Tydzień po finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji poznaliśmy zdobywcę tytułu najgorzej ubranego uczestnika tegorocznego widowiska, którego wybrali internauci za pomocą specjalnego plebiscytu. Nagroda im. Barbary Dex trafiła do reprezentantki Chorwacji Niny Kraljić, która zdobyła ogromną przewagę nad pozostałymi kandydatami.

Głosowanie w plebiscycie na najgorzej ubranego uczestnika Eurowizji 2016 ruszyło tuż po finale majowego widowiska. W tym roku swoje głosy oddało 2221 internautów, zaś 770 z nich trafiło do Niny Kraljić z Chorwacji i jej kostiumu, który wywołał falę komentarzy już podczas prób technicznych.

Zdaniem wielu internautów ogromna kreacja piosenkarki nie tylko nie pasowała do jej konkursowego utworu Lighthouse, lecz także do samej figury artystki. Dwa razy mniej głosów w plebiscycie zdobyła Jamie-Lee Kriewitz, która na scenie Eurowizji 2016 wystąpiła w kreacji inspirowanej kulturą k-pop. Trzecie miejsce z 201 punktami zajęła reprezentantka Szwajcarii Rykka i jej bardzo nieudana stylizacja z prześwitującą spódnicą i dymiącym topem.

Za czwartą najgorszą kreacją tegorocznego wydarzenia uznano strój reprezentantów Bośni i Hercegowiny, czyli Deena, Dalal, Any Rucner i Jalego. Jak wytłumaczyli naszemu redaktorowi Sergiuszowi Królakowi muzycy, folie termoaktywne, które miała na sobie część delegacji, nawiązywały do tematyki uchodźców. Na piątym miejscu plebiscytu znalazła się Poli Genowa z Bułgarii, która na Eurowizję 2016 założyła bardzo futurystyczny kostium z LED-owymi wstawkami.

Nagroda im. Barbary Dex jest przyznawana od 1997 roku, a swoją nazwę zawdzięcza belgijskiej piosenkarce, która w 1993 roku wystąpiła we własnoręcznie uszytej sukni. Do tej pory jedynym krajem, którego przedstawiciele dwukrotnie wygrywali Nagrodę im. Barbary Dex, jest Serbia: w 2010 i 2013 roku. Od kolejnego roku głosowanie będzie przeprowadzane na nowej stronie: barbaradexaward.com.

https://www.youtube.com/watch?v=WShutEpxu5Y

W 2001 roku tytuł najgorzej ubranego artysty eurowizyjnego trafił do reprezentanta Polski Andrzeja „Piaska” Piasecznego, który w trakcie swojego finałowego występu zrzucił z siebie futro.

https://www.youtube.com/watch?v=nfrWD7BpA8k

4 KOMENTARZE

  1. Na Wiwibloggs głosowałam na Bułgarię, Chorwację, Armenię i Niemcy. Panowie byli ubrani zdecydowanie lepiej – najbardziej podobał mi się Sergey Lazarev – uwielbiam czerń.

    Bułgarka strasznie się oszpeca – te wygolone włosy, dziwne stroje, świecące lampy, a jest bardzo ładną kobietą.

    Chorwacja to w ogóle nieporozumienie, nie wiem, co ta kreacja miała oznaczać, ale przyczyniła się do spadku Niny w moim rankingu.

    Armenia – toż to Atomówka albo damska wersja Spidermana. Patrząc na Ivetę, nie mogłam oderwać oczu od jej pępka, który ten strój okrutnie podkreślał.

    Niemcy – te rzeczy na głowie to zupełnie nie moja bajka, podobnie jak klimaty k-pop.