Krajowy nadawca (TRM) potwierdził na swojej oficjalnej stronie internetowej, że do siedziby w Kiszyniowie dotarło 61 kompozycji, wysłanych przez 57 artystów. 

Jeszcze trzy dni temu nic nie wskazywało na taką liczbę. Wcześniejsze doniesienia wskazywały na  małe zainteresowanie, które odzwierciedlała liczba 25 wykonawców zgłaszających swój akces do udziału w O melodie pentru Europa. Co ciekawe właśnie ostatnie trzy doby zaowocowały 32 nowymi rejestracjami, co finalnie daje wyższą liczbę nadesłanych zgłoszeń niż rok temu – kiedy to w szranki chciało stanąć łącznie 49 wokalistów.

Według informacji zasięgniętych z wcześniej wspomnianych ogłoszeń wynika, że większość zgłoszonych wykonawców nigdy wcześniej nie ubiegała się o reprezentowanie kraju na ESC. Oznacza to, że tegoroczne preselekcje zostaną zdominowane przez nowe twarze. W puli znajdują się jednak również rozpoznawalne nazwiska: Cristina ScarlatBoris CovaliTatiana Heghea, Diana Brescan czy zespół Parallel 47. Propozycje Brescan prezentujemy poniżej!

W najbliższych dwóch etapach specjalnie wybrane jury, wysłucha wszystkich utworów w nadesłanych wersjach jak i na żywo (1 i 2 lutego) – aby wyłonić ich zdaniem 24 najlepsze piosenki. Potem rywalizacja przeniesie się już przed telewizory, gdzie z dwóch półfinałów po 12 uczestników (które odbędą się kolejno 11 i 13 marca) – awans do finału (15 marca) zdobędzie szesnastu uczestników. Zwycięzcę który wyjedzie do Kopenhagi wyłoni system głosów 50% jury/50% televoting.

Mołdawia która w tegorocznej edycji, zaliczy swój dziesiąty start w historii konkursu – swój występ zaprezentuje w drugiej połowie pierwszego półfinału. Ich rywalami do awansu będą min. Azerbejdżan, Ukraina, Belgia, Rosja, Szwecja oraz Holandia.

Jak dotąd Mołdawia nie może się pochwalić eurowizyjnym tryumfem, a swój debiut na konkursie zaliczyła w 2005 roku. Najwyższą lokatę w historii zanotowała właśnie w Kijowie, gdzie Zdob Si Zdub Bunika Bate Toba zajęło wysoką szóstą lokatę.

W Malmo, O mie w wykonaniu Aliony Moon zajęło w wielkim finale jedenastą lokatę.

Źródło: ESCtoday.com/wiwibloggs.com, fot. TRM