Węgierska telewizja MTVA zaprezentowała pełną listę uczestników krajowych eliminacji eurowizyjnych A Dal 2016, a także potwierdziła datę zorganizowania finału selekcji!

W walce o udział w przyszłorocznym, 61. Konkursie Piosenki Eurowizji powalczy trzydziestu uczestników. Podobnie jak w poprzednich dwóch latach, kandydaci zostaną rozdzieleni na trzy koncerty ćwierćfinałowe. Z każdego z nich jurorzy i telewidzowie wybiorą po trzech faworytów, dzięki czemu w stawce półfinałowej znajdzie się dwudziestu zawodników, którzy wezmą udział w jednym z dwóch półfinałów. Z każdego z koncertów zostanie wyłonionych po czterech finalistów, którzy spotkają się ze sobą w wielkim finale widowiska.

Koncerty ćwierćfinałowe odbędą się 23 i 30 stycznia oraz 6 lutego, półfinały zostaną rozegrane 13 i 20 lutego, zaś finał selekcji zaplanowano na 27 lutego 2016 roku. O tym, kto pojedzie w barwach Węgier na konkurs organizowany w Sztokholmie, zdecydują telewidzowie oraz specjalna komisja jurorska, w skład której wejdą: piosenkarz, producent i twórca grafik gier komputerowych Tamás Zoltán „Pierrot” Marosi, piosenkarka Adrienn „Zséda” Zsédenyi, kompozytor i muzyk rockowy Károly Freinreisz oraz kompozytor Miklós Both.

Warto zaznaczyć, że wsród wszystkich trzydziestu uczestników A Dal 2016 znaleźli się wykonawcy, którzy starali się już o udział w Konkursie Piosenki Eurowizji w poprzednich latach. Do tych artystów należą m.in. Böbe Szécs, Ív, Bálint Gájer, Passed czy Reni Tolvai.

Zaszczyt reprezentowania Węgier w konkursie po raz drugi planuje zdobyć także András Kállay-Saunders, którzy wystąpił w barwach kraju podczas finału 59. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Kopenhadze. Zajął wówczas wysokie, piąte miejsce z utworem Running. Tym razem wystartuje w eliminacjach razem ze swoim zespołem, z którym zgłosił numer Who We Are. Muzycy już teraz są jednymi z głównych faworytów fanów do wygrania, a w przypadku wygranej Kállay-Saunders zostałby już trzecim byłym uczestnikiem Konkursu Piosenki Eurowizji, który powrócił do stawki konkursowej (po Deenie z Bośni i Hercegowiny oraz Kaliopi z Macedonii).

Uczestnicy A Dal 2016:

 1. André Vásáry – Why
 2. Anna Patai – Colors
 3. B The First – You Told Me You Loved Me
 4. Bálint Gájer – Speed Bump
 5. Benji – Köteltánc
 6. ByTheWay – Free To Fly
 7. C.E.T. – Free
 8. Egy Másik Zenekar – Kéne közös kép
 9. Fatima Mohamed – Ott leszek
 10. Freddie – Pioneer
 11. Gergő Oláh – Győz a jó
 12. Group’n’Swing – Szeretni fáj
 13. Ív – Love Kills Me
 14. Jázmin Török – Power of Love
 15. Júlia Horányi – Come Along
 16. Kállay Saunders Band – Who We Are
 17. Karmapolis i Böbe Szécsi – Hold on To
 18. Laci Gáspár – Love and Bass
 19. Maszkura és a Tücsökraj – Kinek sírjam
 20. Misztrál – Reggeli Reggae
 21. Mushu – Uncle Tom
 22. Nika – Beautiful Love
 23. Odett – Stardust
 24. Olivér Berkes – Seven Seas
 25. Parno Graszt – Már nem szédülök
 26. Passed – Driftin’
 27. Petra Veres-Kovács – Singing Peace
 28. Petruska – Trouble in My Mind
 29. Reni Tolvai – Fire
 30. Szilvia Agárdi – It Is Love

Wszystkich selekcyjnych utworów można posłuchać za pośrednictwem tej strony. Dodajmy, że wszystkie koncerty konkursowe poprowadzą Csilla Tatár i Levente Harsányi.

61. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się 10, 12 i 14 maja 2016 roku w hali Globen Arena w Sztokholmie dzięki zwycięstwu Månsa Zelmerlöwa, reprezentanta Szwecji z przebojem Heroes w finale tegorocznego widowiska.

Źródło: mediaklikk.hu/a-dal-hirek, foto. Commons (MrSilesian)