Mołdawska telewizja TeleRadio-Moldova (TRM) udostępniła listę ze składem obu koncertów półfinałowych krajowych eliminacji „O Melodie Pentru Europa 2015”.  Jak prezentują się oba półfinały?

W tegorocznych selekcjach do 60. Konkursu Piosenki Eurowizji weźmie udział 24 wykonawców wyłonionych przez specjalną komisję jurorską podczas przesłuchań na żywo. Nadawca zdecydował się na zorganizowanie dwóch rund półfinałowych, które odbędą się 24 i 26 lutego. W każdej z nich zaprezentuje się po 12 kandydatów, którzy otrzymali już numery startowe, dzięki którym wiadomo już, w jakiej kolejności zaprezentują się podczas każdego z koncertów.

Półfinał 1 (24 lutego):

 1. Eduard Romanyuta – I Want Your Love
 2. Marcel Roşca – Feelings Will Never Leave
 3. Kitty Brucknell – Remix
 4. Mihaela Andrei – About Love
 5. Raby – Hero
 6. Glam Girls – Magia
 7. Diana Brescan – Up And Down
 8. Serj Kuzenkoff – Danu Năzdrăvanu
 9. Domenico Protino – Let Me Fly
 10. Sunstroke Project & Dj Michael Ra – Day After Day
 11. Irina Kitoroagă – I’m Gonna Get You
 12. Edict – Our Star

Półfinał 2 (26 lutego):

 1. Vera & Diana Popa – Faith
 2. Valeria Paşa – I Can Change All My Life
 3. Carolina Gorun – Sublime
 4. Stela Boţan – Save me
 5. Cezara – Am Devenit Straini
 6. Doinita Gherman –Inima Fierbinte
 7. Dana Markitan – Love Me
 8. DoReDos – Maricica
 9. Vitalie Todiraşcu – Tu Singura
 10. Julia Sandu – Fire
 11. Lidia Isac – I Can’t Breathe
 12. Miss M – Lonely Stranger

O tym, którzy wykonawcy awansują do finału eliminacji, zdecydują komisja jurorska i telewidzowie. Z każdego półfinału zakwalifikuje się po siedmiu kandydatów, natomiast ósmym uczestnikiem finału zostanie zwycięzca dodatkowego głosowania telewidzów. Jego nazwisko zostanie zaprezentowane dzień po rozegraniu poszczególnej rundy. Finał z udziałem 16 artystów odbędzie się 28 lutego, natomiast jego laureat otrzyma możliwość reprezentowania Mołdawii podczas jubileuszowego, 60. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku o tytuł reprezentanta kraju walczyć będzie m.in. zespół Sunstroke Project, który w 2010 roku wystąpił na eurowizyjnej scenie w duecie z Olią Tirą i zajął 22. miejsce w finale widowiska z utworem „Run Away„. Tym razem formacja nawiązała współpracę z DJ-em Michaelem Rą, z którym nagrali numer „Day After Day„.

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 19, 21 i 23 maja w Wiedniu. Zgodnie z wynikiem ceremonii losowania półfinałów, przedstawiciel Mołdawii wystąpi w pierwszej połowie pierwszego półfinału. W ubiegłym roku kraj reprezentowała Cristina Scarlat z utworem „Wild Soul„, z którym zajęła ostatecznie ostatnie miejsce w pierwszym półfinale. Piosenkarka zajęła tym samym najgorsze miejsce w historii udziału kraju w konkursie. Przypomnijmy, że najwyższy wynik dla mołdawskiego nadawcy zdobył w 2005 roku zespół Zdob şi Zdub, który został pierwszym reprezentantem kraju w konkursie.

Źródło: eurovision.tv; fot. TRM