[UPD] Przed nami 1. półfinał ukraińskiego Vidbiru! Kto awansuje do finału?

W sobotę po południu odbędzie się pierwszy półfinał ukraińskich preselekcji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. Kto zawalczy o udział w finale eliminacji?

Ukraińskie preselekcje trzeci rok z rzędu organizowane są przez prywatną telewizję STB. W tym roku eliminacje podzielono na dwa półfinały i wielki finał. Nowością będzie równoległa transmisja na żywo na Facebooku, gdzie internauci będą na bieżąco komentować występy artystów. Ponadto nie będą tam nadawane reklamy, jak w przypadku transmisji telewizyjnej, dzięki temu będziemy możemy zobaczyć, co dzieje się za kulisami i posłuchać reakcji wykonawców po występach.

Pierwszy półfinał ukraińskich selekcji rozpocznie się w sobotę o godzinie 18:00 (czasu polskiego) i będzie transmitowany w dwóch częściach. Pierwsza będzie trwać do 20:25, natomiast o 21:34 rozpocznie się relacja, podczas której zostaną przedstawione wyniki.

Transmisję będzie można śledzić TUTAJ.

Oto uczestnicy pierwszego półfinału:

CONSTANTINE Misto

Nazywany „białym facetem z czarną duszą”, jeden z liderów ukraińskiej sceny klubowej i muzyki pop. Najbardziej dynamicznie rozwijający się artysta na Ukrainie. W 2017 roku wydał swój debiutancki album One, który zawiera osiem utworów. Wcześniej, od 2016 zaprezentował trzy single. Do swoich utworów wprowadza niepokojące organy i grzmoty – ponoć nigdy przedtem muzyka pop w Ukrainie nie brzmiała tak oryginalnie, o czym świadczy jego konkursowa propozycja Misto.

 

Serhij Babkin Kriz tvoyi ochi

Ukraiński aktor i piosenkarz grający na gitarze akustycznej. Tworzy w stylistyce jazzowej, reggae i raga. Współpracował z Andriejem Zaporożcem, z którym stworzył w Charkowie zespół 5’nizza – występowali gościnnie w Polsce. Zajmuje się także działalnością teatralną w charkowskiej grupie „Teatr 19”. W 2017 wraz ze swoją żoną Sniżaną Babkiną (tancerka) wziął udział w piątej edycji programu „Tanci iz zirkamy”, będącym ukraińską wersją formatu „Dancing with the Stars” (zajął 5. miejsce).

 

LAUD Waiting

LAUD jest pseudonimem ukraińskiego, 19-letniego piosenkarza i kompozytora Włada Karasczuka, pod którym zaczął występować wiosną 2017 roku po podpisaniu kontraktu z producentem Jamali, Igorem Tarnopolskim i wytwórnią Enjoy Records. Ma na swoim koncie duety z uznanymi już gwiazdami pop, w tym z Ivanem Dorną i Dimą Bilanem. W maju 2017 roku wydano jego pierwszy singiel U ciu nich. Obecnie LAUD pracuje nad nowym materiałem i przygotowuje się do swojego pierwszego solowego koncertu, który odbędzie się 21 marca 2018 roku w kijowskim klubie Bel étage.

 

KAZKA Dyva

Nazwa tej grupy muzycznej z Kijowej oznacza dosłownie „bajkę”. Zespół gra muzykę w stylu eksperymentalnego popu z elementami electro-folku. Wszystkie utwory są wykonywane przez zespół wyłącznie w języku ukraińskim. Grupa wzięła udział w ukraińskiej wersji „X-factora”, będąc pod opieką Adnrieja Danyłko (Wierka Serdiuczka). Ostatecznie KAZKA odpadli po piątym odcinku. Grupa została założona w 2017 roku przez Alexandra Zaritskaya i Nikitę Budash.

 

The VYO Ng’a-Ng’a

Ukraiński zespół muzyczny, powstały w 1990 roku w mieście Kobelyaki w regionie Połtawy, tworzący w stylu reggae i ska, uzupełniając swoje utwory motywami ludowymi. Podstawę zespołu stworzył Mirosław Kuwaldin i wirtuozowski gitarzysta Sergei Pidkoura. W 1995 roku grupa z żarliwą piosenką Chanja został zwycięzcą festiwalu „Chervona Ruta”. Szczyt popularności grupy przypadł na okres współpracy z agencją artystyczną „Terytorium A”. W tym czasie piosenka Zorya stała się reprezentatywnym przykładem ukraińskiego reggae.

W 2000 roku grupa ogłosiła zakończenie swojego istnienia. W dniu 21 sierpnia 2008 r. artyści postanowili przywrócić swoją działalność koncertową, która została ogłoszona na festiwalu sztuki amatorskiej „Vio, Kobelyaki!”.

