreszcie możemy posłuchać tego utworu i ocenić jego szanse.

Jak informowaliśmy wcześniej, w wyniku wewnętrznego wyboru, na reprezentanta Irlandii podczas Eurowizji 2018 w Lizbonie wybrany został Ryan O’Shaughnessy. To urodzony w 1992 muzyk i kompozytor. Pochodzi ze Skerries, niewielkiego miasta na północ od Dublina. Przez niemal 10 lat grał w irlandzkiej operze mydlanej Fair City (emitowanej do dziś), by w wieku 17 lat zdecydować się na karierę muzyczną.

W 2012 Ryan dostał się do finałów programów The Voice of Ireland i Britain’s Got Talent. Podpisał później kontrakt z Sony UK, a jego EP (minialbum zawierający 6 nagrań) spędził 3 kolejne tygodnie na szczycie irlandzkiej listy najlepiej sprzedających się płyt, a w UK dotarł do miejsca 9. Ryan gra na gitarze, pianinie i saksofonie. Koncertował w USA i Kanadzie, założył wytwórnię płytową i studio nagraniowe Bayview, a w 2016 wydał debiutancki album Back to Square One.

Ryan O’Shaughnessy zaśpiewa w Lizbonie balladę Together. Napisali ją wspólnie z nim Mark Caplice i Laura Elizabeth Hughes. Ryan śpiewa o miłości – utraconej, choć obiecywali sobie, że zawsze będą razem (ang. together). Teledysk do utworu wyreżyserował Christian Tierney. Jak mówi sam Ryan, za wideoklipem stoi idea uniwersalności miłości. Został on nakręcony jednym ujęciem kamery, bez cięć. Obserwujemy w nim dwóch mężczyzn (Alan McGrath i Kevin O’Dwyer), między którymi dostrzegamy niezwykły magnetyzm i romantyczne napięcie. Emocje wyrażają synchronicznym tańcem – za choreografię odpowiada Ciaran Connolly.

Po raz ostatni Irlandia triumfowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1996, ostatni raz do finału awansowała w 2013. Reprezentant Irlandii wystąpi w drugiej połowie 1. półfinału Eurowizji 2018, który odbędzie się 8 maja 2018. Jakie dajecie mu szanse na awans do finału i ewentualne zwycięstwo w całej Eurowizji?

Źródła: rte.ie, eurovisionireland.net, eurovision.tv, plusmusic.pl, fot: rte.ie

Poprzedni artykułCesár Sampson z Austrii prezentuje „Nobody But You”. Posłuchaj utworu!
Następny artykułFinałowy przystanek Melodifestivalen 2018. Już dzisiaj poznamy reprezentanta Szwecji
Przemysław Jóźwik
Niepoprawny optymista, który nie potrafi żyć bez muzyki. Gust muzyczny mam tak różnorodny jak cała Eurowizja: od Britney Spears i Michaela Jacksona, przez Nirvanę, po Die Antwoord. Wśród polskich artystów najbardziej cenię Nosowską i Peszek. Otwarty na ludzi, przeciwny wszelkim formom przemocy, tolerancyjny i wyrozumiały. Lubię otaczać się znajomymi, ale doceniam też chwile samotności, które potrafię konstruktywnie wypełnić. Moja rodzina to ukochany Bartosz i dwa przeurocze kociaki, Renio i Soksik. Nie dostałem się na dziennikarstwo (nie wiedziałem m,in. jak się wabił pies Waldorffa), więc zostałem fizykiem. W 2017 obroniłem doktorat pisząc o dyslokacjach krawędziowych w kryształach i obecnie przebywam na stażu w Lizbonie. Od 1996 tworzę własną listę przebojów, którą kiedyś zainteresowało się nawet MTV. Eksponencjalny system liczenia punktów stosuję już od kilku lat do tworzenia rocznych rankingów mojej listy. W oparciu o model eksponencjalny także EBU postanowiła liczyć punkty od jury podczas Eurowizji. Brawo EBU :) W OGAE jestem od 2009, do redakcji eurowizja.org dołączyłem nieco później, pewnie z powodu niespełnionych aspiracji dziennikarskich. Należę do zespołów opiekujących się Wielką Brytanią, Irlandią i Portugalią, a ponadto także eurowizyjną historią i statystykami. Moje ulubione eurowizyjne piosenki to Il Volo (Włochy 2015), Freaky Fortune feat. RiskyKidd (Grecja 2014), Jemini (UK 2003), Katrina and The Waves (UK 1997), Karoline Krüger (Norwegia 1988)...

2 KOMENTARZE