Pewne sukcesu Węgry przygotowują się powoli do wyjazdu do Kopenhagi. 

Tegoroczny reprezentant Węgier – Kállay-Saunders jest wskazywany jako jeden z faworytów tegorocznej Eurowizji. Jego propozycja Running bez większych problemów wygrała węgierskie preselekcje w tym roku. Jest to kolejny krok w karierze młodego wokalisty, dzięki któremu ugruntuje swoją pozycję na rodzimej scenie muzycznej.

Jego kariera na Węgrzech to przypadek.András mieszkający do 2010 roku w Nowym Jorku przyjechał na Węgry, aby odwiedzić swoją rodzinę. Jednocześnie aspirujący wokalista postanowił sprawdzić swoich szans w jednym z lokalnych, telewizyjnych konkursów dla młodych talentów. Zaszedł na tyle daleko, aby pozostać w Budapeszcie.  Konkursowe Running  było trzecim (i tym razem zakończym zwycięstwem) podejściem do węgierskich selekcji. Inspiracją do napisania utworu była historia znajomej Węgra, która w dzieciństwie doświadczyła przemocy domowej. 

W ostatnim czasie, w Budapeszcie była kręcona węgierska pocztówka z udziałem Kállay-Saundersa. Co prawda nie wiemy w jaki sposób zostanie przedstawiona węgierska flaga, ale wiemy, że w klipie nie zabraknie pięknego Budapesztu. Poniżej przedstawiamy materiał z kręcenia eurowizyjnej pocztówki:

Tegoroczny reprezentant Węgier raczej nie jest obecny na imprezach eurowizyjnych ale nie brakuje możliwości aby powalczyć o głosy węgierskiej diaspory rozsianej po sąsiednich krajach.  Wraz z uczestnikiem węgierskiego X Factora, András odbył podróż do małej miejscowości na zachodzie Ukrainy – Berehowa.  Tam wokalista miał okazję zaprezentować się lokalnej publiczności. Dodatkowo udzielił wywiadu węgierskojęzycznej stacji radiowej.

Jednak to nie Węgier jeździ po Europie promoując swoją piosenkę, a wielu innych reprezentantów przyjeźdźa do Madziarów zabiegać o ich głosy. Nie tak dawno Budapeszt odwiedziła reprezentantka Albanii – Hersi Matmuja. Natomiast w ostatnich dniach do gmachu węgierskiej telewizji zajrzała reprezentantka Azerbejdżanu – Dilara Kazimova. Kállay-Saunders postanowił pochwalić się przed piękną wokalistką swoim wykonaniem azerskiej propozycji:

Jak napisaliśmy na początku, András stopniowo umacnia swoją pozycję na węgierskiej scenie. Dowodem czego jest przygotowywanie węgierskiej wersji piosenki promującej film animowany Rio 2, gdzie w oryginalnej wersji śpiewa Bruno Mars. Dodatkowo wokalista jest nominowany w kategorii najlepszego wokalisty, w VIVA Comet 2014. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój kariery wokalisty !

Źródło: zene.hu, blikk.hu, wiwibloggs

3 KOMENTARZE

  1. O tak, to może być całkiem fajny zwycięzca. Wolę, aby zwyciężyły np. Węgry, niż np. przeceniana przez oddziały OGAE (jak zwykle) Szwecja, której piosenkę lubię, ale tak na miejsce około 15 w finale. Oczywiście jeśli zwycięży Szwecja, to tragedii nie będzie, no ale… :]. W każdym razie, jak dla mnie, tegoroczna szwedzka piosenka jest lepsza od duńskiej piosenki zeszłorocznej zwyciężczyni. Na całe szczęście publiczność europejska oraz jury nie ma typowego eurowizyjnego gustu szlagierowo-balladowego, więc jest to zagadka, kto zwycięży. Za Węgrami byłbym także z powodu takiego, że blisko :). Poza tym – Polak, Węgier, dwa bratanki :). Poza tym, Eurowizja wreszcie zawitałaby do regionu Środkowo-Wschodniej Europy, gdzie jeszcze jej nie było.

    • To ,że Ty lubisz szwedzką piosenkę na 15 miejsce, nie oznacza ,że jest ona przeceniana. Widocznie jest bardziej uniwersalna i na pewno nie ma nic wspólnego ze szlagierem…”Na całe szczęście publiczność europejska oraz jury nie ma typowego eurowizyjnego gustu” ,jakąś inną Eurowizję oglądasz? Dania 2013, Szwecja 2012, Azerbejdżan 2011.Węgry już raz były pewne sukcesu, a skończyło się marnie.

      • No ja uważam, że jest przeceniana, a Tobie nic do tego i daruj sobie na przyszłość takie komentarze ok? Co Cię to obchodzi, co ja myślę o tej piosence? I tak tego nie zmienisz. Nie ma tu miejsca na dyskusję, więc się odczep ode mnie również tutaj, i odczep się także od innych użytkowników. Na blogu Cię ignoruję, tam dla mnie nie istniejesz, a i zdaje się, że również i tutaj tak będzie. Schowaj się z tym podejściem do ludzi gdzieś.