Podczas zorganizowanej przez SVT konferencji prasowej zostały ogłoszone nazwiska osób, które będą gospodarzami przyszłorocznych szwedzkich preselekcji.

Ostatnie lata były szczęśliwe dla Szwedów – dwukrotna wygrana podczas Konkursu Piosenki Eurowizji (Loreen w 2012 i Måns Zelmerlöw w 2015). Nic więc dziwnego, że zainteresowanie samymi preselekcjami nie słabnie. Do przyszłorocznych preselekcji zostało wysłanych 2478 zgłoszeń rozpatrywanych obecnie przez jury i producentów show. Poznaliśmy wszystkie miasta, w których Melodifestivalen będzie rozgrywane (klik), teraz przyszedł czas na prowadzących.

W tym roku SVT postanowiło wrócić do formuły z trzema gospodarzami show – w ostatnim czasie miało to miejsce również w roku 2012 (Sarah Dawn Finer, Helena Bergström i Gina Dirawi) i w 2010 (Måns Zelmerlöw, Christine Meltzer i Dolph Lundgren). Kogo w tej roli zobaczymy w przyszłym roku? Producenci postawili na znane twarze, które miały już do czynienia z Melodifestivalen:

Hasse Andersson

Artysta country pochodzący ze Skanii. Co ciekawe, w młodości był nawet gwiazdą rocka w rodzinnym miasteczku Östra Ljungby i występował pod pseudonimem Rock-Olle. Jego płyty zajmowały wysokie pozycje na szwedzkich listach sprzedaży w latach ’80. Na Melodifestivalen wystąpił w roku 2015 z utworem Guld och gröna skogar, który zaprowadził go do Andra Chansen i ostatecznie do finału, gdzie zajął ostatecznie 4. miejsce. Co ciekawe, SVT zaproponowało mu prowadzenie następnych preselekcji tuż po zakończeniu tegorocznej edycji. Hasse początkowo planował odmówić i zrobić sobie przerwę, ostatecznie jednak zmienił zdanie.

David Lindgren

Piosenkarz i artysta musicalowy – można go kojarzyć z ról w szwedzkiej wersji Deszczowej piosenkiMamma mia, High School Musical czy Lakieru do włosów. Prowadzi również program dla dzieci – Supershowen. W Melodifestivalen startował trzy razy – w 2012 z Shout It Out (4. miejsce w finale), w 2013 ze Skyline (8. miejsce w finale) i w 2016 z We are Your Tomorrow (11. miejsce w finale). Artysta wierzy, że jego doświadczenie pomoże mu w nowej roli prowadzącego preselekcji i mówi, że być może nawet wtedy będzie miał okazję zaśpiewać i zatańczyć na scenie, np. w ramach otwarcia programu czy interval act.

Clara Henry

Szwedzka blogerka, vlogerka, komik i prezenterka radiowo-telewizyjna. Najmłodsza z trójki prowadzących (ma 22 lata). W 2013 roku otrzymała nagrodę w kategorii Vloger Roku w konkursie Blog Award 2013. Jej też nie ominęła przygoda z Melodifestivalen – w 2014 roku, kiedy gospodarzami byli Nour El Refai i Anders Jansson, przed każdym show i tuż po nim przeprowadzała wywiady z uczestnikami i gośćmi preselekcji. Wtedy w mediach społecznościowych pojawiały się liczne negatywne komentarze pod jej adresem. Sama Clara przyznaje, że jest bardzo zadowolona z powrotu na Melodifestivalen oraz ze współpracy z Davidem i Hassem.

Jaha gissa vilka som leder Melodifestivalen 2017 då!!!

A post shared by Clara Henry (@glasclara) on

Jak zdradza kierownik projektu, Anette Helenius, troje prowadzących ma wzajemnie się uzupełniać. W samym Melodifestivalen nie należy się spodziewać żadnych rewolucyjnych zmian. Całe show ma wyglądać luksusowo i spektakularnie. Czy ClaraDavidHasse  sprawdzą się w roli gospodarzy? O tym będziemy mogli się przekonać 4 lutego 2017 roku, kiedy to startują szwedzkie preselekcje.

Źródło: svt.se/melodifestivalen, aftonbladet.se, expressen.se, davidlindgren.se, kvinnaboskemusic.se, blogg.veckorevyn.com/claraslife
Zdjęcie: Magnus Liam Karlsson/SVT