Eurowizja Junior już za kilka dni, a do Areny Gliwice zjadą się mieszkańcy całej Polski, i nie tylko. Aby ułatwić Wam pobyt w Gliwicach, prezentujemy przewodnik turystyczny. Znajdziecie tu odpowiedzi na nurtujące Was pytania – jak dojechać do Areny czy gdzie zaparkować. Zapraszamy!

Arena Gliwice to halowy obiekt o przeznaczeniu widowiskowo-sportowym. To także jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów tego rodzaju w Polsce. Poza imprezami o charakterze masowym Arena Gliwice zaprasza organizatorów wydarzeń, gromadzących mniejszą widownię. Mała Arena, ze względu na doskonałą akustykę, jest doskonale przygotowana na przyjęcie publiki z wyrafinowanym gustem muzycznym.
Pomiędzy wydarzeniami Arena Gliwice tętni życiem miasta, zapraszając kluby sportowe do trenowania w murach obiektu. Dla amatorów sportu atrakcją jest też najwyższa w Europie ścianka wspinaczkowa. Arena Gliwice jest także dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do ich dyspozycji są 72 miejsca (36 miejsc dla osób na wózkach i 36 dla ich osób towarzyszących), położone we wszystkich sektorach i w lokalizacjach, gwarantujących dobrą widoczność. Podobnie komunikacja wewnątrz obiektu – wszystkie miejsca dostępne dla odwiedzających są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Jak dojechać?

Samochód

Dojazd od strony Katowic drogą DW-902:
– Trasa Główna: DW902 – zjazd na Politechnikę Śląską – ul. Królewskiej Tamy – Panewnicka (częste utrudnienia ze względu na tworzące się korki)
– Trasa Alternatywna: DW902 – zjazd na Sośnicę – ul. Kujawska (proponowana)
– Trasa Alternatywna: DW902 – zjazd na Sośnicę – ul. Błonie – ul. Pszczyńska

Dojazd od strony Wrocławia drogą DW-902:
– Trasa Główna: DW902 – zjazd na Baildona – Panewnicka
– Trasa Alternatywna: DW902 – zjazd na ul. Dworcową – ul. Dworcowa – ul. Mikołowska – ul. Wrocławska – ul. Łużycka – ul. Akademicka – ul. Kujawska
– Trasa Alternatywna: DW902 – zjazd na ul. Dworcową – ul. Dworcowa – ul. Mikołowska – ul. Pszczyńska – Panewnicka

Gdzie zaparkować?

Arena Gliwice dysponuje parkingami zlokalizowanymi na terenach zewnętrznych:

P1 https://goo.gl/maps/EPGgaB3Ybtv
P2 https://goo.gl/maps/hoh5KYykFHq
P3 https://goo.gl/maps/gg49vKFXZX82
P4 https://goo.gl/maps/ahKdqAVG6Mt
P5 https://goo.gl/maps/xSRgKTCikzT2

Podczas imprezy odbywającej się w Arenie, wysokość opłaty parkingowej określa cennik organizatora. Koszt parkingu samochodu to 25 zł (od godziny 13:00 do końca dnia), busa -50 zł a autokaru – 100 zł. Bilety parkingowe można zakupić tutaj.

Dojazd z lotniska 

Z portu lotniczego Katowice – Pyrzowice, najlepiej dojechać autobusem AP, który kursuje zarówno z Katowic (linia AP2 i AP3, przystanek: Katowice Dworzec lub Katowice Sokolska), jak i bezpośrednio z Gliwic (Linia AP1 Przystanek: Gliwice Plac Piastów). Wszystkie autobusy kursują co godzinę. Cena biletu to 14 zł (normalny) i 7 zł (ulgowy)

Autobus

Do Areny:

Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, że w związku z organizacją imprezy Eurowizja Junior 2019 w Hali Arena w Gliwicach w dniach 23 i 24 listopada br. (sobota-niedziela), zostanie uruchomiona dodatkowa okrężna linia autobusowa S11 relacji Gliwice Kaszubska – Gliwice Dworzec PKP – Gliwice Kaszubska, celem zapewnienia dojazdu i powrotu uczestnikom imprezy.

Linia będzie kursować w godzinach 13:30-16:16 oraz 18:29-21:10 z następującą częstotliwością:

 • Co ok. 15 minut w godzinach 13:30 – 14:40 oraz 20:20 – 21:10,
 • Co ok. 10 minut w pozostałych porach kursowania.

W pozostałe dni, do Areny dojechać można:

Gliwice Dworzec PKP – Arena Gliwice (Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa) – linia 702

Ceny biletów wewnątrz Gliwic to 3,20 zł/1,60 zł (bilet na 1 miasto lub 20 minut)

Dojazd do Gliwic z innych miast:

Katowice – Gliwice

Najszybciej dostaniecie się do Gliwic pociągiem Kolei Śląskich. Pociągi kursują co pół godziny, a koszt biletu Katowice – Gliwice to 6 zł /3,78 zł. Bilety można zakupić w kasach na dworcu lub maszynach z biletami Kolei Śląskich. Czas podróży to 27 minut.

Pociąg rozpoczyna bieg w Częstochowie, więc do Gliwic dojedziecie też nim z miast takich jak: Częstochowa, Zawiercie, Myszków, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Chorzów Batory, Ruda Śląska, Zabrze.

