Dla tegorocznej reprezentantki Islandii przygoda z Konkursem Piosenki Eurowizji jest już drugą w karierze. Jak podchodzi do niej tym razem i jak przygotowuje się do występu?

Greta Salome w 2012 roku zajęła dwudzieste miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji, kiedy razem z Jónsim reprezentowała Islandię z utworem Never Forget. Po czterech latach przerwy piosenkarka powraca do konkursu, tym razem solo z utworem Hear Them Calling.

Eurowizyjny utwór Grety przez niektórych porównywany jest do utworów powiązanych z filmami wytwórni Disney. Okazuje się, że stwierdzenia te nie pozbawione są sensu, bowiem przez ostatnie półtora roku piosenkarka występowała na specjalnych rejsach Disneya w Stanach Zjednoczonych.

Piosenka, którą Greta ma zaśpiewać na nadchodzącej Eurowizji, Hear Them Calling, od czasu islandzkich selekcji przeszła remastering. Revamp powstał przy współpracy z Ash House, który na swoim koncie ma między innymi produkcję piosenki Ellie Goulding – Lights. W ponownym nagraniu udział wzięła orkiestra symfoniczna. Co najbardziej zauważalne w nowym brzmieniu to mocniejsze basy, perkusja oraz oczywiście skrzypce, ulubiony instrument Grety.

Greta aktualnie doszlifowuje zgrywanie się z chórzystami, z czego relacjami dzieli się na portalach społecznościowych. Występ najprawdopodobniej nie będzie różnił się od tego znanego z selekcji. Za wizualizacje odpowiada pochodzący z Australii Jonathan Duffy, a choreografią zajmuje się Asgeir Helgi.

https://www.instagram.com/p/BEgE7STjd2m/?taken-by=gretasalome

Greta w wywiadach bardzo mocno podkreśla, że w tym roku nie jest dla niej ważny wynik w Konkursie. Uważa, że Eurowizja jest nieprzewidywalna i jednocześnie zbyt przesiąknięta polityką. Dlatego przede wszystkim chce skupić się na przekazie swojego utworu. Zapytana przez redaktora eurowizja.org o jego treść, powiedziała:

W dzisiejszym społeczeństwie panuje wiele negatywnych głosów, opinii oraz akcji. Moim priorytetem jest to, żeby nie dać się zdołować negatywnym głosom i skupić się na pozytywach

Na swoim profilu na portalu Facebook Greta opisała historię kobiety, która w dzieciństwie była maltretowana, a której teraz ten właśnie utwór pomaga zmagać się z traumatycznymi wspomnieniami.

Tydzień temu opublikowana została oficjalna akustyczna wersja Hear Them Calling, którą odsłuchać można poniżej:

Greta dużo koncertuje ze swoim eurowizyjnym utworem – przede wszystkim na Islandii, ale też wokalistka wystąpiła na imprezach promocyjnych Eurovision In Concert w Amsterdamie oraz London Eurovision Party. Artystka nie tylko śpiewała Hear Them Calling, ale również zachwycała grą na skrzypcach. W Londynie udało się Grecie udzielić wywiadu dla telewizji BBC.

Jeśli ktoś ma marzenie odwiedzić piękną i mroźną Islandię, dzięki Grecie może się ono ziścić! Artystka ogłosiła konkurs na cover jej tegorocznego eurowizyjnego utworu. Zwycięzca otrzyma dwa bilety na rodzinną wyspę wykonawczyni. Wykonania można wysyłać na oficjalny profil artystki na Facebooku.

 

 

Źródła: facebook.com, instagram.com, visir.is, wiwibloggs.com    Foto: eurovision-song-reviews.com