Co nas czeka w Sztokholmie? Sprawdzamy przygotowania szwedzkiej telewizji SVT do Konkursu Eurowizji.

Do pierwszych prób 61. Konkursu Piosenki Eurowizji zostały trzy tygodnie. Niedawno rozpoczęto budowę scenę w Globen Arena, na której odbędą się zmagania. 250-osobowy zespół pracuje nad konstrukcją, dźwiękiem i oświetleniem tegorocznej sceny, aby była jak najbardziej wyjątkowa.

Projektowanie sceny ESC 2016 rozpoczęło się już we wrześniu zeszłego roku. Nad pracami czuwa Ola Mezig, dla którego jest to już dwunasta Eurowizja. Mezig był między innymi odpowiedzialny za przygotowania sceny w 2000, 2003, 2005 i 2013 roku. W tym roku pojawią się ekrany ledowe o łącznej powierzchni 600 metrów kwadratowych na ścianach i 250 metrów kwadratowych na podeście. Dodatkowo, cała struktura zawiera 26 kamer, 1500 lamp. Podczas występów uczestników główny nacisk będzie położony na grę światłem oraz różne ujęcia kamer, dzięki czemu każdy wykonawca będzie miał zindywidualizowany obraz.

Przebieg przygotowań w Globen można śledzić na blogu, który prowadzi Ola Mezig:  TUTAJ.

https://www.instagram.com/p/BELpQxclTlW/

Ekipa szwedzka skończyła też przygotowania eurowizyjnych pocztówek.  W filmowanie materiałów poprzedzających występy zaangażowane było 7 różnych ekip. Lokalizacje, które zobaczymy w nagraniach w maju są wynikiem formularzy, która ekipa filmowców wysyłała do uczestników. Wybrane miejsca mają przybliżyć wykonawców: co lubią robić w wolnym czasie, jak pracują, jak wygląda ich naturalne środowisko.

Ruszyły też przygotowania samych prowadzących: Petry Mede oraz Månsa Zelmerlöwa. Wszystko wskazuje, że tegoroczni gospodarze odkryją wszystkie karty i zaprezetują całą paletę talentów scenicznych.

https://www.instagram.com/p/BD2mMx0u2tU/

Testing, testing… @edwardafsillen #eurovision

A post shared by Petra Mede Official (@thepetramede) on

Szwedzi podczas Melodifestivalen oraz Konkursu Eurowizji w 2013 roku przyzwyczaili nas do dużej dawki humoru. Tak jak trzy lata temu za nagrania skeczy będzie odpowiadać Felix Herngren, który jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem i aktorem komediowym (m.in. popularnego serialu Solsidan). W tym roku główny nacisk będzie położony na to jak północ Europy jest zakręcona na punkcie Konkursu Eurowizji.

Także samo miasto przygotowuje się do przyjęcia fanów. Od dłuższego czasu w centrum miasta znajduje się zegar odliczający czas do rozpoczęcia Konkursu.

Służby miejskie rozpoczęły budowę Euroclubu i Euro Fan Cafe, gdzie fani oraz akredytowani dziennikarze będą mogli się bawić przy eurowizyjnej muzyce. Konstrukcja będzie się znajdować na terenie Starego Miasta naprzeciwko Pałacu Królewskiego.

https://twitter.com/esc16stockholm/status/718387530756943872

 

Źródło: eurovision.tv, SVT ; foto: twitter

 

2 KOMENTARZE