Po dotarciu na Dworzec PKP Gliwice, należy dojechać do areny autobusem.

Bilety autobusowe, jak i na linię z lotniska można zakupić:

– w wersji elektronicznej – na kartę ŚKUP (we wszystkich punktach stacjonarnych, automatach biletowych oraz przez internet),

– w wersji elektronicznej – przez telefon komórkowy, za pomocą jednej z czterech aplikacji: SkyCash, mPay, moBILET, jakdojade.pl.

– w wersji papierowej – w automatach biletowych. Bilet ten ma postać wydruku z urządzenia i wymaga skasowania w kasowniku w pojeździe,

– u kierującego pojazdem na liniach ekspresowych na lotnisko.

Wyszukiwarka połączeń na terenie całej metropolii znajduje się pod tym linkiem.

W Gliwicach działają również taryfy takie jak: Uber, Lider Taxi czy inne korporacje. Koszt nie powinien przekroczyć 20 zł. Uważajcie na taryfy nieoznakowane żadną firmą, które czekają pod dworcem PKP – często narzucają o wiele wyższe ceny.

Jestem na miejscu – co dalej?

Wszystko zależy od miejsca i sektora, który znajdziecie na swoim bilecie. Tu z pomocą przychodzi strona Areny, gdzie możecie wyszukać swoje miejsce, i jak do niego dojść. 

Warto również zapoznać się z regulaminem imprezy – z niego dowiecie się co można wnieść na Arenę, a czego nie. Wybraliśmy dla Was najważniejsze punkty regulaminu Eurowizji Junior 2019:

 • 9. Organizator zastrzega sobie prawo do odmowy wniesienia na teren imprezy oraz użycia w trakcie imprezy aparatu fotograficznego, kamery lub innego rodzaju sprzętu nagrywającego audio-video.
 • 10. Jakikolwiek zapis imprezy w systemie audio, video albo taśmie światłoczułej w całości lub w części bez zezwolenia jest zabronione. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zniszczony sprzęt i nośnik.
 • 2. Telewizja jest Organizatorem Imprezy odbywającej się w dniach 23-24 listopada 2019 roku w Arenie Gliwice adres: ulica Akademicka 50, 40-100 Gliwice, w godzinach:
 • a. Dzień 23 listopada 2019 roku:

a) 13:30– otwarcie wejść na teren imprezy masowej,

b) 21:00 – opuszczenie terenu imprezy przez uczestników i zakończenie imprezy masowej.

b. Dzień 24 listopada 2019 roku:

a) 13:30 – otwarcie wejść na teren imprezy masowej,

b) 21:00 – opuszczenie terenu imprezy przez uczestników i zakończenie imprezy masowej.

 • W przypadku osób, które nie ukończyły 15 roku życia wstęp na Imprezę jest możliwy po okazaniu ważnego biletu wstępu i wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
 • Organizator ma prawo: Odmówić wstępu na teren imprezy posiadaczom biletów, u których stwierdzono posiadanie broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych, napojów w opakowaniach szklanych, plastikowych, kartonowych i metalowych, artykułów spożywczych, noszących buty o metalowych zakończeniach, oraz jakiekolwiek inne przedmioty mogące stanowić zagrożenie.
 • Wnoszenie na teren imprezy i korzystanie w trakcie imprezy z aparatów fotograficznych, kamer, tabletów, laptopów, selfie stick lub innych urządzeń audio-video jest zabronione.

Co zobaczyć w Gliwicach?

W wolnych chwilach od koncertowych emocji, warto zobaczyć kilka punktów na mapie Gliwic. Do nich należą:

 • Dom Pamięci Żydów Górnośląskich
 • Palmiarnia Miejska
 • Park Chrobrego, Park Fryderyka Chopina
 • Park Sensoryczny
 • Radiostacja Gliwice
 • Ratusz
 • Teatr Miejski w Gliwicach
 • Rynek
 • Zamek Piastowski

Więcej o tych miejscach, oraz jak się do nich dostać, możecie przeczytać na stronie Centrum Informacji Turystycznej w Gliwicach (informacja dostępna jest w 5 językach)

Tam również znajdziecie odpowiedzi na pytanie dotyczące życia miasta. Punkty otwarte są:

 • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej

Czynne od wtorku do soboty między godz. 10.00 a 18.00 (przerwa od godz. 13.00 do 14.00 ) Cen­trum In­for­ma­cji Kul­tural­nej i Tu­ry­stycz­nej (CIKIT) znajduje się w budynku, w którym mieści się Kino Amok – Scena Bajka, przy ulicy Dol­nych Wałów 3.

 • Centrum Informacji Turystycznej

Czynne od wtorku do piątku między godz. 10.00 a 16.00, w soboty i niedziele między godz. 11.00 a 16.00 (od maja do września do godz. 17.00) Centrum Informacji Turystycznej mieści się w Radiostacji (budynek nadajnika), który jest oddziałem Muzeum w Gliwicach. Dla turystów i mieszkańców miasta do­stęp­ne są in­for­ma­cje o atrakcjach turystycznych.

źródło: turystyka.gliwice.eu; metropoliaztm.pl, arenagliwice.com; bilety.tvp.pl