Ich występy na żywo są pełne radości, energii i pozytywnych wibracji. Grupa wydała dotychczas 5 albumów studyjnych; ich ostatni krążek Greenery – w styczniu 2017 roku. Obecnie grupa składa się z 8 członków.

 

KOZAK SYSTEM Mamai

Ukraiński zespół rockowy, stale reprezentujący współczesną Ukrainę na europejskich i światowych festiwalach muzycznych. Dotychczas artyści odwiedzili 18 krajów świata (w tym Polskę), gdzie występowali na tej samej scenie z gwiazdami światowymi, takimi jak Prodigy, Sting, Sex Pistols itp.

Grupa została założona w 2012 roku w Kijowie, muzykę zespołu określa się jako: rock, ska, punk, reggae, kozak-rock i tradycyjna muzyka ukraińska oraz bałkańska. Grupa wydała dotychczas trzy płyty studyjne, czwarta planowana jest w tym roku. Zespół składa się z pięciu muzyków: wokal / akordeon, gitara, bas, trąbka i perkusja.

Polski akcent: 22 stycznia 2014 studio nagrań Lou&Rocked Boys opublikowało w serwisie internetowym YouTube utwór „Brat za brata”, dzieło współpracy grupy Enej, Kozak system oraz Maleo Reggae Rockers i zarazem gest solidarności z Ukraińcami, protestującymi w Kijowie. Jest to polska wersja utworu Brat za brata z 2012 roku z autorskim tekstem grup Enej i Maleo Reggae Rockers.

 

VILNA Forest song

Nazwa VILNA nie jest przypadkowa. Główną ideą kompozycji Forest song, z którą zespół zdecydował się rozpocząć swoją muzyczną podróż, jest idea wolności i niezależności, bowiem członkowie grupy VILNA uważają wolność za jedną z najważniejszych cech życia.

Część wiolonczelowa w konkursowej kompozycji została nagrana na instrumencie z 1863 roku Siergieja Kozakowa. Część bębniąca w utworze została wykonana przez jednego z najlepszych perkusistów Ukrainy, Jewgenija Selezniewa.

Grupa pracuje ze studiem ZvukoCeh, które jest jednym z najbardziej znanych ukraińskich studiów nagraniowych. W różnych latach pracowali w nim Tina Karol (ESC 2006), Siergiej Babkin, Dakh Daughters, DakhaBrakha, „Druha rika”. To właśnie w tym studiu Jamala nagrała wokale do utworu 1944, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2016.

 

Pur:Pur Fire

Ukraiński zespół indie-pop z Charkowa, który próbował już swoich sił w Vidbirze w 2016 roku – wówczas zajęli w finale 4. lokatę. Grupa działa z powodzeniem na ukraińskim rynku muzycznym od 2008 roku. Złożona jest z trzech członków: Nata Smirina (wokal w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim oraz teksty piosenek), Jewgienij Żebko (gitara) i Grigorij Olejnik (muzyka elektroniczna). Ich dyskografia składa się z 6 płyt studyjnych i epek.

 

The Erised Heroes

The Erised to anglojęzyczna grupa działająca w stylu futurepop. Pierwsza ukraińska grupa, której historia zaczęła się od współpracy z brytyjską wytwórnią Med School. W 2016 roku grupa po raz pierwszy zaprezentowała się publiczności w Kijowie. Do osiągnięć grupy należą: współpraca z Enter Shikari i ze zwyciężczynią ESC 2016 Jamalą.

 

Podczas preselekcji gościnnie wystąpi zeszłoroczny zwycięzca Vidbiru – zespół O.Torvald oraz tegoroczny reprezentant Czech – Mikolas Josef. Bezpośrednio do finału, który odbędzie się 24 lutego 2018 roku, przejdzie troje wykonawców. O ich wyborze zdecyduje jury: JamalaAndriyj Danyłko Eugene Filatow, oraz telewidzowie (stosunek głosów 50:50). Program będzie transmitowany z Pałacu Kultury w Kijowie, a drugi rok z rzędu poprowadzi go Serhij Prytula.

WYNIKI

Do finału przeszli: Laud, The Erised, Vilna

Tabela punktowa:

ArtystaJuryTelewidzowieRazemMiejsce
Constantine7 297.
Serhij Babkin8 4 12 5.
Laud9 7 16 1.
Kazka4 5 9 6.
The VYO21 3 9.
Kozak System1 3 48.
Vilna3 9 12 3.
Pur:Pur66 12 4.
The Erised5 13 2.

Źródło: stb.ua, Foto: stb.ua

Exit mobile version