Jak wiemy od kilkunastu dni, to Kijów będzie gościć przyszłoroczny Konkurs Eurowizji. Po zawiłym wyborze czas na materializację przygotowań.
O tym, że Kijów został organizatorem 62. Konkursu Piosenki Eurowizji zdecydował komitet organizacyjny. Zdecydowana większość zagłosowała stolicą – 19 głosów, Odessa otrzymała 2 głosy, a jedna osoba wstrzymała się. Przeczytaj TUTAJ.
Na podstawie analizy poprzedzającej wybór miasta-gospodarza, Kijów zaznaczył się tym, że hala widowiskowa nie potrzebuje dodatkowych instalacji. Dodatkowo, poziom bezpieczeństwa (mówi się, że około 6 500 policjantów będzie zaangażowanych podczas dwóch tygodni Konkursu Eurowizji) oraz logistyka okazały się ważnym argumentem (265 hoteli oraz 2 lotniska międzynarodowe). Kwestie budzące wątpliwości to sama konstrukcja międzynarodowego centrum wystawienniczego, które będzie gościć Eurowizję. Chodzi o wysokość budynku, w którym będzie scena. Wymagana wysokość to 24 metrów, jednak na środku hali centrum wystawienniczego jest ona zniżona o 6 metrów co jest spowodowane przez część konstrukcyjną. Według telewizji ukraińskiej NTU to może znacznie ograniczyć możliwości produkcyjne.
Przedstawiciel hali, Sergey Markov, wskazuje, że ta kwestia była już dyskutowana ze specjalistami, którzy pracowali w przeszłości przy produkcji Konkursu. Dodaje, że zostali poinformowani, że połączenie dwóch pawilonów, które mają się składać na główną arenę zmagań może zapewnić większą swobodę i alokację większej ilości sprzętu technicznego.
#Eurovision ICYMI – take a look on the (very preliminary) layout of the IEC for #ESC2017 https://t.co/eTlugbB0YC pic.twitter.com/hXmBhsgUSi
— #ESCKAZ #TeamKAZ (@ESCKAZ) September 14, 2016
Warto wspomnieć, że Międzynarodowe Centrum Wystawiennicze było przygotowywane z myślą o Konkursie Eurowizji 2005. Dodatkowo, Markov informuje, że Konkurs Eurowizji będzie mógł optymalnie pomieścić 11 tysięcy widzów, jednak ta liczba może zostać zwiększona do 15 tysięcy.
Dużą rolę przy podjęciu decyzji miały także kwestie finansowe. Premier Ukrainy – Volodymyr Groysman podkreśla, że Kijów był najlepiej przygotowany finansowo. Organizacja Konkursu w Odessie wymagałaby dużo większej pomocy od władz centralnych. Wiadomo, że Kijów zobowiązał się wydać na organizację Konkursu nie mniej niż 200 milionów hrywien. Całkowity budżet organizacji Konkursu Eurowizji 2017 to nie mniej niż 455 milionów hrywien (15 milionów euro).
Dodatkowo, Kijów ma w planach inwestycje infrastrukturalne o wysokości przynajmniej 1 miliarda hrywien. Jak przekazuje portal ESCKAZ, z racji, że Eurowizja odbędzie się na lewym brzegu Dniepru, miasto planuje inwestycje na tym terenie. Planowane jest budowy 2-kilometrowej promenady na brzegu rzeki z terenami zielonymi o łącznej powierzchni 5000 metrów kwadratowych.
Pod koniec tego tygodnia odbyło się spotkanie przedstawicieli NTU z organizatorami Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Celem spotkania było wspólne wypracowanie planu dla hali widowiskowej, Euroclubu, Eurovillage oraz podzielenie się kwestiami związanymi z transportem, zakwaterowaniem i bezpieczeństwem. Europejska Unia Nadawców zdaje sobie sprawę, że organizacja ESC w Sztokholmie przekroczyła wszelkie oczekiwania i dlatego doświadczenie szwedzkich ekspertów będzie wyjątkowo użyteczne.
Źródło: ESCKAZ, Foto: http://www.iec-expo.com.ua/